Vyšel PANURUS č. 32

Východočeská pobočka České společnosti ornitologické a Východočeské muzeum v Pardubicích vydaly s podporou Pardubického kraje 32. číslo ornitologického časopisu Panurus. Nové číslo obsahuje sedm odborných příspěvků o výskytu a biologii ptáků převážně ve východočeském regionu. Například v něm najdete články o změnách početnosti ptáků v opuštěných vojenských výcvikových prostorech, změnách ve složení ptačích společenstev na odstavených labských ramenech v Pardubicích, výsledcích sledování hnízdišť chocholouše obecného na Pardubicku a Královéhradecku nebo o rozšíření lesních sov v ptačí oblasti Králický Sněžník. Díky plnobarevnému tisku mohly být otištěny i cenné dokumentární avifaunistické fotografie z našeho regionu.

 

 

Čtenářská obec časopisu Panurus přesahuje hranice regionu a vydávání časopisu Panurus je jedním z hlavních bodů činnosti Východočeské pobočky České společnosti ornitologické. Proto opakujeme apel na naše členy, kteří se o ptáky aktivně zajímají, aby si nenechávali své výsledky v šuplíku! Ztráta Panuru by znamenala ztrátu velké části odborného kreditu pobočky a vlastně by i nastolila otázku smysluplnosti její existence.

Nový Panurus je možno elektronicky objednat na adrese pobočky za 100,-. V tomto případě připočtěte poštovní paušál 35,- Kč a částku uhraďte na účet u Fio Banky, 2501022899/2010 a na e-mail vcpcso@centrum.cz nám sdělte, co jste si objednali, celkovou cenu objednávky a datum provedení platby. Po připsání platby na náš účet Vám časopis Panurus zašleme. Druhou možností je zakoupit si Panurus na pokladně Východočeského muzea v Pardubicích, Zámek č. 2.

Libor Praus, šéfredaktor

Obsah

Dvořáková L. & Reif J.: Ptáci v opuštěných vojenských výcvikových prostorech České republiky: zhodnocení změn početnosti mezi roky 2009 a 2020–2021: 1–19.

Růžička M.: Změny ve složení hnízdních ptačích populací na dvou odstavených ramenech Labe v Pardubicích za 41 let: 21–32.

Praus L.: Sledování hnízdišt chocholouše obecného (Galerida cristata) na Královéhradecku a Pardubicku v období 2014–2023: 33–44.

Vrána J.: Poznámky k výskytu lesních druhů sov v Ptačí oblasti Králický Sněžník v roce 2021: 45–54.

Čihák K.: Neobvyklé hnízdění kachny divoké (Anas platyrhynchos) v areálu Safari Parku Dvůr Králové: 55–58.

Šoltys V.: Kulík říční (Charadrius dubius) klenotník: 59–62.

Macháň J.: Ornitologická pozorování: 63–83.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation