Je dobré znát svého souseda

20100108bNová studie ukázala, že sýkory koňadry (Parus major) profitují ze sousedských vztahů. Vědci z Oxfordské univerzity zjistili, že koňadry, které dobře znají své sousedy, jsou úspěšnější pří vyvádění mláďat. Navíc samice pak snášejí více vajec a jejich mláďata bývají v lepší kondici při opouštění hnízda. K tomuto poznatku vědci došli při vyhodnocování hnízdních dat z více než 40tiletého výzkumu v mezi ornitology už dobře známé oblasti  Wytham Woods v Oxfordshire ve Velké Británii.

Sýkory koňadry se poměrně často vracejí na svá teritoria a má to své výhody. Ptáci pak lépe znají místa s potravou, jak je tato oblast kontrolována predátory a také alespoň část svých sousedů. Navzájem se poznávají hlavně pomocí zpěvu a hlasů než podle vzhledu.

Předchozí studie prokázaly, že ze znalosti svých sousedů mohou zvířata těžit různými způsoby. Například mladí mloci rostou rychleji, když sdílejí svůj úkryt s jedinci, které znají. Zkoumat tyto vztahy je poměrně náročné a je potřeba jedince detailně a dlouhodobě sledovat. To umožňují právě Wythamské lesy, které vlastní Oxfordská univerzita. Jsou asi jednou z ornitologicky nejdéle a nejintenzivněji zkoumanou oblastí. Dokonce všichni jedinci sýkor jsou zde označeni kroužky. Data sahají až do let 1965.

Hlavními faktory, které vědci porovnávali, byly počet vajec, datum snesení prvního vejce a kolik mláďat pak opustilo hnízdo.

Důvody proč jsou ptáci, kteří znají své sousedy,  úspěšnější, jsou zatím jen teoretické. Nabízí se například tento: samci, kteří znají okolní sousedy z dřívějška, nemusí trávit tolik času a energie soupeřením a znovuvytvořením teritoria. Některé studie prokázaly, že sousedící ptáci na sebe reagují méně agresivně než na nové jedince, ale přesný mechanismus chování ještě čeká na objevení.

Luděk Petrilák

zdroj: Ada M. Grabowska-Zhang, Teddy A. Wilkin and Ben C. Sheldon, Effects of neighbor familiarity on reproductive success in the great tit (Parus major), Behavioral Ecology, published online: December 1, 2011,doi: 10.1093/beheco/arr189

20120123_b

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation