Kroužkování havranů polních (Corvus frugilegus) v Rábech

v   Ráby – Zimující havrany polní (Corvus frugilegus) se do voliér v Rábech chytám již od zimy 1982 – 83. Do loňského roku, to je za 26 let se podařilo odchytit 16,299 „krákošů“ jak říká Světlana havranům. Kromě havranů se podařilo chytit i s nimi všude přítomné kavky obecné (Corvus monedula), těch si do voliér pro kroužky skočilo 450. V posledních letech několik kavek dostalo i plastové kroužky zelené barvy se dvěma písmeny. Z dalších krkavcovitých se za stejné období ještě chytlo 8 strak obecných (Pica pica) a jedna sojka obecná (Garrulus glandarius).

   Kromě krkavcovitých se do voliér občas chytí i jiní ptáci, nejčastěji dravci. Nejvíce se chytilo kání lesních (Buteo buteo) – 23 ex. a jestřábů lesních (Accipiter gentilis) – 17 ex., v menším počtu pak také poštolka obecná (Falco tinnunculus) – 7 ex. a krahujec obecný (Accipiter nisus) – 4 ex. V roce 2008 byl chycen jediný zástupce z řádu sov – 1 puštík obecný (Strix aluco). Posledním občas chyceným druhem je špaček obecný (Sturnus vulgaris) – 4 ex.

   Do dnešního dne se podařilo získat od havranů 223 zpětných hlášení, přičemž 110 hlášení je z osmi Evropských zemí (nejvíce z Polska – 32 a z Ruska – 22). Pět odchycených havranů mělo kroužky zahraničních centrál. Od 72 havranů přišlo hlášení z České republiky. S kroužky jiných českých ornitologů se chytlo 24 havranů a 12 ptáků jsem chytil znovu po víc jak roce. Jeden rekordman se znovu chytil dokonce až po deseti letech. Nejdelší rekord ale má havran hlášený ze zahraničí: po okroužkování v Rábech byl nahlášený z Polska po 15 letech 7 měsících a 11 dnech.

   Je pravdou, že v posledních dvou zimních sezonách se havrani nijak valně nechytali. V zimě 2007 – 08 se chytilo jen 206 havranů a o rok dřív dokonce jen 3 jedinci. Pokud vezmeme v potaz, že jsem byl zvyklý chytat kolem jednoho tisíce havranů za zimu (nejvíc jich bylo 1.777 v průběhu jedné zimy), jsou počty z posledních zim dosti nízké. Proto jsem netrpělivě očekával dvacátou sedmou odchytovou sezonu…

   To, že se žádný havran nechytil koncem listopadu, ještě šlo. To, že se nechytali ani během prosince, už vypadalo špatně i pro letošní sezonu. Přesto, že jsem prvního volavce dal do voliéry 17. 12. a druhého 28. 12. 2008, tak až do 6. ledna 2009 se k voliérám žádný havran nepřilétl ani podívat.

   Šestého ledna večer jsem přivezl kavku, která měla naražené křídlo. Bylo vidět, že to není vážné a že během dvou, tří dnů bude létat a bude moct být vypuštěna. Jaké bylo moje překvapení, když následující den (7. ledna) dopoledne přilétli dva havrani, sedli na voliéru a po chvilce odlétli k obci Brozany, kde sedělo na siláži a okolních stromech přibližně tisíc havranů. Do večera se chytlo letos prvních 55 havranů a s nimi 3 kavky. Následující den se to opakovalo, pouze s tím rozdílem, že se chytilo rovných 100 havranů. Do 21. ledna se podařilo chytit 369 havranů, 13 kavek a jedna káně lesní. Pak bohužel přišla obleva, slezl sníh a havrani se někam vytratili. Teď nezbývá než čekat, až se zase ochladí, napadne sníh a začnou se snad znovu chytat.
Jiří Česák

vcd

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation