O nás

    Východočeská pobočka České společnosti ornitologické (VČP ČSO) při Východočeském muzeu v Pardubicích byla založena v březnu roku 1975 jako regionální pobočka ČSO s působností na území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Poslání VČP ČSO spočívá především v organizo­vání činností, majících za cíl ochranu a výzkum ptáků a jejich populari­zaci. V současné době má VČP ČSO téměř 200 členů převážně z východních Čech, ale i z dalších částí republiky.

K pravidelným aktivitám pobočky patří:

VÝZKUMNÝ A VZDĚLÁVACÍ TÁBOR – třídenní terénní setkání ornitologů a jejich příznivců v různých částech východních Čech za účelem průzkumu ptáků příslušného území. Bývá spojen s ukázkami odchytu a kroužkování ptáků pro veřejnost. Probíhá většinou na začátku června.

ČLENSKÁ EXKURZE – společná návštěva ornitologicky zajímavé lokality nebo oblasti i mimo východní Čechy.

ORNITOLOGICKÁ KONFERENCE – vždy po pěti letech je v prv­ní polovině října pořádána celostátní konference „Metody a výsledky výzkumů ptačích po­pulací“.

ČLENSKÁ SCHŮZE – koná se obvykle dvakrát ročně v Pardu­bicích. Členové a příznivci ptactva zde prezentují nejnovější výsledky ornitologických výzkumů a aktivit. Nemalý význam mají schůze i z hlediska získávání nových kontaktů a rozvoje spolupráce mezi jednotlivými členy.

Podrobné informace o místu a čase konání jednotlivých akcí naleznete na těchto webových stránkách v části „Aktuálně“.

VČP ČSO vydává:

SBORNÍK PANURUS – periodi­kum, pojmenované podle odborného rodového jména sýkořice vousaté, kterou má pobočka ve znaku. Členové pobočky, ale i další autoři zde publikují výsledky svých terén­ních výzkumů ptáků, většinou z území regionu východních Čech. Vychází jednou ročně v rozsahu cca 100-160 stran. Více o časopise se můžete dočíst zde.

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ – vychází ně­kolikrát ročně podle aktuální potřeby. Infor­muje členy o aktuálním pobočkovém dění, o výzkumu a ochraně ptactva nebo o připra­vovaných či uskutečněných akcích.

Pobočka také spravuje knihovnu, podílí se na vydávání knih (např. Léto na ptačím ostrově či atlas roz­šíření ptáků Ptáci Pardubic) nebo kalendářů, hájí zájmy ochrany ptactva při správních řízeních, podněcuje vyhlašování ornitolo­gicky zajímavých lokalit za území zvláště chráněné a pod.

Jak se stát členem Východočeské pobočky ČSO při VČM v Pardubicích?
Členem VČP ČSO se může stát kdokoli bez rozdílu pohlaví a věku, národnosti a státní příslušnosti. Podmínkou je členství v ČSO. V případě vstupu do ČSO je možné uvést v žádosti zájem o členství také ve VČPČSO. V případě již platného členství v ČSO je možné o členství v pobočce požádat formou mailového kontaktu.

V případě členství v ČSO je členství ve VČPČSO zdarma.

Nerozhoduje úroveň znalostí, důležitý je zájem o pozorování ptactva a přírody jako celku nebo o výzkum a ochranu ptáků a jejich prostředí. Dále není rozhodující místo trvalého pobytu.

 

10 Thoughts on “O nás

 1. Martin on 30.11.2014 at 11:39 píše:

  Dobry den. Dnes 30.11.2014 jsem na rece Trebovce, primo ve meste, zahledl ptaka, ktery velmi pripominal lednacka (ocelove modre peri velikost cca 7 – 10 cm, oranzovo zlute brisko)
  souradnice: 49.9012594N, 16.4511969E.

 2. Eva Koláčková on 26.12.2014 at 23:57 píše:

  Dobrý den,
  asi Vám to přijde hloupé, ale už nějakou dobu diskutujeme nad „hlasem nočního ptáka“. v českých pohádkách 🙂
  Teď jsou Vánoce, pohádek hromada a „hlas“ se opět ozývá…
  Tak který pták to křičí ve všech pohádkách v nočním lese?
  (v „Ať žijí duchové“ zvednut kamenem z praku i za dne?
  Projela jsem snad všechny hlasové záznamy dostupné na internetu a nemůžu ho najít…
  Děkuji
  Eva Koláčková
  (a kdyby bylo možno odpověď zaslat do e-mailu.. 🙂 )
  .Hezký Nový rok

  • Lukáš Kadava on 31.12.2014 at 23:56 píše:

   Hezký den paní Koláčková, před časem jsem tentýž „problém“ řešil taky. V pohádkách lze zaslechnout mnohé hlasy, nejčastěji nočních sov (puštík, sýček). České pohádky mají ovšem i svůj specifický hlas – je v řadě pohádek a je to dle mého názoru hlas neexistujícího ptáka, hlas, který je vytvořen uměle a je využíván filmaři velmi často – zejm. z toho důvodu, že při postsynchronech jsou využívány tytéž hlasy, které jsou uloženy v archivu zvukových film. studií. Krásné dny. Lukáš Kadava

  • DžonyS on 19.6.2019 at 7:15 píše:

   To jsou fakt odborníci tady. Je to Žluna zelená, žadný filmaři vytvořený umělý hlas. 😀

   https://www.rozhlas.cz/hlas/splhavci/_zprava/37736

 3. Lubomír Pružina on 27.4.2015 at 16:06 píše:

  Dobrý den,
  Sýc rousný na Žebrakově u Zduchovic. Večer začne tu svou dokola a končí k ránu 🙂

 4. Ing.Miroslav Čutka , tel. : 603 500 752 on 1.5.2016 at 8:26 píše:

  Včera tj.30.4.2016 jsme V Novém Bydžove Třebízského ul. 948 , na naši zahradě-trávníku našli mrtvého ptáčka s označením na nožce ( malý aluminiový plíšek asi s čísly…) , nejsme odborníci , ale vypadá jak malý vrabčák -asi poloviční velikosti a má pod krkem a na vrchní části těla jakoby barevný přeliv -( žlutý , zelený ? ) Jsme důchodci a nevíme co s ním , jestli vás to zajímá … , zatím jsme ho dali do sklepa a čekáme na vaši odpověď. Na shledanou Ing.Miroslav Čutka Kontakty : tento email a tel.paní Jarmila Svěcená 904 642 576 Čekáme na odpověď co nejdřív !

 5. Zdeněk Rejzek on 6.4.2020 at 8:54 píše:

  Dobrý den
  Bydlím v Hradci Králové – Svobodné dvory. V blízkosti mého obydlí se nachází bývalý písník , který postupně zarůstá a stává se útočištěm mnoha druhů vodních ptáků, pro mne známých i neznámých.Např. divoké husy volavky bílé i popelavé, a spousty druhů kachen. Tento písník je asi ve Vašem povědomí, protože zde někdo vybudoval i budky umístěné na březích v rákosí. Mám asi naivní představy a omlouvám se pokud Vás s tím obtěžují, ale přijde mi divné, že nyní v období hnízdění se chystá místní zemědělec čerpat vodu s pomocí dieselagregátu a to dokonce v přímé blízkosti jedné z budek. Mé obavy jsou možné liché, ale nevím jestli to nebude mít vliv na místní ptactvo. Minuly rok tomu tak bylo. Promiňte mi jsem laik, ale tak nějak to cítím jako špatné.

 6. Květa Opolská on 11.5.2020 at 15:28 píše:

  Dobrý den, na zahradě se často prochází a sbírá potravu dudek chocholatý.
  lokalita – Hradec Králové, poblíž Plachty a rybníku Jáma. Foto mám pouze z mobilu – neostré.

 7. Kamila Šislerová on 16.1.2023 at 9:47 píše:

  Dobrý den,
  já jsem naprosto smutná, protože v Pardubicích Jesničánkách zmizeli všichni drobní ptáčci. Havranů tu přelítá hodně a pak ještě jeden pár strak a před týdnem pár hrdliček. Ale žádní menší tu nejsou – není oznámená nějaká otrava? Nebo čím by se to mohlo stát? Prosím o odpověď, pokud víte, proč to tak je. Moc vám děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *