Mé setkání s kalousem pustovkou

20100301a

Kalous pustovka odpočíval na hromadě hnoje. Foto – Jiří Rohlena.


Dobruška
– Moje první setkání s kalousem pustovkou (Asio flammeus) se odehrálo v lednu letošního roku. Při jízdě mezi Slavětínem nad Metují a Rohenicemi jsem na stromech podél silnice zahlédl tři dravce. Teprve po chvilce mi došlo, že se jedná o sovy.

20100301b

Pustovka zahajuje průzkumný let nad polem okolo hnojiště. Foto – Jiří Rohlena.

Vyzval jsem řidiče k zastavení vozu a s rodinným kompaktním fotoaparátem jsem se snažil ptáky zdokumentovat. Marně! Byli moc opatrní a na takovou vzdálenost, kdy se pohybovali nízkým letem nad polem, obrázky za nic nestály. Při zvětšení v PC jsem ale usoudil, že by to mohly být pustovky. Další den jsem se na stejné místo vrátil vybaven lepší fototechnikou s teleobjektivem, ale sovy tam už nebyly.

Marně jsem po nich další dny pátral po okolí. Až jsem jedno nedělního odpoledne využil slunečného počasí a na svém horském kole, jako vždy vyzbrojen fotoaparátem, vyrazil do terénu v okolí Dobrušky.
20100301f

Pustovka při průzkumném letu. Foto – Jiří Rohlena.

Bylo již po 15. hodině, když mě napadlo jet alespoň vyfotit západ slunce do kolejiště na místní železniční trati. Proti ledovému větru jsem se sněhovou traktorovou kolejí postupně přibližoval až k osamělému hnojišti mezi poli. Asi ze 150 metrů jsem na hnojišti zahlédl „hrátky“ dvou dravců. Dalekohledem jsem rozpoznal odlétající káni lesní (Buteo buteo). Když jsem se pozorně zadíval na druhého dravce, sedícího na vyvýšené kupce hnojiště, rozbušilo se mi srdce. Pustovka! Konečně jsem měl možnost vidět ji zblízka.

Opatrně jsem si připravil foťák a tlačil kolo blíže k hnojišti. Sova mezi tím několikrát vzlétla a občas usedla na zasněžené pole. K mé radosti se však vždy vrátila nad hnojiště a nízkým pomalým letem pátrala po kořisti. V zápětí se jí také podařilo nějakého hraboše ulovit. Na poli ho pozřela a potom už následovaly pouze „vyhlídkové“ lety v okruhu asi sta metrů od hnojiště. Zřejmě viděla zmrzlého a řádně roztřeseného fotografa, takže jí tímto za krásné zážitky děkuji. Vícekrát jsem se na stejném místě s pustovkou již nesetkal.

20100301g

Pustovka při průzkumném letu. Foto – Jiří Rohlena.

Poslední zmínka o ní se mi donesla od mého známého myslivce, který podobnou sovu viděl nedaleko bývalého JZD v Rohenicích. To, že ji pozoroval v odpoledních hodinách, nasvědčuje, že by to opět mohla být pustovka.

Data pozorování:

Slavětín nad Metují 11.1.2010 15.00 hod.

Dobruška-Pulice 24.1.2010 15-16.00 hod.

Rohenice 13.2.2010 16.00 hod.

Jiří Rohlena

20100301i

Pustovka při průzkumném letu. Foto – Jiří Rohlena.

 

20100301h

Pustovka při průzkumném letu. Foto – Jiří Rohlena.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 Thoughts on “Mé setkání s kalousem pustovkou

  1. Anonym on 5.3.2010 at 22:39 píše:

    Blahopřeji k úspěšnému pozorování. Zdá se že pustovky mají na Dobrušsko čím dál větší vazbu. Pokud si dobře vzpomínám tak v zimě 2008/2009 opakovaně pozorovali v Pulické cihelně pustovky další ornitologové (Filip Lastovic?) a v zimě 2007/2008 jsme přijali do stanice jednu autem sraženou pustovku z Pohoří.
    Takže v tomto směru je dobré mít v okolí Dobrušky v zimě opravdu oči otevřené.
    David Číp

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation