Výstava o ptácích ve svitavském muzeu

Foto Jakub Vrána

Od 12.4. do 13.5. proběhne v Městském muzeu a galerii ve Svitavách výstava s prostým názvem „Ptáci“. Ta návštěvníky seznámí s ptačími druhy Svitavska a České republiky. Zároveň se snaží osvětlit ptačí evoluci, ekologii, hnízdění, migraci a spoustu dalších zajímavostí.

Hlavní část expozice je věnována našemu běžnému i ubývajícímu ptactvu. Vedle panelů a vycpanin, jež představují například čejku chocholatou, koroptev polní nebo puštíka obecného, se můžete těšit také na ptačí hlasy či ukázku vývržků a změn v polní krajině za posledních sto let. V další části Vás čekají významné lokality Svitavska a jejich obyvatelé. Na řadu tak přijde například vycpaný orel mořský, čáp černý nebo výr velký. V sekci o životě ptáků pak mimo jiné uvidíte ukázku hnízd, video s krmením sýkory koňadry, úlomek dinosauřího vejce a koutek s různými typy budek.

Nejen pro děti je připravena řada her a interaktivních prvků. Vyzkoušet si budete moci třeba skládání ptačí budky, poznávačky, vážení různých druhů ptáků, správné zimní přikrmování a práci s nástroji, jež používají vrány. Doprovodné akce k výstavě představuje vycházka „Za ptactvem jarní krajinou“, která proběhne v sobotu 13.4. Sraz všech účastníků bude v 9 hodin na hrázi Lánského rybníka ve Svitavách. V úterý 30.4. pak dojde na přednášku Jakuba Vrány o ptácích světa a místního regionu. Ta začíná v 17:00 v místě konání výstavy.

Návštěva svitavského muzea se tak může stát příjemným výletem nejenom pro ornitology, ale také jejich ratolesti. Jistě potěší též všechny milovníky přírody. Mnoho z nás tu najde možná inspiraci k dalším toulkám s dalekohledem a hledání opeřenců.

Jakub Vrána

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation