Zrcadlo 2009

g

Pohled na letošní odchytovou základnu na Zrcadle. Foto – Vladimír Šoltys.

Letošní desátý jubilejní ročník proběhl v tradičním termínu, což je druhý srpnový týden, za účasti kroužkovatelů z východních, středních a severních Čech. Zároveň akci navštívilo mnoho návštěvníků z řad amatérských i profesionálních ornitologů.

h

Vypouštění vyléčené káně lesní. Foto – Vladimír Šoltys.

Tradičně letos proběhlo také vypouštění uzdravených ptáků ze záchranné stanice v Pátku u Poděbrad zpět do volné přírody. Velkou pozornost vzbudil zejména dudek chocholatý (Upupa epops), který rozepjal svoje křídla po těžké otevřené zlomenině křídla. V rámci utužení družebních svazků s probíhající akcí na Žehuňském rybníce byla také uskutečněna oficiální návštěva u kolegů Urbánka a Jelínka. A protože cesty ptáků jsou nevyzpytatelné, byl v době naší návštěvy na Žehuňském rybníce zrovna kontrolován rákosník velký, jenž byl den předtím kroužkován na Zrcadle.

Přestože co do počtu kroužkovaných ptáků patří letošní ročník k těm horším, jak už se stalo pravidlem, vše bylo vynahrazeno druhovou pestrostí. Celkem bylo odchyceno 42 ptačích druhů. Mezi jinými se do rákosí zatoulali např. bělořit šedý (Oenanthe oenanthe), žluva hajní (Oriolus oriolus), lejsek šedý (Muscicapa striata), rehek domácí (Phoenicurus ochruros), krutihlav obecný (Jynx torquilla). Odchyceni byli ale také mladí ptáci druhů, které zde pravidelně hnízdí: bramborníček hnědý (Saxicola rubetra), bramborníček černohlavý (Saxicola torquata), moudivláček lužní (Remiz pendulinus), slavík modráček (Luscinia svecica), strnad luční (Miliaria calandra), rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus), chřástal kropenatý (Porzana porzana) nebo bukáček malý (Ixobrychus minutus).

i

Bělořit šedý. Foto – Vladimír Šoltys.

Bylo zaznamenáno také několik zajímavých pozorování: kvakoš noční (Nycticorax nycticorax), jeřáb popelavý (Grus grus), orel mořský (Haliaeetus albicilla), luňák hnědý (Milvus migrans), ostříž lesní (Falco subbuteo), vodouš šedý (Tringa nebularia), vodouš tmavý (Tringa erythropus), sýček obecný (Athene noctua).

j

Bukáček malý. Foto – Vladimír Šoltys.

Akce každoročně kromě společenského poslání přináší mnoho informací, které zatím ještě čekají na vyhodnocení. Díky každoročnímu odchytu bylo zjištěno několik nových druhů pro zdejší Ptačí oblast, ať již díky přímému odchytu (rákosník tamaryškovýAcrocephalus melanopogon) nebo pozorováním (orel křiklavýAquila pomarina, kvakoš nočníNycticorax nycticorax, volavka červenáArdea purpurea). V roce 2005 se v době konání akce uskutečnilo oficiální otevření Ptačí oblasti za účasti členů výboru ČSO, zástupců státní správy i místní samosprávy a majitelů zdejších pozemků. Za deset let se akce zúčastnilo několik desítek kroužkovatelů a stovky návštěvníků, ornitologů, laiků a především dětí.

Je třeba poděkovat všem „Zrcadelníkům“ za přízeň za uplynulých deset let a popřát všem mnoho zdaru do těch příštích deseti let.

Další podrobnosti na oficiálních stránkách ptačí oblasti Rožďalovické rybníky.
Vladimír Šoltys

l

Dudek vyléčený ze zlomeniny křídla těsně před vypuštěním. Foto – Vladimír Šoltys.

 

k

Kuřátko chřástala vodního. Foto – Vladimír Šoltys.

 

p

Tři slavíci modráčci v různém stupni vybarvení. Foto – Vladimír Šoltys.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation