Přílet motáků pilichů

Moták pilich

Portrét motáka pilicha (Circus cyaneus) – foto: J.Vrána

Náchodsko – Na konci tohoto týdne se začali na Náchodsku objevovat první protahující motáci piliši (Circus cyaneus), kteří přilétají do zemí střední Evropy zimovat nebo tudy jen protahují při delších cestách na jih kontinentu. Během minulého pátku byli dva hnědí ptáci zjištěni na Broumovsku u obcí Křinice a Zdoňov při lovu, a ve stejný den byli P. Moutelíkem pozorováni i dva samci u obce Josefov a na přehradě Rozkoš. Tyto drobné a štíhlé dravce původem ze Skandinávie, pobaltských států a Polska můžeme nejčastěji zastihnout v zemědělské krajině při lovu nebo
za přeletu horských sedel, kudy protahují do vnitrozemí. Při lovu se velmi často pohybují kymácivým letem nízko nad terénem s častými loveckými výpady v podobě bleskurychlých obratů.


Samec je na rozdíl od samice a mladých tohoročních ptáků, kteří jsou zbarveni nenápadnými hnědými odstíny, skutečným krasavcem. Jeho šat je nápadně šedavý až šedobílý s výraznými černými ručními letkami na konci křídel. Jeho pohyb v krajině je zdaleka viditelný a nápadný. Nejspolehlivějším určovacím znakem motáků pilichů je však jejich výrazná bílá skvrna na kostřeci.
Za mírných zim a nízké sněhové pokrývky zimují na území východních Čech desítky motáků pilichů. Zatímco přes den se rozletují po rozlehlých strništích a pastvinách daleko po kraji, na noc se shromažďují na nocovištích, která si zakládají ve vzrostlých travinách ostřic nebo v neposečených polních kulturách. Nejvýznamnějším východočeským stanovištěm zimujících motáků je niva říčky Lodranky ve středním Polabí, kde byla pro ochranu zimujících dravců zřízena Ptačí oblast Komárov.
Dalším místem, kde je možné nyní pilichy snadno pozorovat, je vyhlídka Supí koš v Broumovských stěnách, kam je možné dojít během deseti minut z parkoviště u chaty Hvězda. Motáci v tomto místě přetahují nízko nad stromy přes příkrý svah Broumovských stěn a nad roklemi se spouštějí na Policko. Často je zde možné pozorovat, jak letí i více jedinců v řadě za sebou. Mimo protahujících ptáků je zde možné shlédnout i krásné exteriery Kovářovy rokle a panoramata Javořích a Sovích hor. Souřadnice vyhlídkového bodu jsou 50°33’49.486″N, 16°16’36.854″.

0 Thoughts on “Přílet motáků pilichů

  1. Anonym on 31.3.2013 at 16:51 píše:

    Dnes jsem spatřil asi samce motáka,nejdřív mi připomínal racka ale byl to dravec mezi Martínkovicemi a Broumovem u Letiště

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation