Nová ornitologická pozorovatelna ve Svitavách

Fot Jiří Mach

Svitavské rybníky Dolní, Horní a Lánský patří k nejsledovanějším východočeským ornitologickým lokalitám. Nejen zdejší pozorovatelé ptáků mají nyní ještě lepší podmínky. Na rybníku Dolní se nabízí pohledy do jeho atraktivních míst z nové ornitologické pozorovatelny, která je umístěna v litorálním porostu jižního břehu. Z místa s velmi dobrým přehledem (49.7663522N, 16.4569947E) je možné sledovat pohyb ptáků zejména v zadních partiích rybníka, kde roste rákos, orobinec, zblochan nebo ostřice. Všem návštěvníkům slouží informační tabule, která se svým obsahem zaměřuje na zdejší vodní a mokřadní druhy ptáků.

Foto Jiří Mach

Od roku 1954 byl na území rybníků Dolní a Horní a v jejich těsném okolí registrován výskyt  225 druhů  ptáků, přičemž přibližně polovinu tvoří ptáci vodní a mokřadní. Průměrně je zde každoročně potvrzen výskyt 135 ptačích druhů. V lokalitě hnízdí například moták pochop, chřástal vodní, potápka roháč, lyska černá, slípka zelenonohá, labuť velká, kachna divoká, polák chocholačka, rákosník obecný, rákosník velký, cvrčilka slavíková, strnad rákosní, moudivláček lužní, příležitostně i volavka popelavá. V době tahu se zde objevuje například volavka červená, bukač velký, kvakoš noční, bukáček malý, sýkořice vousatá, slavík modráček a druhy potáplic, potápek, kachen, hus, chřástalů, racků, rybáků, vodoušů, jespáků nebo kulíků. Při průletu lze pozorovat například jeřáby popelavé nebo některé druhy dravců jako je orel mořský, luňák červený nebo orlovec říční. Rákosiny pak slouží k nocování tisíců špačků obecných.

Pozorovatelna byla dostavěna z dubnu tohoto roku z prostředků programu ČSOP „Blíž přírodě“ a jejího generálního partnera společnost NET4GAS. Poloviční finanční podíl prostředků pak neslo město Svitavy. Garantem celého projektu byla ZO ČSOP Rybák Svitavy, která tímto děkuje i Rybářství Litomyšl s.r.o., na jejímž pozemku se pozorovatelna nachází a firmě Tesařství Pavel Zahálka za realizaci stavby. Doufejme, že vydrží sloužit co nejdéle ornitologům i všem dalším zájemcům o pozorování ptáků a přírody.

Jiří Mach

 

Foto Jiří Mach

Foto Jiří Mach

Foto Jiří Mach

One Thought on “Nová ornitologická pozorovatelna ve Svitavách

  1. Ondra on 10.9.2019 at 16:41 píše:

    Zdravím , ve Svitavách na Bratři Čapků je hrdlička a má nejspíše něco s křídlem.
    Sedlák

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation