Kontrola hnízdních budek pro skorce vodního na území CHKO Orlické hory v roce 2014

Skorec vodní. Foto J. Bartoš

Skorec vodní. Foto J. Bartoš

V zimních měsících 2007/2008 bylo instalováno 35 hnízdní polobudek pro skorce vodní (Cinculs cinclus) na tocích říčky Bělé, Zdobnice a Divoké Orlice na území CHKO Orlické hory. Od sezony 2012 byl počet těchto hnízdních příležitostí rozšířen na konečných 72 ks. V počátku hnízdní podpory byly budky instalovány pod mostky přímo na jmenovaných tocích nebo jejich bočních přítocích nejčastěji na stěnu mostů nad vodou. Část budek byla umístěna na kmeny doprovodných dřevin.

Skorci vodní následně obsazovali nejčastěji hnízdiště pod  mosty, méně často na kmenech stromů. V počátečních letech nebylo obsazení budek systematicky sledováno a nedošlo tak k úplnému podchycení hnízdění ostatních ptačích druhů. Výsledky hnízdní podpory a vývoje počtu instalovaných polobudek i usazených druhů ptáků včetně skorce vodního jsou uvedeny v následující tabulce (tab. 1, obr. 1).

Obr.1

Obr.1

Tab.1

Tab.1

Skorec vodní u hnízda. Foto J. Bartoš

Skorec vodní u hnízda. Foto J. Bartoš

Seznam hnízdních budek včetně informací o umístění a aktualizovanou mapu rozmístění v terénu lze na vyžádání zaslat elektronicky. V podzimním období r. 2014 byla provedena kontrola a údržba hnízdních budek pro skorce vodního. Budky byly vyčištěny a připraveny na další hnízdní období r.2015.

Miroslav Dusík

3 Thoughts on “Kontrola hnízdních budek pro skorce vodního na území CHKO Orlické hory v roce 2014

  1. Tomáš Bělka on 15.6.2015 at 22:42 píše:

    Jednoduchý a v číslech doložený příklad, jak lze navýšením hnízdních možností zvýšit početnost druhu v konkrétním území. V tomto případě skorce vodního v Orlických horách.

    S tímto názorem z facebooku nemohu absolutně souhlasit. Početnost druhu nebyla určitě navýšena, druh byl jen „přestěhován“ do budek. Početnost skorců nepodléhá příliš velkým výkyvům (samozřejmě pokud nedojde k úplné destrukci vodního toku například vydlážděním koryta). Pro historická data z Orlických hor je možné sáhnout do Panuru 3.
    Velmi bych se přimlouval, aby byla data o zvyšování početnosti druhu vytvořením nových hnízdních příležitostí nejprve pečlivě zkoumána a pak správně vyhodnocena.

    • Lukáš Kadava on 16.6.2015 at 11:39 píše:

      Hezký den, je pravdou, že „zvýšení“ (početnosti) o němž mluví kometář na FB, nebude tak razatní, jak to lze smyslu věty chápat – právě z důvodů, o nichž píšete Vy. Avšak byť o tom příspěvek M. Dusíka nepojednává, mohu jako situace neznalý čtenář předpokládat, že budky se umísťují v místech, kde je nedostatek jiných hnízdních možností. Jinak bych to sám považoval asi za ztrátu času a peněz. FB komentář vycházel z jiných publikovaných závěrů z podobných projektů, např. z Vysočiny: „instalování hnízdních polobudek napomáhá stabilizovat místní populaci. Bez této podpory by byli skorci v regionu významně limitováni nedostatkem hnízdních příležitostí. Naopak díky této podpoře postupně vznikla na Vysočině v rámci ČR početně významná subpopulace“ (viz http://webhouse.cz/html/cso/vysocina/PCSOV-Cinclus2010.pdf ). Pokud jsou však hn.podmínky v obou regionech natolik odlišné, že nelze srovnávat, děkuju za Vaše doplnění. Krásný den. Lukáš

  2. Miroslav Dusík on 2.7.2015 at 15:37 píše:

    článek nehodnotí zvýšení početnosti druhů (skorce vodního atd.) v Orlických horách, ale obsazení instalovaných budek. Při této podpoře se dá předpokládat, že dochází k podchycení především mladých párů, které vyhledávají spolehlivé hnízdiště. Podle mých zkušeností staré páry velmi lnou ke svému zvolenému místu pro stavbu hnízda a pokud v něm odchovávají úspěšně mladé (hnízdo není vyplavováno nebo ničeno predátory a pod.), využívají ho opakovaně. Někdy i v těsné blízkosti budky, kterou pak osídlí např. konipas horský, případně další ptáci. Určitě lze skorce zachytit tímto způsobem nově i v lokalitách, kde vhodná hnízdní příležitost chybí. A protože ptákům fandíme, máme radost z každého usazeného páru, byť přesídleného z méně výhodného stanoviště. Přeji krásné zážitky z pozorování skorců na našich horských řekách. MD

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation