22. ročník letní odchytové akce u Žehuňského rybníka

20110820mZehun – letosni 22. rocnik letni odchytove akce se v porostech u Zehunskeho rybnika uskutecnil ve dnech 7.  az 13.srpna. Podobne jako na nedalekem rybniku Zrcadlo, kde probihala odchytova akce ve stejnem terminu, i chytani na Zehunskem rybniku v letosnim roce komplikovalo nevyzpytatelne pocasi. Kvuli silnejsim destovym prehankam musel byt odchyt dokonce dvakrat kratkodobe prerusen. Situaci nam neusnadnoval, predevsim v odpolednich hodinach, ani silny vitr.

Nakonec se i pres neprilis vydarene pocasi podarilo chytit 45 druhu ptaku v poctu 1258 ex. (1184 ex. nove okrouzkovano a 74 ex. chyceno jiz s krouzky). Nejvice se chytilo, podobne jako v minulych letech, rakosniku obecnych (Acrocephalus scirpaceus) – 272 ex.. Pocetnost rakosnika prouzkovaneho (Acrocephalus schoenobaenus) zustala i pres velmi uspesnou hnizdni sezonu (podle projektu CES) daleko za ocekavanim. Ze siti bylo vybrano jen 76 ex., coz je druhy nejhorsi vysledek za uplynulych 22. rocniku. Naopak velkym prekvapenim byl pro nas strnad rakosni (Emberiza schoeniclus) u ktereho byla poprve v historii letnich odchytu prekonana hranice 100 chycenych jedincu (celkem chyceno rekordnich 109 ex.). Podobne je rekordnim i 93 chycenych sykor modrinek (Cyanistes caeruleus). Predevsim diky prehravani hlasu se podarilo chytit v blizkosti nocoviste i pres spatne povetrnostni podminky 175 konipasu lucnich (Motacilla flava) a 123 brehuli ricnich (Riparia riparia). Ze zajimavejsich druhu, mimo tradicni konipasy lucni (Motacilla flava) a slaviky modracky (Luscinia svecica), byl chycen napr. bukacek maly (Ixobrychus minutus), krutihlav obecny (Jynx torquilla), lindusky lesni (Anthus trivialis), brambornicci hnedi (Saxicola rubetra), brambornicci cernohlavi (Saxicola rubicola), kralicek ohnivy (Regulus ignicapilla) a teprve podruhe v historii letnich odchytu i budnicek lesni (Phylloscopus sibilatrix). Skutecnym sokem vsak byla perfektne letajici samice andulky vlnkovane (Melopsittacus undulatus), ktera se chytila v rakosi na hlas brehule ricni. Po kratkem azylu ve vetsim pytliku na prenaseni ptaku si tohoto papouska vyzvedl Lubos Vanek ze zachranne stanice v Patku u Podebrad. Podminky pro odchyt na vycpaneho vyra nebyly tentokrat vzhledem k vetru priznive a po delsi dobe nebyl chycen, i pres velmi slibne utoky motaku pochopu (Circus aeruginosus),  vcelojeda lesniho (Pernis apivorus) ci orlovce ricniho (Pandion haliaetus), jediny dravec. Prehled poctu vsech odchycenych druhu ptaku je uveden na strankach Ptaci oblasti Zehunsky rybnik – obora Knezicky zde.

V kontrolnich odchytech jiz okrouzkovanych ptaku prevazuji jedinci krouzkovani na Zehunskem rybniku v letosnim roce behem projektu CES ci pri odchytech v minulych letech. Podarilo se vsak chytit i letosni mlade moudivlacka luzniho (Remiz pendulinus) s krouzkem polske centraly GDANSK a dospeleho rakosnika obecneho (Acrocephalus scirpaceus) s francouzskym krouzkem STRASBOURG. Z mistnich kontrolnich odchytu je asi nejzajimavejsi rakosnik obecny (Acrocephalus scirpaceus), ktery byl krouzkovany na Zehunskem rybniku v roce 2001 (tedy pred deseti lety) zesnulym Zdenkem Teclem.

S velkou pozornosti vsech zucastnenych ornitologu se setkala kratka navsteva odbornika na slaviky Pavla Kverka, ktery nam nazorne demonstroval na chycenem pelichajicim slavikovi obecnem (Luscinia megarhynchos) problematiku pelichani a tucnosti slaviku kratce pred odletem na zimoviste. Jednalo se o velice cenneho ptaka, ktery byl krouzkovany nedaleko mista pelichani v kvetnu 2009 (vice na slavicim blogu zde). Po Pavlove odjezdu se nam podarilo chytit dalsiho jiz kompletne prepelichaneho slavika, ktery byl na stejnem miste krouzkovany v kvetnu 2011. Navic jsme za destiveho rana na ceste u tabora pozorovali silne rozpelichaneho dospeleho jedince slavika, ktereho se vsak chytit nepodarilo. Tyto skutecnosti jsou pro nas dalsim impulsem pro praci v dalsich letech.

Delsi pobyt na lokalite po vice dnu prinasi samozrejme tradicne i radu zajimavych pozorovani. Letosni srpen byl vsak na zajimavejsi druhy ponekud slabsi. Ze zajimavejsich druhu ptaku byl pozorovan napr. bukacek maly (Ixobrychus minutus), volavky bile (Egretta alba), capi cerni (Ciconia nigra), orlovec ricni (Pandion haliaetus), orel morsky (Haliaeetus albicilla), lunaci cerveni (Milvus milvus), vcelojedi lesni (Pernis apivorus), chrastali kropenati (Porzana porzana), vodous sedy (Tringa nebulala), vodousi kropenati (Tringa ochropus) ci belorit sedy (Oenanthe oenathe).

Zaverem je nutne podekovat predevsim Vaskovi Jelinkovi, ktery se perfektne ujal role nahradniho krouzkovatele za nemocneho Jirku Vyskocila a Jakubovi Hlavackovi s Frantiskem Bubnem za vydatnou pomoc pri kontrolach odchytovych stanovist.

Miroslav Jelinek, Lubor Urbanek

20110820n20110820o20110820p20110820q20110820r20110820t20110820u20110820v20110820s

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation