Královédvorský čáp zahynul v Broumově

čáp bílý

Usmrcený čáp bílý (Ciconia ciconia) – foto: J.Vrána

   Broumov – Minulé úterý ráno zahynul na trafostanici čistírny odpadních vod v Broumově mladý čáp bílý, který nesl na levé noze kroužek Národního muzea Praha s kódem Bx 14419. Dosedající pták byl podle externího ohledání zasažen elektrickým proudem, který průchodem přes tělo mezi křídlem a jednou z končetin zvíře usmrtil. Dle údajů pražské kroužkovací centrály byl tento čáp označen koncem měsíce června jako mládě na jednom z hnízd ve Dvoře Králové nad Labem.
Podle informací ornitologa Kamila Čiháka byl usmrcený čáp odchován na hnízdě, které se nachází na rotundě jednoho ze vstupů do dvorské zoologické zahrady. Zdejší čapí pár měl v letošním roce tři mláďata, která však zatím mají krutý osud. První z nich se zamotalo do lanka na konstrukci rotundy a po pádu na zem patrně někde v křoví uhynulo. Druhé z mláďat ukončilo svoji pouť právě v Broumově, když od místa zrození ulétlo pouhých 40 km. Bohužel, takovýto konec života je u mladých a nezkušených čápů poměrně častý, neboť linky VN většinou nemají žádné ochranné prvky, které by usmrcení dosedajících velkých druhů ptáků zamezily.

0 Thoughts on “Královédvorský čáp zahynul v Broumově

  1. Anonym on 28.12.2010 at 17:32 píše:

    jak muzete byt tak bezcitní a dat tak smutný článek o čapovi na net a ještě ta fotkaa,..no to je vrchol!!!!!

  2. Administrator on 29.12.2010 at 8:39 píše:

    Dobrý den,
    je třeba, aby lidé viděli, jaké utrpení větším druhům ptáků způsobují nezabezpečené linky vysokého napětí. Tady v tomto případě, byl čáp okamžitě mrtev, avšak je i plno případů, kdy oblouk ptáky jen popálí a ti pak pomalu umírají hlady nebo napadeni larvami. Úprava vodičů na koncové trafostanici není náročná ani po technické či finanční stránce a je tedy na provozovateli linek, jak se k této problematice staví.

  3. Světlana Vránová on 29.12.2010 at 10:07 píše:

    Dobrý den.
    Na našich stránkách najdete více podobných článků i podobných fotografií. Není to proto, že bychom byli bezcitní – právě naopak. Trápí nás, že ptáci zbytečně hynou (např. na sloupech el. vedení) nebo jsou nezákonně zabíjeni (např. otravy orlů) a jsme přesvědčeni, že o těchto tématech je třeba psát a zveřejňovat fotografie. Je to jedna z cest, jak informovat veřejnost o tom, co se děje a získávat podporu v boji proti takovým věcem – tedy pro ochranu ptáků.
    S. Vránová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation