Ptačí území

Na území východních Čech můžete navštívit řadu (nejen) ornitologicky zajímavých míst, z nichž některá jsou jedinečná v rámci celé České republiky i střední Evropy! Od citlivě utvářené kulturní krajiny, rozmanitých mokřadních stanovišť, přes geologicky pozoruhodně modelované skalní útvary až po arkto-alpínské tundry ve vrcholových partiích Krkonoš. Řada lokalit požívá nejen územní ochrany na základě české legislativy, ale i v rámci mezinárodních právních norem (Natura 2000, Geopark UNESCO), úmluv a programů (Ramsarská úmluva, program Člověk a biosféra – MAB).

SPA – (Special Protection Area) tzv. ptačí oblast je území, které je vyhlášené v rámci projektu Natura 2000. SPA (Ptačí oblasti) a SCI (Evropsky významné lokality) tvoří Naturu 2000, soustavu chráněných území, které vytvářejí na svém území podle jednotných principů všechny státy Evropské unie. Cílem této soustavy je zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast (endemické). Vytvoření soustavy Natura 2000 ukládají dva nejdůležitější právní předpisy EU na ochranu přírody: směrnice 79/409/EHS o ochraně volně žijících ptáků („směrnice o ptácích“) a směrnice 92/43/EHS o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin („směrnice o stanovištích“), které jsou začleněny do legislativy ČR o ochraně přírody a krajiny.

Ve východních Čechách se nachází nebo do něho částečně zasahuje 8 ptačích oblastí a množství dalších význačných lokalit pro výskyt ptáků.

Suchozemské ptačí oblasti (SPA)
SPA Broumovsko
SPA Krkonoše
SPA Orlické Záhoří
SPA Králický Sněžník
SPA Komárov

Mokřadní ptačí oblasti (SPA)
SPA Bohdanečský rybník a rybník Matka
SPA Žehuňský rybník a obora
SPA Rožďalovické rybníky

Významné suchozemské lokality
Babiččinno údolí
Novohradecké lesy
Orlické hory

Významné mokřadní a vodní lokality

Svitavké rybníky

2 Thoughts on “Ptačí území

 1. vlasta kocmanova on 21.2.2024 at 9:15 píše:

  Dobry den muzete mi prosim dat nejake vysvetleni..mame na balkone krmitko litaji sem ruzni ptacci a nejednou uz je to skoro mesic vsichni zmizeli…byli tu sykorky..brhlici…strakapoudi…datli…co se mohlo stat..bydlime v panelaku v Ostrave porube dekuji Kocmanova

  • Lukáš Kadava on 6.3.2024 at 22:19 píše:

   Dobrý den,
   odpovědí může být víc. Většinou ale ptáci hledají v zimě potravu různě po krajině a velkou roli hraje i počasí. Myslím, že ve Vašem případě sehrálo roli právě oteplení.
   Přeji hezký den.
   Zdraví Jakub V.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *