Kunětická hora u Pardubic jako hnízdiště výra velkého

20120505aRaby, Kuneticka hora – Hledali byste v rovinatem zemedelskem okoli Pardubic vyra velkeho (Bubo bubo)? A jeste ke vsemu jako pravidelne hnizdici druh? Ackoliv to na prvni pohled vubec nevypada pravdepodobne, vyri zde skutecne hnizdi. Jiz pred radou let obsadili zrejme jedinou lokalitu na Pardubicku, kde nalezaji pro sebe prihodne podminky. Tou lokalitou jsou, jak jinak, skaly na svazich Kuneticke hory.

Historii hnizdeni vyru na Kuneticke hore do roku 2002 shrnul Jirka Cesak ve svem clanku ve sborniku Panurus 12/2002. Vyri se zde zrejme vyskytovali (a da se predpokladat, ze i hnizdili) jiz v 19. stoleti (v pardubickem muzeu je ulozen exponat vyra velkeho, uloveneho v r. 1841 na Kuneticke hore).

20120505f

Jirka Cesak s manzelkou a starsim mladetem, v pozadi pani kastelanova. Foto – Svetlana Vranova.

Po temer cele 20. stoleti vsak nebyly o vyskytu tohoto druhu v okoli Pardubic zadne zpravy. Ani Stanclovi ve sve publikaci o ptacich Pardubicka z r. 1987 zadna pozorovani z 20. stoleti neuvadeji. Situace se zmenila az v roce 1993, kdy se zacina psat nova kapitola ve vyri historii na Pardubicku.

Z roku 1993 pochazi prvni neoverene pozorovani vyra z Kuneticke hory od mistniho myslivce. V r. 1996 J. Cesak prvne nalezl pobytove stopy vyra (zbytky koristi) a od te doby jiz byl druh v teto lokalite zjistovan kazdorocne: v r. 1997 jej opakovane pozoroval opet mistni myslivec, v 1998 J. Cesak po pouziti hlasove provokace pozoroval cely par, v 1999 nalezl po desti promocenou samici, kterou po osuseni okrouzkoval a znovu vypustil a v r. 2000 vyra pozoroval i slysel primo na hrade.

Hnizdo Jirka poprve nalezl az v roce 2001. Byla v nem dve mladata, ktera byla okrouzkovana. Hnizdeni vyru na Kuneticke hore ale zrejme nekomu vadilo, protoze v r. 2002 doslo k pokusu mu zabranit: na skalni rimsu, kde rok predtim vyri vyhnizdili, nekdo umistil kbelik plny kameni, aby se na ni ptaci nemohli usadit. Nastesti si toho Jirka vsiml vcas, kbelik odstranil a vyri mohli opet vyhnizdit. Ze dvou vylihlych mladat v tom roce odchovali jen jedno, ktere bylo znovu okrouzkovano. V pristim roce 2003 hnizdeni probehlo nerusene a na hnizde bylo odchovano a okrouzkovano jedno mlade.

V nasledujicich letech se neco stalo a vyri na Kuneticke hore z neznamych duvodu hnizdit prestali, i kdyz se v okoli nadale minimalne jeden ptak zdrzoval. V ramci mapovani ptaku Pardubic pozoroval Petr Suchanek 11. a 22. unora 2006 1 ex. u Stareho Hradiste. Pri navsteve Kuneticke hory s polskymi kolegy jsme 26. ledna 2008 nalezli v sadu pod hradem prachove vyri pero. Jirka Cesak nalezl 17. kvetna 2009 v lese u Barochu kridlo z vyra. Bylo cele od hliny a lezelo hned vedle diry. kterou udelali divocaci. Zrejme tam nekdo mrtveho vyra zahrabal a prasata jej vyryla. Na otazku „kdo vyra do zeme zakopal?“ odpoved zrejme nikdy nezjistime.

20120505l

Detail nohy vyriho mladete. Sovy, na rozdil od dravcu, maji operene i prsty u nohou. Foto – Svetlana Vranova.

K zahnizdeni vyru na skale pod hradem znovu doslo az v roce 2011. V tomto roce vyvedli jedno mlade a v hnizde bylo take jedno nevylihle vejce.

Kuneticka hora je atraktivni misto, zijici rusnym zivotem. O tom, ze to zde vyri nemaji snadne, svedci zaznamenana udalost z roku 2011. Mlade na hnizde bylo okrouzkovano 27. dubna a o tri dny pozdeji se pod hradem „palily carodejnice“. Pri akci hrala dost silne muzika.  Byly proto na miste obavy, jak to dopadne s mladetem. Rano Jirka kontroloval hnizdo z pozorovatelny a mlade v nem nebylo. Proto k hnizdu slezl, i kdyz nemel s sebou lano a hledal mlade. Nastesti jej objevil o neco vyse nad hnizdem, ukryte pod kerem. Tentokrat to tedy dobre dopadlo, ale pripady zmarenych hnizdeni z duvodu ruznych typu oslav a koncertu bohuzel nejsou zadnou vyjimkou.

V roce 2012 me Jirka pozval na krouzkovani. Na hnizde melo byt jedno mlade. V patek 27. dubna jsme se sesli v celkem hojnem poctu – manzele Cesakovi, kastelan hradu, pan Jirousek s manzelkou a dvema detmi a ja se synem. Zacatek cesty prudkym zalesnenym svahem ke skalnimu previsu jsme zvladli vsichni. Pak ale nase cesta skoncila. K hnizdu je treba se spoustet po lane a tuto akrobacii absolvovali jen Jirka s panem kastelanem. Chvili pote, co oba zmizeli z nasich oci, se ozval Jirkuv radostny hlas: „Je tady prekvapeni!“. A bylo. Misto ocekavaneho jednoho mladete v hnizde sedela mladata dve. Jedno jiz pekne velke, druhe o poznani mensi – asi proto nebylo videt z pozorovatelny naproti skale a zustalo do posledni chvile utajeno. Obe byla v dobre kondici. Ze „vatova“ mladata vzbudila vlnu nadseni, zejmena u pritomnych dam a deti, asi neni treba zduraznovat. Byla nadherna a cvakala na nas vyhruzne zobaky.

Shrnuti:

V letech 2001 – 2012 bylo v peti hnizdnich sezonach z hnizda na Kuneticke hore vyvedeno sedm mladych vyru. Vsechna mladata byla okrouzkovana a krome toho byla okrouzkovana i jedna dospela samice. Dospeli vyri zaletaji lovit i k Barochu, kde byli J. Cesakem nekolikrat pozorovani, a take do maleho lesiku mezi Raby a Kuneticemi, kde myslivci meli odchovnu bazantu. V hnizde byli nalezeny jako zbytky potravy – veverka, cast zajice, jezci kuze, bily potkan a krouzek z postovniho holuba.

20120505j

Mezi obema mladaty byly znacne velikostni rozdily (The older youngling was significantly digger). Foto – Svetlana Vranova.

 

Svetlana Vranova s vyuzitim materialu a informaci od Jiriho Cesaka

Pouzita literatura:

Cesak J. 2002: Vyskyt a hnizdeni vyra velkeho (Bubo bubo) na Kuneticke hore u Pardubic. Panurus 12: 73–76.
Musilek J. 1946: Ptactvo Pardubicka. Krajem Pernstynuv, Pardubice.
Stancl L. & Stanclova H. 1987: Ptactvo Pardubicka II. Bohdanecsko. Krajske muzeum vychodnich Cech, Pardubice.
Vranova S., Lemberk V. & Hampl R. 2007: Ptaci Pardubic. Vychodoceska pobocka Ceske spolecnosti ornitologicke a Vychodoceske muzeum v Pardubicich, Pardubice.

20120505g

Sve se starsim mladetem. Foto – Vojtech Vrana.

20120505b

Skaly Kuneticke hory jsou tradicnim hnizdistem vyru na Pardubicku. Foto – zbynkuv.blog.cz.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation