Jarní odchytová akce v NPP Žehuňský rybník 2018

Samec sýkořice vousaté. Foto Lubor Urbánek

Letošní, již dvacátá druhá, jarní odchytová akce na Žehuňském rybníku, proběhla ve dnech 1. až 8. května 2018. Akci jsme zajistili ve starém klasickém složení, jen na počátku se přišli podívat někteří mladí ornitologové. Počasí bylo tentokrát velmi milosrdné, převažovalo jasno až polojasno a téměř bez srážek. Jen poměrně silný vítr hatil odchyt v odpoledních a večerních hodinách Celkem bylo trvale nataženo 228 metrů sítí s oky 16 mm, síť na odchyt dravců nebyla instalována.

I přes příznivé počasí ptáci netáhli. Snad se tom podílela dosti snížená vodní hladina rybníka. Celkem bylo chyceno pouze 311 ptáků v 34 druzích, což je jeden z nejslabších výsledků akce. Chytali se především rákosníci proužkovaní a obecní, hojní byli modráčci a cvrčilky slavíkové, Naopak, citelně nízký byl počet rákosníků velkých a  konipasů lučních.  Z cizích kroužkovanců byl letos zastižen jeden rákosník obecný s kroužkem PARIS a opět se objevil již dvakrát kontrolovaný rákosník proužkovaný s kroužkem BUDAPEST.

Kroužkování bramborníčka hnědého. Foto Lubor Urbánek

I pozorování na rybníku ovlivňoval nízký stav vody. Téměř zmizeli všichni chřástali, v zátoce byl zjištěn jediný chřástal vodní. Letošní průtah racků malých a rybáků černých byl poněkud slabší, nejvíce racků malých, celkem 4 ptáci, byli pozorováni 5.5., rybáci černí byli pouze ve 2 kusech. Dne 6. a 5.5. byli zjištěni 3 rybáci bahenní. Po celou dobu pobytu přeletovala hejna hus velkých (nejvíce 41 ptáků), pravidelně se objevovali jeřábi popelaví, orli mořští (jen mladí ptáci), orlovec říční, moták lužní a včelojed. K nejzajímavějším pozorováním patří výskyt rákosníka ostřicového 30.4. a tentýž den i volavky stříbřité. Běžně jsme zjišťovali bekasiny větší, mimořádně i tři ptáci 6.5.  V noci se u tábořiště ozýval chřástal polní, který byl také odchycen. Hojní byli také strnadi luční, v Severní zátoce nejméně 8 samců. U trati a u silnice na Dlouhopolsko se objevila pěnice vlašská. V oboře se pravidelně ozýval výr velký, volal datel černý a na přeletu se objevil holub doupňák. Pozorován byl rovněž lelek lesní.

Letos byli v Severní zátoce hojní strnadi luční. foto Lubor Urbánek

Přestože akce nebyla záměrně propagována, dostavila se řada přátel a spřízněných duší, takže nebylo dne bez návštěv. Opět jsme konzultovali plánované odbahnění rybníka a kosení luk se zástupcem CHKO Blaník, panem Ing. Mgr. Martinem Klaudysem. K nezapomenutelným zážitkům patřila návštěva manželů Duškových, kteří nám pobyt zpříjemnili vynikajícím gulášem a skvělými šátečky.

Celkové výsledky přináší tabulka ZDE

Lubor Urbánek

Konipasi luční byli letos málo početní. foto Lubor Urbánek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation