Kurz praktické ornitologie v Orlickém Záhoří 25. – 29. 6. 2016

pozorování v praxi

pozorování a určování ptáků v terénu

Milý čtenáři!

Pokud jsi i Ty (stejně jako já) naprostý laik, ale přesto Tě ptáci a jejich svět okouzlují – ať již při pohledu na krmítko před oknem, z procházek po parku či po městě, cestou do práce, školy, školky a nebo Ti „něco“ švitoří na zahrádce a Ty nechceš už jen listovat v knihách, ale chtěl bys také něco zažít, poznat nové lidi stejného zájmu a máš chuť objevovat a učit se nové věci, neváhej se na tento kurz příští rok přihlásit, poněvadž přesně pro takové, jako jsi Ty, je určen!

Letošního kurzu se zúčastnilo 20 nadšených ptáčkařů z různých koutů ČR. S dopravou na místo snad neměl nikdo problém, nabídka spolujízdy byl skvělý nápad.

V sobotu večer, po příjezdu ke krásné chatě na Bedřichovce, se nás chopili čtyři zdatní ornitologové – Kamil a Miloslav Hromádkovi, Luděk Petrilák a Jakub Hlaváček. S úsměvem ve tváři nás provedli po chatě a sdělili prvních pár organizačních informací. Následovala večerní procházka po okolí a přátelské (seznamovací) posezení u ohně. A kdo ještě nebyl unavený, mohl se zúčastnit nočního odchytu a kroužkování chřástala polního, který se svým hlasitým „krex-krex“ ozýval snad z každé neposečené louky.

přednáška o migraci

přednáška o ptačí migraci

Celkový program kurzu byl velice bohatý a nabitý. Každý den začínal v brzkých ranních hodinách pozorováním ptáků za východu slunce a končil nočním odchytem chřástala. Přes den pak obvykle probíhal odchyt do sítí a kroužkování, terénní pozorování, zajímavé přednášky – mimo jiné i od pozvaných hostů Zdeňka Vermouzka a Tomáše Bělky, tematické hry, poznávání hlasů ptáků a vyzkoušeli jsme si i metody mapování v terénu a mnoho dalšího. To vše v nádherné, čisté, horské krajině Orlického Záhoří, mezi skvělými lidmi stejného zájmu a velikého nadšení!

Teď sedím na naší zahrádce, píšu tento článek a poslouchám. Už vím, že nám támhle na třešni zpívá pěnice černohlavá, na jabloni budníček menší, někde v dálce slyším rehka zahradního a kdesi v koruně velkého ořešáku dokonce i líbezný zpěv sedmihláska hajního

Chtěla bych tak poděkovat Kamilovi, Luďkovi, Kubovi a panu Miloslavovi za jejich velké, ale vydařené úsilí, za jejich přátelské jednání, trpělivost, ochotu a snahu nás něco naučit. Kurz byl opravdu báječný!

účastnice kurzu,

Darina Kabrhelová

workshop u chaty na louce

workshop u chaty na louce

ukázka káněte

ukázka odchyceného káněte

ukázka lokality Orlického Záhoří

představení lokality Orlického Záhoří

ukázka kroužkování

ukázka kroužkování ptáků

účastníci kurzu

účastníci kurzu

práce s altasem

práce s altasem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation