Instalace budek pro dudky u Chlumce nad Cidlinou

Nově instalovaná budka v lesích u Chlumce nad Cidlinou. Foto L. Kadava

O tom, že byl dudek chocholatý v naší krajině obyčejným zjevem, svědčí historické záznamy. Dudek byl zachycen na středověkých obrazech, staří Čechové dudkovi říkali „dedek“ nebo „vdedek“, dnešní podoba jeho jména se ustálila někdy v Komenského době. V současné české krajině  je dudek chocholatý, především vlivem změn v zemědělství a přístupu ke krajině od poloviny 20. století velmi vzácný. Vždyť během mapování ptáků, které ornitologové uskutečnili v letech 2014 – 2017, bylo ve východních Čechách zjištěno hnízdění pouhých dvou párů. Na několika dalších místech byli dudci zjištěni v hnízdní době, ovšem bez nálezu hnízda. Jednou z těchto oblastí je i Chlumecko.

Honza Šolc upevňuje novou budku pro dudka. Foto L. Kadava

Východočeská pobočka České společnosti ornitologické ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Smiřice realizovali v průběhu dubna, ještě před návratem dudků ze zimovišť, podporu hnízdních možností formou instalací speciálních budek pro dudky. V sobotu 21. dubna 2018 tak ochranáři instalovali celkem čtyři kusy budek, tzv. „dudkovníků“ v okolí obce Pamětník. Ve dvou případech se jedná o zemní budky s vletovým otvorem cca 70 cm nad zemí, v dalších dvou případech byly použity modifikované budky klasického tvaru, zavěšené na stromech ve zhruba dvoumetrové výšce tak, aby splňovaly nároky dudků. Hnízdní podpora dudka je jednou z možností, jak tento zajímavý ptačí druh udržet v krajině. Úbytek přirozených hnízdních možností je současný trend, v posledních dvaceti letech dochází k likvidaci starých vysokokmenných sadů a okolní rozptýlené zeleně. Na druhou stranu je na venkově patrný trend obnovy chovu a pastvy hospodářských zvířat, zejména koní a dobytka. Tato místa jsou tak  potenciálním hnízdištěm v intenzivně zemědělsky využívané krajině.

Práce na upevnění budky pro dudka u Pamětníka. Foto L. Kadava

Okolí obce Pamětník u Chlumce nad Cidlinou je nejen historickou hnízdní oblastí dudka, ale volající samci jsou zde v hnízdní době v květnu a v červnu pravidelně slýcháni od roku 2014. Vždy se jednalo o jednoho až dva volající samce. Dudci budky s oblibou obsazují a věříme, že nabídku čtyř kusů instalovaných budek ve zdejší krajině v cidlinské nivě s roztroušenou zelení a mozaikou luk a lesíků využijí.

Lukáš Kadava, Jan Šolc, David Stojan

Krajina v okolí Chlumce nad Cidlinou – světlé listnaté lesy, bory a mokřady. Foto L. Kadava

5 Thoughts on “Instalace budek pro dudky u Chlumce nad Cidlinou

 1. Miroslav Dusík on 6.8.2018 at 14:15 píše:

  Moc držím palce, ať jsou budky hnízdícími dudky osídleny. Pokud v prostředí najdou dostatek té potravy, na kterou jsou vázáni, je velká šance úspěchu. Jen nebuďte zklamaní, když je neobsadí hned v prvních sezonách po instalaci. Jejich objevení a obsazení může trvat řadu let. Mezitím je alespoň využijí jiné druhy dutinových ptáků a dalších živočichů. Chce to vydržet a budky pravidelně udržovat. Pokud byste měli zájem rozšířit tuto hnízdní nabídku ve vhodných biotopech , mohu nabídnout cca 10 ks dudkovníků.

 2. Jan Malohlava on 24.2.2020 at 13:14 píše:

  Prosím o zaslaní výkresu s mirami na výrobu budky pro DUDKY Děkují Malohlava Jan Lhota u Opavy.

 3. Martin Černička on 8.4.2020 at 7:25 píše:

  Dobrý den,

  dnes jsem zpozoroval dudka před domem na zahradě.
  Prosím také o návod na výrobu budky.
  Děkuji. Černička

 4. Ivana on 2.11.2020 at 10:50 píše:

  Prosím také o návod na výrobu budky.
  Děkuji krásne.
  Na ťahu sa zastaví pár jedincov aj u nás na Považí.

 5. Naďa Gricová on 17.4.2021 at 17:38 píše:

  Dobrý den.prosím o zaslání rozměrů budky pro dudka chocholatého na kmen stromu.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation