Czech Bird Photo 2010

20100701aPrerov – Ptaci jako zivocisna trida jsou fenomen. Jejich aktivnich ci pasivnich obdivovatelu jsou bezpochyby miliony. Fascinace nas pozemskych blatoslapu jejich uzasnou schopnosti vzletet a odpoutat se od zeme je zrejme bezmezna. Projevy teto naklonnosti jsou ruznorode. Nekdo se na ne „jen“ rad diva nebo je posloucha, jiny ma potrebu ptaky sledovat po vsech koutech sveta, pro dalsiho je nutnosti nejakeho ziveho operence chovat. A nemala je i skupina tech, pro nez je drogou ptaky a jejich zivot zvecnovat na filmy nebo pametove karty svych fotoaparatu.

Nazory na tuto skupinu obdivovatelu mohou byt casto rozporuplne. Komerce zahltila i tuto, prvoplanove zcela nevinnou a ducha naplnujici, cinnost. Touha poridit fotku za kazdou cenu je mnohdy zhoubna. Zhoubna pohrichu prave pro fotografovane objekty. Faktem zustava, ze jakakoliv osveta se dnes neobejde bez kvalitni fotografie. A verte, ze udelat dobrou fotografii, at uz cehokoliv, je pekna drina. Kvalitni fotografie je pak bezpochyby velmi dobrym nastrojem pro propagaci nejruznejsich ornitologickych organizaci a propagaci ochrany ptactva jak u nas, tak i v zahranici. Ja osobne pevne verim, ze drtiva vetsina fotografu ptactva jsou zaroven i jeho milovnici a pri porizovani snimku maji na mysli v prve rade zajem ptaku.

Pripada mi, ze tak trochu „v tichosti“, bez vyrazne medializace a pouze pro dobre informovane zajemce o tuto fotografickou disciplinu probehla na jare soutez Czech bird photo 2010, kterou pod zastitou ministryne zivotniho prostredi a za podpory Meopta optika s.r.o. a Cekomoravsky sterk a.s. a MZP CR usporadalo Muzeum Komenskeho v Prerove. Souteze se zucastnilo 81 autoru z cele Ceske republiky a celkem bylo zaslano 350 snimku. V letosnim roce se v Prerove seslo ohromne mnozstvi velice kvalitnich snimku. Vysokou technickou i estetickou uroven snimku potvrdil i predseda soutezni poroty Petr Velkoborsky. Ctyricet sedm nejlepsich fotografii se pak stalo zakladem pro vystavu, jejiz vernisaz probehla 1. kvetna letosniho roku prave v prerovskem muzeu. Na fotografiich je zachyceno ptactvo ze vsech koutu Evropy. Nektera jmena autoru, kteri prezentuji sve fotografie na teto vystave zname i z webovych stranek VCP CSO: Tomas Belka, Robert Dolezal, Marta Duchoslavova, Adolf Goebel, Jirina Chalupska, Josef Jerabek, Lubos Kaderavek, Jiri Kamp, Miloslav Kratochvil, Bedrich Landsfeld, David Mahovsky, Martin Mecnarowski, Ivan Miksik, Radoslav Motal, Marcela Ovcacikova, Martin Pelanek, Petr Podzemny, Zdenka Pohankova, Ondrej Prosicky, Petr Salinger, Radek Severa, Jiri Slama, Petr Saj, Milos Truhlar, Zdenek Tunka, Vladimir Tupy, Zdenek Tyller, Jan Vrbsky. Hlavni cenu, stativovy dalekohled Meopta se specialnim nastavcem pro digiscoping, si ze souteze PTACI 2010 odnesl za snimek orlovce ricniho Marian Polak. Druhe misto obsadil Jan Ovesny (snimek dlaska tlustozobeho) a tretim ocenenym se stal Daniel Cerny (snimek alkouna uzkozobeho). Posledne jmenovany je pravidelnym ucastnikem akci poradanych v ptaci oblasti Rozdalovicke rybniky a mnoho jeho krasnych fotografii vzniklo prave zde.

Po ukonceni vystavy v Prerove 29. 8. 2010 bude vystava putovat po dalsich mestech CR. Vystavu tvori 27 panelu A1, ktere se snadno prevazeji i instaluji. V pripade zajmu o zapujceni vystavy je mozne kontaktovat RNDr. Josefa Chytila, PhD. (tel. 581 219 910, mail chytil@prerovmuzeum.cz). Myslim, ze by bylo velmi prinosne s touto vystavou seznamit i vychodoceskou ornitologickou verejnost. Snimky bohuzel nejsou ke shlednuti nikde na webu.

Vladimir Soltys

20100701b20100701c20100701d

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation