Způsob ochrany hnízd dravců před vykrádáním v praxi

20120326f

Montaz bezpecnostniho, streziciho zarizeni. Foto – Jana Storkova.

I v dnesni dobe jsme na uzemi CR stale svedky mnoha zpusobu pachani ptaci kriminality. Cilovou skupinu ptaciho pronasledovani predstavuji predevsim dravci a sovy, kteri jsou trnem v oku nejen jednotlivcum, ale i zajmovym skupinam. Duvody k zabijeni, traveni nebo vystrelovani ptacich hnizd jsou i nadale absurdnim a bezohlednym aspektem lidskeho chovani a pristupu k prirode a okolnimu svetu vubec.

Z ponekud jinych duvodu, ale se stejne fatalnimi nasledky, se dnes setkavame take s vykradanim hnizd.

20120326h

Demontaz bezpecnostniho, streziciho zarizeni. Foto – Jana Storkova.

A prave na tento druh ptaci kriminality padlo opakovane podezreni pri hnizdeni zvlaste chraneneho druhu dravce – lunaka hnedeho (Milvus migrans). Tento druh je zarazen do kategorie kriticky ohrozeny (nejvyssi stupen) jak v Cervenem seznamu ptaku CR, tak i v Zakone CNR c. 114/1992 Sb. o ochrane prirody a krajiny, respektive v jeho provadeci Vyhlasce MZP c. 395/1992 Sb. Dale je chranen Umluvou o mezinarodnim obchodu ohrozenymi druhy volne zijicich zivocichu a plane rostoucich rostlin (CITES II). Na uzemi CR hnizdi tento druh pravidelne, avsak nepocetne a zhruba od 70. let je tendence jeho pocetnich stavu rostouci.

Vychodocesti ornitologove Tomas Belka a Vlada Storek dali na zaklade pozorovani a hnizdni kontroly z minulych let prvni impuls a podnet k ochrane hnizda tohoto druhu pred vykradanim v roce 2011. Vladimir Storek st. navrhl a realizoval system nepretrziteho strezeni hnizda v dobe hnizdeni.

Po pruzkumu trhu a vlastni analyze nabizejicich se moznosti vyplynulo nekolik moznosti nakupu ruznych univerzalnich zabezpecovacich systemu od ruznych vyrobcu. Tyto univerzalni systemy nabizeji celou radu sluzeb. Zalozeny jsou na vyuziti videokamer a infracervenych snimacu naruseni prostoru s prenosem informaci pomoci GSM siti ruznych operatoru. Po vyhodnoceni vsech variant bylo navrzeno zarizeni, ktere vyuziva kombinaci dvou kamerovych systemu nebo variantnu jednoho kameroveho systemu a jednoho infracerveneho pohyboveho cidla.

Kamerovy system ma dosah v noci priblizne 6 m pri pouziti infracerveneho osvetleni. Proto byly kamery umisteny na strom s hnizdem pomoci objimky z ocelove pasovice do vysky 5 az 6 m. Vzhledem ke snimacimu uhlu kamery 68° byly kamery upevneny na ocelove nosniky ze ctvercoveho profilu o delce 1 m. Tim bylo zajisteno uplne pokryti prostoru pod stromem, bez  slepeho mista, ktere by umoznilo cloveku dostat se na strom bez vyvolani alarmu. Nosniky jsou po obvodu stromu dva po 180° a na nich mohou byt umisteny bud dve GSM kamery nebo jedna GSM kamera a jeden bezdratovy pohybovy senzor. Napajeni kamery (pripadne kamer) je z oloveneho akumulatoru kapacity 60 az 100 Ah, zakopane do pudy pod stromem. Takova kapacita akumulatoru umozni nepreruseny provoz az jeden mesic. Kamery pritom maji jeste maly interni akumulator, ktery zajisti cinnost kamery i v pripade vybiti externiho akumulatoru nebo v pripade preruseni napajeni, napr. pri umyslnem poskozeni. Odpojeni externiho akumulatoru nebo pokles napeti pod stanovenou mez je hlasen jako jeden z alarmu.

20120326g

Montaz bezpecnostniho, streziciho zarizeni. Foto – Jana Storkova.

Kamery jsou vybaveny velice sofistikovanym programem, ktery umoznuje nastaveni alarmu, podle potreb uzivatele. Pro predstavu uvadime, cim vsim je kamera vybavena:

– GSM SIM kartou, ktera umoznuje vytocit v pripade alarmu jedno nebo vice nastavenych telefonnich cisel
– mikrofonem, ktery umoznuje odposlech sledovaneho mista
– kamerou s infracervenym osvetlenim, obrazky je mozne odesilat pomoci MMS na mobilni telefony nebo ve formatu JPG na e-mailovou adresu
– detekci pohybu ve snimanem obrazu
– detekci pohybu pomoci infracerveneho snimace
– moznosti bezdratoveho pripojeni rady externich senzoru
– dalkovym ovladacem
– moznosti programovani pomoci SMS zprav

V konkretnim pripade jsme nasadili na ochranu hnizda jednu kameru a jeden pohybovy snimac. Kamera byla naprogramovana tak, ze pri jakemkoliv alarmu vytocila prvni telefonni cislo ze seznamu. Pokud ucastnik toto volani prijal, mohl naslouchat pomoci mikrofonu zvukum ve sledovanem miste. Pokud ucastnik volani neprijal, automaticky se zahajilo volani na druhe telefonni cislo ze seznamu. V zaloze bylo jeste treti telefonni cislo. Rovnez bylo nastaveno odeslani obrazove MMS zpravy v pripade jakehokoliv alarmu na jedno z telefonnich cisel. Kamera byla nastavena tak, aby jednou denne zaslala obrazek na nastavene telefonni cislo. Kdykoliv je mozne pomoci SMS zpravy si zazadat o zaslani obrazku nebo vytocenim telefonniho cisla kamery lze provadet odposlech sledovaneho mista. Takovym zpusobem byla zajistena prubezna kontrola zarizeni.

Behem sledovani hnizda doslo ke trem alarmum. Dva alarmy byly falesne a vysvetlujeme je probehnutim vetsiho zvirete, napr. srny, bez toho, ze bychom zvire zaznamenali v obraze. Treti alarm byl zpusoben dvema lidmi, kteri se nahodne dostali do sledovaneho prostoru. V tomto pripade jsme lidi zaznamenali v obraze a na sledovane misto jsme behem nekolika minut dorazili. Po vysvetleni, ze se dostali do sledovaneho prostoru situaci pochopili a jiz se nevratili. Jeste malou perlicku. Behem nasazeni alarmu si po nekolik dni oblibil kameru pavouk. Alarmy nevyvolaval, nicmene jsme ho v obraze pri kontrolach zaznamenavali.

Odmenou tohoto nekolikatydenniho strezeni bezpecnostnim systemem bylo, pri jeho  demontazi, pozorovani dvou vyvedenych, vzletnych, juvenilnich lunaku hnedych v doprovodu rodicu.

Tomas Sladek, Vladimir Storek st.

20120326b

Instalace objimky se dvema konzolami s bezpecnostnimi prvky. Foto – Foto – Jana Storkova.

20120326c

Vladimir Storek st. pri obsluze bezpecnostniho systemu strezeni hnizda sklizi uspech nejen u paru lunaku hnedych. Foto – Jana Storkova.

20120326e

Vzletne mlade lunaka hnedeho, vyvedene ve strezenem hnizde. Foto – Foto – Jana Storkova.

20120326a

Detail jedne z konzol. Foto – Jana Storkova.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation