Kříženec holuba hřivnáče (Columba palumbus) a holuba domácího (Columba livia f. domestica)

kk   Svatojánský Újezd – V posledních zhruba deseti letech postihl téměř plošně naši živočišnou zemědělskou výrobu nový fenomém. Staly se jím velkokapacitní kravíny s tzv. volným ustájením a polouzavřenými stájovými prostory. Tyto prostory vytvořily velni specifické mikroklima, díky kterému se vytvořily zcela nové podmínky pro život nejen skotu, ale též ptáků. I takové druhy, jako vlaštovka obecná, jiřička obecná, rehek domácí, vrabec domácí nebo konipas bílý byly nuceny přizpůsobit svoji hnízdní strategii novým podmínkám.

Objevil se zde však úplně nový fenomén, a tím se stal holub. S technologickými změnami v živočišné výrobě se před ním rozprostřely nejen příhodné podmínky hnízdní (příznivé celoroční klima, bezpečí před přirozenými predátory), ale i prostřený stůl (otevřené silážní jámy, krmné stoly s krmivem ve stájích, hnojiště). Zpočátku se tyto izolované mikropopulace chovaly jako klasičtí „věžáci“. Holubi se zdržovali a hnízdili na vysokých zemědělských stavbách a do prostor stájí zaletovali pouze za potravou. Současné holubí společenstvo ale tráví většinu aktivity v prostorách stáje a opouští je většinou několikrát za den pouze za účelem společných proletů celého hejna. Hnízdění probíhá permanentně v průběhu celého roku, a to bez ohledu na meteorologické podmínky, dokonce i v době letošních dvaceti a více stupňových mrazů.

Dne 25.11.2008 a poté opakovaně ještě 6.1.2009 jsem v hejnu holubů na farmě Svatojánský Újezd (okr. Jičín) pozoroval jedince, který na první pohled zaujal moji pozornost zřetelně větší velikostí, než ostatní exempláře v hejnu. Po podrobnějším sledování zmíněného jedince v klidu i v letu bylo možné velmi zřetelně identifikovat typické bílé skvrny v ohbí křídel, i náznak bílé skvrny na obou stranách krku. Rovněž velikostí tento jedinec připomínal holuba hřivnáče. Jeho zbarvení ovšem odpovídalo spíše holubovi domácímu, bylo však celkově světlejší s béžovým až krémovým nádechem. Kostřec pak byl u tohoto jedince jednolitě bílý, jak je typické právě pro zdivočelé domácí holuby. Fenotyp tohoto jedince opravňuje tedy k vyslovení podezření, že se jedná o křížence holuba hřivnáče a zdivočelého holuba domácího. Toto mezidruhové křížení bylo již popsáno, např. Hudec, Šťastný, 2005.

Lokalizace těchto mikropopulací holubů „věžáků“ v poměrně odlehlých místech umožňuje daleko častější kontakt s populacemi holubů divokých, jejímž nejběžnějším představitelem je právě holub hřivnáč.

Přes veškerou snahu se nepodařilo zmíněného jedince vyfotografovat, pro lepší názornost přikládám alespoň jednoduchou ilustraci.
Vladimír Šoltys

6 Thoughts on “Kříženec holuba hřivnáče (Columba palumbus) a holuba domácího (Columba livia f. domestica)

 1. Anonym on 23.11.2012 at 10:04 píše:

  O křížence holuba hřivnáče a holuba domácího určitě nešlo. Byl to zcela určitě mladý holub hřivnáč. Toto mezidruhové křížení se ještě nikomu (tj. uměle)nepodařilo a ani přirozeným způsobem nebylo zatím s jistotou zaznamenáno. Faktorů proč to nejde, byť se to zdá být jednoduché, je mnohem více než se dočtete na uveřejněných příspěvcích k tomuto tématu

 2. Vojtěch Kolman on 28.9.2015 at 19:59 píše:

  Naprosto souhlasím s předchozí připomínkou, že nešlo o křížence hřivnáče s holubem domácím. I přes mnoho pokusů dosáhnout oplodnění, a to jak holubice hřivnáče, tak i holuba domácího umělou cestou, bohužel nebylo dosaženo kýženého výsledku. Ani přesto to nevzdávám, chce to jen přijít na kloub jedné maličkosti, která nespočívá v „kašování“, tj. ve výživě holouběte, ale spíše v získání oplodněného vajíčka, které by bylo líhnuto holubem domácím. Přitom jsem si jist, že nejvhodnějším druhem holuba, který by asi žádný holubář nedoporučil, je právě anglický pávík, s nímž se to málem povedlo. Uvítám proto jakýkoliv pozitivní výsledek v tomto směru za účelem dosažení křížence(ů), s nímž (s nimiž) by šlo poté dělat převratné výsledky např. při šlechtění poštovních holubů!!!

  • helena on 12.4.2016 at 17:47 píše:

   dobrý den
   Dokázal by jste takového křížence poznat?Nevím to na sto procent ale možná mám doma asi tak 30 dní staré mládě poštovního holuba kříženého s hřivnáčem.

   • Vojtěch Kolman on 14.9.2016 at 17:51 píše:

    Vážená paní,
    odpovídám hodně pozdě, a to z důvodu pobytu v cizině, přesto však s jistotou mohu tvrdit, že bych takového křížence poznal. Pochybuji však, že o něj jde, protože vyvstává mnoho otázek, které byste mohla zodpovědět, než bych se o to zajímal vážněji, např. zda Vám v dospělosti již neuletěl, je větší než běžný poštovní holub(?), má znaky, byť menší než hřivnáč na krku(?) atd.. Díky předem za odpovědi, příp. i další postřehy, které jsou jiné a nasvědčující, že se jedná o křížence.
    Předem děkuji za jakoukoliv informaci.
    S pozdravem
    Vojtěch Kolman

 3. Milan Topinka on 7.7.2018 at 23:35 píše:

  Dobrý den, na internetu jsem našel foto holuba hřivnáče a jeho křížence, ale bohužel sem fotka nejde poslat 😑

 4. václav justa on 25.11.2019 at 22:10 píše:

  kříženci holuba hřivnáče najdete na you tube

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation