Pozvánka na Výzkumný víkendový tábor 2017 – Malá Haná

Lesy mezi Vranovou Lhotou a Hartinkovem. Foto J. Mach

V termínu od 12. do 14. května se uskuteční 24. ročník pobočkového VVT. Po jedenácti letech se znovu setkáme v okrese Svitavy, a to až na samé jeho hranici s Jihomoravským a Olomouckým krajem v oblasti Malé Hané. Pahorkatinné krajině dominuje útvar Boskovické brázdy (330 m n.m.), ve které mezi zemědělskými plochami nenápadně protékají řeky Jevíčka a Třebůvka. Okolí brázdy se zvedá v podobě lesnatých vrchů Zábřežské vrchoviny směrem na východ a jižního výběžku Hřebečovského hřbetu na západě. Lesy jsou smíšené a dominují jim bukové porosty.

Obec Slatina v Boskovické brázdě. Foto J. Mach

Naše terénní mapovací aktivity by měly být soustředěné do dosud velmi málo ornitologicky prozkoumaných čtverců 6365 a 6366. Severněji položené čtverce 6265 a 6266 však také skýtají možnosti doplnit dosavadní poznatky o hnízdním výskytu ptáků. Našim cílem bude zejména provádění tzv. hodinovek a zaměřovat bychom se měli i na co nejvyšší stupeň průkaznosti hnízdního výskytu určitých druhů ptáků, hlavně pak v prostředí lesů, zemědělské krajiny, vod a intravilánu, kde nás snad čeká i nějaké ornitologické překvapení.

Ubytování bude zajištěno v obci Jaroměřice (http://utrojanu.cz/penzion/) východně od města Jevíčka. Cena za nocleh ve dvou i vícelůžkových pokojích je 200,- Kč a polopenze pak za 140,-Kč. VČPČSO částečně uhradí náklady na ubytování. Penzion se nachází hned pod vrchem poutního místa Kalvárie s křížovou cestou a s kostelem Povýšení svatého Kříže.Kontaktní osobou je Jiří Mach (ma@gy.svitavy.cz, tel. 603 349 088), kterému nejpozději do konce dubna nahlaste svůj zájem o účast, počet noclehů a formu stravování (vlastní nebo polopenze). Setkání v místě ubytování proběhne v pátek 12. 5. v 16 hodin podle pokynů, které každý účastník obdrží. Těšíme se na terénní setkání s členy naší pobočky.

Pro seznámení s oblastí můžete použít odkaz k prezentaci, která byla použita na jarní schůzi pobočky v Pardubicích ZDE

Jiří Mach

Mapa prostoru VVT 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation