Chaluha z Rozkoše – konec příběhu

20110503a

Chaluha opouští záchrannou stanici. Foto – Jaroslav Vaněk.

Jaroměř, Rozkoš – Na těchto webových stránkách byl dne 27.11.2010 uveřejněn příběh chaluhy pomořanské, která byla odchycena na přehradě Rozkoš. Důvodem jejího odchytu byla skutečnost, že pták spolkl rybářský trojháček, který se mu zasekl v žaludku a ohrožoval jej na životě. Po úspěšně operaci se chaluha podrobila rekonvalescenci  v záchranné stanici v Jaroměři.

20110503b

Chaluha krátce před vypuštěním. Foto – Jaroslav Vaněk.

Na den 18.3.2011 bylo po dohodě s vedoucím záchranné stanice Davidem Čípem naplánováno vypuštění uzdraveného ptáka zpět do přírody. Po zralé úvaze, byl jako místo jejího vypuštění vybrán Jaroměřský rybník, a to ze dvou důvodů. Jednak leží doslova několik desítek metrů od záchranné stanice a na vypuštěnou chaluhu by bylo možné průběžně dohlížet. Pokud by se tedy na rybníku zdržela. Druhým důvodem byla skutečnost, že přehrada Rozkoš, odkud byla do stanice dopravena byla v době vypouštění chaluhy již obsazena rybáři a hrozilo reálné nebezpečí, že by se mohl opakovat scénář z podzimu.

Osmnáctého března dopoledne bylo nevlídné a deštivé počasí, ale k akci bylo přesto přistoupeno. Jednak proto, že akce byla opět zaznamenávána Českou televizí a přesun termínu by byl problematický a dále proto, že chaluha musí být na drsné podnebí ze své domoviny zvyklá.

Za účasti několika přihlížejících byla chaluha dopravena k rybníku a krátce nato vypuštěna na jeho hladinu. Již první okamžiky po vypuštění naznačovaly problém. Pták sice plaval, ale bylo zřejmé, že jeho peří  nasakuje vodou a chaluha záhy vypadala jako zmoklá slepice a nikoliv, jako obratný vzdušný akrobat.  Z toho, co jsme viděli bylo zřejmé, že pravděpodobně v důsledku umístění chaluhy ve vnitřních prostorách stanice došlo k odmaštění jejího peří, které tak ztratilo odolnost proti vodě.

20110503c

Chaluha se vrhá na hladinu Jaroměřského rybníka. Foto – Jaroslav Vaněk.

Již po velmi krátké době bylo rozhodnuto chaluhu přenést zpět do stanice a umístit ji  do voliéry po širým nebem, , kde by se mohla adaptovat na venkovní prostředí. Problémem v tu chvíli byla skutečnost, že se pták nacházel asi padesát metrů od břehu. Situaci za nás vyřešil pár labutí, který na rybníku střežil svůj hnízdní okrsek. Chaluhu začal pronásledovat tak intenzívně, až jsme o její osud začali mít vážné obavy. Ta se naštěstí snažila zachránit u břehu rybníka, kde ji David Číp odchytil do ruky.

Jak jsem již uvedl, chaluha byla po usušení umístěna ve venkovní voliéře, kde byla vystavena vlivům počasí a navíc byla pracovníky stanice sprchována, aby se jí obnovila kvalita peří.

20110503e

Příběh chaluhy sledovala i Česká televize. Foto – Jaroslav Vaněk.

V sobotu 30.4.2011 jsem se s Davidem Čípem setkal na akci Vítání ptačího zpěvu na Josefovských loukách. Při této příležitosti jsem s ním chtěl probrat další termín pro vypuštění chaluhy. Již při úvodním dotazu na její zdravotní stav jsem ze tváře dotázaného vytušil, že něco není v pořádku, což se vzápětí potvrdilo. V následném rozhovoru mě David vysvětlil, že někdy ve středu, tento týden,  měli na stanici službu brigádníci, kteří po krmení špatně zajistili voliéru s chaluhou. David, který přijel na stanici asi po půl hodině, již našel voliéru prázdnou. Vzhledem k tomu, že se ptáka nepodařilo nalézt v areálu stanice, ani v blízkém okolí, lze důvodně předpokládat, že si termín vypuštění vybral sám a stanici opustil bez přítomnosti diváků a televizních kamer. V ten samý den jsem shodou okolností v podvečer navštívil Jaroměřský rybník a chaluhu jsem zde neviděl, stejně tak jsem ji nezaznamenal ani druhý den na přehradě Rozkoš.

Za dané situace bude asi nejlepší věřit, že chaluha nabrala ten správný směr, někam na sever,  do svojí domoviny.

Jaroslav Vaněk

20110503d

Promočená chaluha pri pokusu o vypuštění. Foto – Jaroslav Vaněk.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation