Obnova čapího hnízda ve Žďáru nad Orlicí

Z osy vychýlené čapí hnízdo ve Ždáru nad Orlicí před započetím prací.

Žďár nad Orlicí, menší obec nedaleko Týniště, má základní školu a na jednom z jejích komínů pravidelně hnízdí čápi. Původně hnízdo bylo na silnějším komíně, ale kvůli jeho používání muselo být přesunuto na druhý – slabší. Byla na něj proto dodělána kovová podložka, aby hnízdo dobře drželo. Čápům se místo líbí, v okolí mají dostatek vhodných lovišť a tak hnízdo každoročně obsazují. Čápi jsou dobří stavitelé, a tak hnízdo neustále opravují, přistavují a zvětšují. Svou vahou pak může být nebezpečné nejen pro čápy, ale i pro své okolí, protože hrozí jeho zřícení.

Práce na snižování hnízda.

Proto jsme v neděli 1. prosince 2019 ke hnízdu vylezli a postupně ho odkopali. Z původně metr vysokého hnízda tak zbyl jen základ o výšce 30 cm, ten bude čápům ke hnízdění v dalších letech bohatě stačit. Odhadujeme, že jsme hnízdo odlehčili o více než půl tuny, to je značná úleva pro komín pod ním, který se při akci i s hnízdem mírně kýval. Co by s ním asi provedla větší vichřice? Z hnízda jsme odebrali zejména klacky, drny a hlínu, ale obsah byl plný i dalšího materiálu, který čápi v okolí hnízdiště najdou. Jednalo se o velké množství igelitů, provázků, pytle od brambor, kusy hadrů apod. To vše po člověku zůstává v krajině a může i pro čápy znamenat velké riziko.

Chtěli bychom tímto velice poděkovat dobrovolným hasičům z Borohrádku, kteří bezplatně poskytli dlouhý žebřík, bez kterého by se ke hnízdu obtížně dostávalo. Pak také obci, která se postarala o odkopaný materiál a místním obyvatelům, kteří nám uvařili čaj a čápy mají rádi.

Petr a Eliška Kafkovi, Lukáš Bálek / Foto L. Bálek, E. Kafková

Výsledek: bezpečnější hnízdo pro čápy i prostor pod hnízdem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation