Poštolky v truhlíku

a Žacléř – Je večer. Sedím u svého počítače a zběžně prohlížím dnešní emailovou poštu. Na první pohled se zdá, že tu není nic zvláštního, ale jedna zpráva mě přece zaujala. Byl to přeposlaný email, který přišel na adresu pobočky a týkal se poštolek obecných (Falco tinnunculus), které zahnízdily přímo za oknem v květinovém truhlíku. O takových hnízděních jsem již několikrát slyšel, ale nikdy se mně nepodařilo něco takového vidět na vlastní oči. V dopise byla také nabídka, jestli se na poštolky nechce někdo přijet podívat a tak mi to nedalo a na výzvu jsem odpověděl.

Po několika dnech mi přišel další email, tentokrát přímo z firmy, ve které se poštolky zabydlely. Postupně následovaly další a další zprávy, takže jsem mohl celý průběh hnízdění krásně sledovat. …

Vždy bylo přiloženo několik fotografií, pořízených z minimální vzdálenosti přes okenní sklo, které však bylo v průběhu hnízdění zakryté papírovým paravánem. To proto, aby nebyly poštolky rušené zevnitř z místnosti.

Celé hnízdění bylo oproti normálu posunuté o několik týdnů. Ke snesení vajíček došlo až na počátku června, a tak se i mladé poštolky líhly až v prvních prázdninových dnech. Ze čtyř vajec, která byla v hnízdě, se však vyklubaly jen tři. A navíc jedno z mláďat po několika dnech uhynulo. Zbylí dva sourozenci se však měli čile k světu a po měsíci zdárně hnízdo opustili.

K mé plánované návštěvě a okroužkování „truhlíkových“ poštolek bohužel z časových důvodů nedošlo, budu si tedy muset počkat na nějaké další. Všem ale přeji, aby se měly tak dobře, jako ty z Keramtechu v Žacléři. Na závěr bych chtěl poděkovat hlavně panu Michalu Bednářovi, za ochotu a za krásné fotografie.
Petr Kafka

bcdefghi

{mxc}

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation