Rorýsi na ZŠ Městec Králové

Rorýs obecný. Ilustrační foto Wikipedia Commons

V létě a na podzim v roce 2015 prošla naše základní škola celkovou rekonstrukcí střechy, došlo k výměně oken a zateplení celé budovy polystyrenem. Během těchto prací byla na severovýchodní zdi budovy instalována rorýsí budka se čtyřmi vletovými otvory. Budky nejsou osazeny vnitřní kamerou.

První vábení probíhalo hned po příletu prvních rorýsů následující jaro – 2016, kdy se za přítomnosti Gabriely Dobruské z ČSO naše škola stala oficiálně rorýsí školou. Vlastimil Osoba poskytl tříhodinovou smyčku s rorýsím hlasem, kterou jsme přes magnetofon rorýsům pouštěli z okna tělocvičny pod budkou. První jaro ale nebylo úspěšné. Budku osídlil pouze jeden pár špačka obecného.

Pohled na městeckou základní školu s nainstalovanými budkami pro rorýse. Foto Michal Pavelka

Letošní vábení rorýsů probíhalo stejně jako loňský rok. Prvním obyvatelem byl letos vrabec domácí a po něm se nastěhoval špaček, který se několikrát pokoušel rorýsí nahrávky přehlušit svým zpěvem hned vedle magnetofonu. Zájem u rorýsů byl ale postřehnutelný začátkem června, kdy na budku začalo nalétávat 4-5 rorýsů. Dle dalšího pozorování si rorýsi vybrali jeden vletový otvor, kam pravidelně jeden jedinec zalétával. Jedno odpoledne musel zasáhnout i náš pan školník p. Velechovský, který vymotával visícího rorýse u budky ze spleti provázků, které tam pravděpodobně vrabec, či špaček natahali. Vyproštění bylo úspěšné a budku rorýsi navštěvovali i dále.

Věříme, že náš letošní pokus o zahnízdění byl úspěšný alespoň pro jeden pár, a že příští rok se nám podaří nalákat další rorýse.

Mgr. Michal Pavelka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation