Letní odchytová akce v NPP Žehuňský rybník 2016

Odchycený rákosník proužkovaný a rákosník ostřicový. Foto l. Urbánek

Letošní, již dvacátá sedmá, letní odchytová akce na Žehuňském rybníku  proběhla poněkud později ve dnech 6. až 13. srpna 2016 za rekordního počtu nejen kroužkovatelů, ale i návštěvníků, kteří zde s námi strávili minimálně dvě noci. Nepřízeň počasí nás pronásledovala jen minimálně, kvůli vysokým teplotám byl odchyt zpravidla v odpoledních hodinách přerušen mimo zastíněná stanoviště v aleji a večer byly chytány vlaštovky na stanovištích A a C.  Celkem bylo trvale nataženo 229 metrů sítí s oky  6 mm, a jedna síť pro odchyt dravců. Dále byla instalována vrš pro odchyt chřástalů u stanoviště A. Zvláštností byly noční odchyty slavíků ve spolupráci s Pavlem Kverkem a také odchyt křepelek na čerstvém strništi u stanoviště H, které bylo v důsledku probíhajících žní většinou nenataženo.

Tábor navštívil letos rekordní počet 22 ornitologů. Foto L. Urbánek

Podařilo odchytit druhý historicky nejvyšší počet ptáků – 2 688 kusů v 55 druzích. Z cizích kroužkovanců byly letos zastiženi rákosník velký s chorvatským kroužkem a poprvé odchycen pták s estonským kroužkem, rákosník proužkovaný. Za největší úspěch lze považovat odchyt rákosníka ostřicového. Podobně jako na jaře, byla opět odchycena protahující cvrčilka říční.

Nově chytané křepelky polní. Foto L. Urbánek

Z pozorování bylo zajímavé zjištění bekasiny větší 12.8. na tradičním místě v kolejích po terénním autě v lukách mezi stanovišti B a C a poměrně časný výskyt slučky malé 11. a 12.8. Tradičně skoro každý den protahovali čápi černí (až 4 ptáci), jednotlivě se objevily volavky bílé a bukáčci malí. Ve večerních hodinách jsme mohli obdivovat 2 lovící ostříže lesní, z dravců mimo početnější pochopy se objevil i moták lužní a orel mořský (1 ad.), na lov špačků večer zaletoval i krahujec obecný. Celkem 100 až 110 000 nocujících špačků jsme pozorovali večer 11.8. V tom obrovském hejnu se objevil i jeden bílý pták. Ostatně leucistní rákosník obecný byl také odchycen.

Částečně leucistní rákosník obecný. Foto M. Jelínek

Během akce byl také konzultován management rybníka se zástupcem CHKO Blaník, panem Ing. Mgr. Martinem Klaudysem. a s botanikem Honzou Rolečkem prohlédnuty dvě nově kosené plochy pro vzácné mokřadní rostliny.

Celkové výsledky přináší tabulka ZDE

Lubor Urbánek

 

č.5 bukáč

Nejmladší ornitolog Vojta s maminkou obdivují chyceného bukáčka malého. Foto L. Urbánek

Portrét samičky křepelky. Foto L. Urbánek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation