Akce „Úklid“ na přehradě Rozkoš

Svačina na Východním poloostrově – foto J. Rohlena

V sobotu 8. dubna 2017 se na přehradě Rozkoš uskutečnila, dnes již tradiční akce, zaměřená na sběr odpadků na březích přehrady. Do této akce konané pod záštitou s.p. Povodí Labe Hradec Králové jsou zapojeny organizace a spolky, jejichž činnost je spojena s přehradou – tedy zejména rybáři, ale také ornitologové. Ti jsou zastoupeni prostřednictvím naší Východočeské pobočky ČSO, jejíž členové provádějí úklid v oblasti, která má formu ochrany v podobě významného krajinného prvku s názvem Východní zátoky.

Jak se již stalo tradicí, byla naše úklidová akce podpořena motivačními prvky, kterými jsou společný oběd u táboráku a hlavně exkurze zaměřená na pozorování ptáků na přehradě.

Část rekordního hejna 78 potápek černokrkých – foto J. Vaněk

Vojta Volf s úlovkem – foto J. Rohlena

Za chladného, ale jinak docela příznivého počasí bez deště se nás nakonec v Domkovské zátoce sešlo celkem jedenáct a bez zbytečných odkladů se pouštíme do práce. Ze sběru odpadků se uvolněn Vojta Volf, který natahuje své sítě, aby zpestřil akci ukázkou odchytu. Díky tomu, že tato akce se koná pravidelně již řadu let, není práce odpadků příliš mnoho. Za to vděčíme zejména faktu, že v této oblasti je zákaz rybolovu a není tedy navštěvována rybáři, kteří jsou největšími znečišťovateli okolí přehrady (samozřejmě ne všichni !) Takto je práce odvedena během dvou hodin a ze zamýšleného společného oběda se stává svačina. Jak bylo v pozvánce uvedeno, je k dispozici uzenina na opékání i slibované sladké překvapení.  U ohně si také živě diskutuje a řadě ornitologických témat a na řadu přicházejí i první pozorování z dnešního dne.

Po občerstvení přichází na řadu další část programu, kterým je pozorování ptactva. Vytahujeme stativáky a začínáme prozkoumávat hladinu a další atraktivní části lokality. O jednu osobu a jeden stativák nás vzápětí posiluje Aleš Regner, který musel dopoledne do zaměstnání, ale tuto část dne si již ujít nenechal.

Jespák obecný v zimním šatu – foto J. Vaněk

Již v průběhu brigády se nám podařilo pozorovat – případně slyšet, některé zajímavé ptačí druhy. Mezi ty patřili například dudek chocholatý, moudivláček lužní a někteří další navrátilci ze zimovišť, jako rákosník obecný, nebo budníček větší.  V průběhu exkurze se pak seznam pozorovaných druhů rozrostl například o morčáky prostřední, turpany hnědé, ostralky štíhlé, lžičáky pestré, čírky modré a další druhy vrubozobých, dále o potáplici malou, jespáky obecná, racky černohlavé a  orlovce říčního, který nám předvedl své lovecké umění. Korunu všemu pak nasadilo pozorování rekordního hejna 78 potápek černokrkých.  Seznam s pozorovanými druhy byl vložen do ornitologické databáze Birds. cz.

Trojice husic nilských – foto J.Vaněk

Závěrem bych rád poděkoval všem účastníků brigády, kterými byli : Tomáš Diviš, Jana Divišová, Michal Staněk, Mirek Kollert, Vojtěch Volf, Hana Trachtulcová se synem, Jiří Rohlena, Vladimír Čížek a Václav Koza.

Jaroslav Vaněk

Jeden z dvojice racků černohlavých – foto J. Vaněk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation