Ochrana Rozkoše je konečně alespoň částečně zajištěna

20120301a

Pohled na chráněnou plochu z ptačí perspektivy (Domkovská zátoka je ta dole). Foto – Jaroslav Vaněk.

Česká Skalice, Rozkoš – Jak již výbor naší pobočky informoval ve Zpravodaji VČP ČSO, vyvinul v loňském roce nemalé úsilí, směřující k zajištění, respektive prodloužení územní ochrany jihovýchodní části vodní nádrže Rozkoš. Tato aktivita přinesla dílčí úspěch, a to v podobě registrace významného krajinného prvku (VKP). Pro úplnost a vzájemnou informovanost níže krátce rekapitulujeme průběh celého dění.

Význam vodní nádrže Rozkoš je neoddiskutovatelný pro hnízdní i mimohnízdní výskyt ptáků. To dnes ví většina aktivních ornitologů nejen ve východních Čechách, jak lze vytušit z občasných „nájezdů“ birdwatcherů a dalších milovníků ptactva, zejména v době podzimního tahu, kdy tu má návštěvník velkou šanci pozorovat kdejaký „špek“ v našich krajích jinak nespatřitelný. Biologickou hodnotu Rozkoše ostatně potvrdil i bývalý Okresní úřad v Náchodě vyhlášením přechodně chráněné plochy (PCHP) Rozkoš v roce 2002, a to na dobu 10 let, k čemuž významně prispěli naši kolegové z minulých výborů pobočky. Nutno též dodat, že se po celou desetiletou dobu ornitologové činili a opakovaně dodávali potřebné podklady pro prodloužení ochrany, která měla vypršet už k datu 31. 3. 2012.

20120301f

Pohled na ostrov, ktery je hnízdní koloníí racka chechtavého. Ostrov je mimo VKP. Foto – Jaroslav Vaněk.

Na jare roku 2011 byl ovsem stavajici vybor nucen se znepokojenim konstatovat, ze zadny z organu ochrany prirody nezacal pripravovat podklady pro ochranu ptaku na Rozkosi, prestoze do konce PCHP zbyval uz jenom jeden rok. Ze vsech uvedenych duvodu jsme proto zaslali jmenem VCP CSO oficialni podnet na trvale zajisteni ochrany ptaku, s doporucenim na vyhlaseni zvlaste chraneneho uzemi (ZCHU). Podnet byl adresovan jednak Mestskemu uradu (MeU) v Novem Meste nad Metuji (prislusny organ ochrany prirody pro vyhlaseni PCHP) a zaroven Krajskemu uradu (KrU) Kralovehradeckeho kraje (prislusny organ pro ZCHU). Po urcite prodleve svolali pracovnici KrU spolecnou schuzku vsech zucastnenych stran i s ucasti zastupcu nekterych okolnich obci. Dozvedeli jsme se, ze vyhlaseni ZCHU neni v nejblizsi dobe mozne, jelikoz je veskera kapacita uradu vytizena zajistovanim ochrany NATURY 2000. Nasledna debata neprinesla zadny posun v postoji KrU. Urcitou nadeji pro nas a hlavne pro ptaky se stal prislib ze strany MeU vyhlasit na Rozkosi znovu PCHP, pravdepodobne ve stejnem uzemnim rozsahu.

20120301c

Domkovská zátoka na podzim při upuštěné hladině. Foto – Jaroslav Vaněk.

Pak se zase delsi dobu nic nedelo. Alespon tedy v nasich ocich. Oba zminene urady totiz musely nejprve doresit otazku prislusnych kompetenci. Ale na konec jsme se dockali. V prosinci lonskeho roku zahajil MeU v Novem Meste nad Metuji spravni rizeni, sice ne na PCHP, ale na registraci VKP. Mezi tim uz zase az tak velky rozdil neni. A o co zdlouhavejsi byly vsechny pripravy, o to rychleji pak probehlo vlastni rizeni. Prislo nekolik vyjadreni a zadne zaporne. MeU vydal v lednu prislusne rozhodnuti a zadny z ucastniku nepodal proti nemu odvolani. Cely proces byl ukoncen dne 4. 2. 2012, kdy nabylo pravni moci rozhodnuti jmenovaneho MeU o registraci VKP pod nazvem „Rozkos – vychodni zatoky“, v plose identicke s plochou koncici PCHP. Rozhodnuti si lze prohlednout v obrazove priloze k tomuto clanku.

A co rici zaverem? Dovolim si ponekud soukrome, avsak znalosti problematiky podlozene zhodnoceni vysledku.

Klady:

  • Je zajistena pravni kontinuita uzemni ochrany na Rozkosi.
  • O ornitologickem vyznamu Rozkose se nadale bude oficialne vedet a organ ochrany prirody bude nepominutelnym pri vsech aktivitach v plose VKP.
  • VKP nema na rozdil od PCHP casove omezenou platnost (je „naveky“).

Zapory:

  • VKP nema ochranne pasmo, a proto je tu stale velke riziko rozvoje rekreacnich a jinych aktivit v jeho okoli.
  • Prostrednictvim VKP nelze omezit vstup verejnosti, coz je na Rozkosi vyznamny rusivy faktor.
  • Rozhodnuti o registraci VKP neobsahuje zadne podminky pro hospodareni v dotcenem uzemi, nezpracovava se pro nej ani plan pece.

Jak vidno, jedna se opravdu o uspech castecny. Dlouhodobym cilem vyboru proto zustava vyhlaseni ZCHU, ktere by umoznilo stanovit konkretni a ucinnejsi podminky ochrany prirody v uzemi i vymezit potrebne ochranne pasmo. Pobocku tedy ceka jeste dlouha cesta. Na zaver bych chtel jeste jmenem vyboru podekovat vsem, kteri nejak prispeli k vyse popsanemu vysledku. At uz to jsou osoby, ktere se zaslouzily o vyhlaseni PCHP, kolegove, kteri iniciovali revitalizacni aktivity v Domkovske zatoce, ornitologove, kteri nezistne poskytli data pro pravidelne zpravy, anebo proste vsichni, kteri nejak prispeli ke vzniku VKP. Ptaci se nam za to na Rozkosi urcite odmeni, minimalne svou pritomnosti…

Martin Fejfar

Rozhodnuti MeU Nove Mesto nad Metuji o „VKP Rozkos – vychodni zatoky“ si muzete precist zde a zde.

20120301e

Lužní les v Domkovské zátoce. Foto – Jaroslav Vaněk.

20120301b

Domkovská zátoka na jaře (duben). Foto – Jaroslav Vaněk.

20120301d

Domkovská zátoka na podzim při upuštěné hladině. Foto – Jaroslav Vaněk.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation