Zajímavosti kolem břehulí

RR

Parazitované mládě břehule říční. Foto Pavel Kverek

Obruby (Mladá Boleslav) – Při odchytech hnízdících břehulí říčních (Riparia riparia) v pískovně u Obrub (50.28N 15.05E) na okrese Mladá Boleslav bylo zjištěno během kroužkování, že juvenilní ptáci mají v některých případech na temeni hlavy přisáté klíště. Parazit, nápadný svou velikostí, se vyskytoval v počtu nejvýše dvou jedinců u jednoho hostitele.

   V loňském roce byla smluvena spolupráce s doktorem Ivanem Literákem s brněnské veterinární univerzity, který osobně místo navštívil. V tom čase se však nepodařilo žádnou parazitovanou břehuli zjistit. Přesto byla v následujících odchytech dvě klíšťata zajištěna a připravena ke zkoumání. V letošním roce se zdá výskyt ektoparazitů vyšší, během dvou odchytů byla zajištěna další čtyři klíšťata. Všechna budou odeslána k určení a vyšetření.

   Kroužkovatelé zaměření na břehuli říční by měli tomuto problému věnovat pozornost a výskyt evidovat. U ptáků chytaných koncem léta na nocovištích nemusí již být klíšťata přítomna, zdá se totiž, že v čase vylétávání z hnízdních nor velmi záhy hostitele opouštějí. Není bez zajímavosti, že parazitováni byli ve všech případech pouze mladí ptáci.

   Zodpovědět bude třeba i otázku, jak se do hnízdních nor klíšťata dostávají, zda ve výstelce přezimují, přenáší se z rodičů či s novým hnízdním materiálem, obsahujícím peří často i od drůbeže. Další otázkou je, do jaké míry může parazit mládě ohrozit na životě, zvláště pak, vyskytne-li se ve větším počtu.
Pavel Kverek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation