O nás

    Východočeská pobočka České společnosti ornitologické (VČP ČSO) při Východočeském muzeu v Pardubicích byla založena v březnu roku 1975 jako regionální pobočka ČSO s působností na území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Poslání VČP ČSO spočívá především v organizo­vání činností, majících za cíl ochranu a výzkum ptáků a jejich populari­zaci. V současné době má VČP ČSO téměř 200 členů převážně z východních Čech, ale i z dalších částí republiky.

K pravidelným aktivitám pobočky patří:

VÝZKUMNÝ A VZDĚLÁVACÍ TÁBOR – třídenní terénní setkání ornitologů a jejich příznivců v různých částech východních Čech za účelem průzkumu ptáků příslušného území. Bývá spojen s ukázkami odchytu a kroužkování ptáků pro veřejnost. Probíhá většinou na začátku června.

ČLENSKÁ EXKURZE – společná návštěva ornitologicky zajímavé lokality nebo oblasti i mimo východní Čechy.

ORNITOLOGICKÁ KONFERENCE – vždy po pěti letech je v prv­ní polovině října pořádána celostátní konference „Metody a výsledky výzkumů ptačích po­pulací“.

ČLENSKÁ SCHŮZE – koná se obvykle dvakrát ročně v Pardu­bicích. Členové a příznivci ptactva zde prezentují nejnovější výsledky ornitologických výzkumů a aktivit. Nemalý význam mají schůze i z hlediska získávání nových kontaktů a rozvoje spolupráce mezi jednotlivými členy.

Podrobné informace o místu a čase konání jednotlivých akcí naleznete na těchto webových stránkách v části „Aktuálně“.

VČP ČSO vydává:

SBORNÍK PANURUS – periodi­kum, pojmenované podle odborného rodového jména sýkořice vousaté, kterou má pobočka ve znaku. Členové pobočky, ale i další autoři zde publikují výsledky svých terén­ních výzkumů ptáků, většinou z území regionu východních Čech. Vychází jednou ročně v rozsahu cca 100-160 stran. Více o časopise se můžete dočíst zde.

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ – vychází ně­kolikrát ročně podle aktuální potřeby. Infor­muje členy o aktuálním pobočkovém dění, o výzkumu a ochraně ptactva nebo o připra­vovaných či uskutečněných akcích.

Pobočka také spravuje knihovnu, podílí se na vydávání knih (např. Léto na ptačím ostrově či atlas roz­šíření ptáků Ptáci Pardubic) nebo kalendářů, hájí zájmy ochrany ptactva při správních řízeních, podněcuje vyhlašování ornitolo­gicky zajímavých lokalit za území zvláště chráněné a pod.

Jak se stát členem Východočeské pobočky ČSO při VČM v Pardubicích?
Členem VČP ČSO se může stát kdokoli bez rozdílu pohlaví a věku, národnosti a státní příslušnosti. Podmínkou je členství v ČSO. V případě vstupu do ČSO je možné uvést v žádosti zájem o členství také ve VČPČSO. V případě již platného členství v ČSO je možné o členství v pobočce požádat formou mailového kontaktu.

V případě členství v ČSO je členství ve VČPČSO zdarma.

Nerozhoduje úroveň znalostí, důležitý je zájem o pozorování ptactva a přírody jako celku nebo o výzkum a ochranu ptáků a jejich prostředí. Dále není rozhodující místo trvalého pobytu.

 

7 Thoughts on “O nás

 1. Martin on 30.11.2014 at 11:39 píše:

  Dobry den. Dnes 30.11.2014 jsem na rece Trebovce, primo ve meste, zahledl ptaka, ktery velmi pripominal lednacka (ocelove modre peri velikost cca 7 – 10 cm, oranzovo zlute brisko)
  souradnice: 49.9012594N, 16.4511969E.

 2. Eva Koláčková on 26.12.2014 at 23:57 píše:

  Dobrý den,
  asi Vám to přijde hloupé, ale už nějakou dobu diskutujeme nad „hlasem nočního ptáka“. v českých pohádkách 🙂
  Teď jsou Vánoce, pohádek hromada a „hlas“ se opět ozývá…
  Tak který pták to křičí ve všech pohádkách v nočním lese?
  (v „Ať žijí duchové“ zvednut kamenem z praku i za dne?
  Projela jsem snad všechny hlasové záznamy dostupné na internetu a nemůžu ho najít…
  Děkuji
  Eva Koláčková
  (a kdyby bylo možno odpověď zaslat do e-mailu.. 🙂 )
  .Hezký Nový rok

  • Lukáš Kadava on 31.12.2014 at 23:56 píše:

   Hezký den paní Koláčková, před časem jsem tentýž „problém“ řešil taky. V pohádkách lze zaslechnout mnohé hlasy, nejčastěji nočních sov (puštík, sýček). České pohádky mají ovšem i svůj specifický hlas – je v řadě pohádek a je to dle mého názoru hlas neexistujícího ptáka, hlas, který je vytvořen uměle a je využíván filmaři velmi často – zejm. z toho důvodu, že při postsynchronech jsou využívány tytéž hlasy, které jsou uloženy v archivu zvukových film. studií. Krásné dny. Lukáš Kadava

  • DžonyS on 19.6.2019 at 7:15 píše:

   To jsou fakt odborníci tady. Je to Žluna zelená, žadný filmaři vytvořený umělý hlas. 😀

   https://www.rozhlas.cz/hlas/splhavci/_zprava/37736

 3. Lubomír Pružina on 27.4.2015 at 16:06 píše:

  Dobrý den,
  Sýc rousný na Žebrakově u Zduchovic. Večer začne tu svou dokola a končí k ránu 🙂

 4. Ing.Miroslav Čutka , tel. : 603 500 752 on 1.5.2016 at 8:26 píše:

  Včera tj.30.4.2016 jsme V Novém Bydžove Třebízského ul. 948 , na naši zahradě-trávníku našli mrtvého ptáčka s označením na nožce ( malý aluminiový plíšek asi s čísly…) , nejsme odborníci , ale vypadá jak malý vrabčák -asi poloviční velikosti a má pod krkem a na vrchní části těla jakoby barevný přeliv -( žlutý , zelený ? ) Jsme důchodci a nevíme co s ním , jestli vás to zajímá … , zatím jsme ho dali do sklepa a čekáme na vaši odpověď. Na shledanou Ing.Miroslav Čutka Kontakty : tento email a tel.paní Jarmila Svěcená 904 642 576 Čekáme na odpověď co nejdřív !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *