Kolik u nás zimuje králíčků ohnivých? Zapojte se do jejich monitoringu!

Králíček ohnivý. Foto J. Bartoš.

Králíček ohnivý je na rozdíl od králíčka obecného v našich podmínkách přísně tažný druh. Pravidelně zimuje v západní Evropě a Středomoří, zimní výskyty u nás i v okolních zemích byly donedávna ojedinělé (údaj o zimování tisíců ptáků v Atlase zimního rozšíření je evidentním omylem). Významnější počty zimujících králíčků ohnivých byly zaznamenány v sousedním Německu v zimě 2013/14 – tato zima byla nejmírnější zimou od konce 19. století. Na konci této zimy byl rovněž zaznamenán velmi časný přílet na naše území. Od této zimy jsou hlášena častější zimní pozorování z některých oblastí ČR (především z Prahy). Rok 2016 je však prvním rokem, kdy se tah králíčků ohnivých buď výrazně opozdil nebo se část populace rozhodla využít naše území k přezimování ve významnějších počtech.

Králíček ohnivý objektivem Jiřího Bartoše.

Aby bylo možné tuto zřejmě přelomovou zimu zhodnotit, rád bych vás vyzval k širší spolupráci při podchycení zimního výskytu tohoto zajímavého druhu. Zapojení má celkem jednoduchou podobu – stáhněte si do mp3 přehrávače nebo mobilu zpěv králíčka ohnivého a při svých zimních procházkách jej pouštějte na různých místech, případně přimíchejte zpěv do mixů během zimních odchytů. Ptáci podle dosavadních poznatků na zpěv reagují, ale ne tak výrazně jako v hnízdní sezóně, proto je třeba pozorně sledovat případnou bezprostřední reakci. Pokud králíčka ohnivého zaznamenáte, zapište své pozorování do databáze AVIF a uveďte přesnou lokalizaci společně s popisem prostředí, ve kterém byl zjištěn, případně zda se pohyboval ve společnosti dalších druhů. Negativní kontroly můžete poslat přímo mně a to buď na e-mail vavrik.martin@seznam.cz nebo prostřednictvím Facebooku. První cílené kontroly proběhly už závěrem prosince a přinesly několik záznamů, hlavním obdobím mapování by měly být ještě měsíce leden a únor, případně první polovina března.

Během lednových dnů se pokusím zprovoznit pracovní web, jehož adresu poté doplním do této výzvy. Předem děkuji za spolupráci.

Martin Vavřík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation