Pochází „chorvatská“ labuť z Polska?

labuť velká    Hradec Králové – Na pravidelném stanovišti labutí velkých (Cygnus olor) na řece Labi v centru města Hradec Králové se v poslední říjnové dekádě zdržovalo již 26 ptáků. Místní ornitolog pan K. Bejček zde zastihl celkem 24 dospělých a dva mladé jedince. Při podrobné prohlídce všech ptáků v hejnu dále zjistil, že 5 labutí je označeno kroužky Muzeum Praha a další exemplář nese označení kroužkovací stanice Záhřeb z Chorvatska.


Tento dospělý pták má na levé noze kroužek s kódem ZAGREB UA 2153 a navíc je ještě označen žlutým krčním límcem s velkými černými znaky 55PA, takže jeho odečet je poměrně snadnou záležitostí i přes větší plachost jedince. Ptáka odchytil a označil pan L. Jurinovič dne 4. února 2008 na jezeru Jarun na jihozápadním okraji chorvatské metropole Záhřeb. Ovšem již během 8 dnů se labuti podařilo přelétnout o 513 km severněji do lázeňského městečka Kudowa Zdroj v jižním Polsku. Zde si pták krátce odpočinul na nádrži v městském parku, aby po dvou dnech pokračoval patrně dále k severu na hnízdiště.
Během hnízdního období a léta nebyl tento jedinec na území východních Čech pozorován. Vrátil se k nám až nyní při cestě na zimoviště. Bude jistě zajímavé sledovat, jak dlouho se v Hradci Králové pták zdrží či zda bude putovat i po jiných nádržích v našem regionu.
Případné odečty této labutě dejte prosím vědět na adresu L. Jurinoviče a naší kroužkovací centrále v Praze. Dále je můžete zanést do faunistiky webu.

labuť velká
labuť velká

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation