Náhradní hnízdní příležitosti pro rorýse obecného

20111118aRorys obecny (Apus apus) – nas nejznamejsi a jediny pravidelne hnizdici zastupce radu svistounu (Apodiformes), puvodne hnizdil v dutinach stromu ci sterbinach skal. S rozvojem civilizace pocal vyuzivat nabidek architektury ke hnizdeni v blizkosti cloveka. V soucasnosti ke svemu hnizdeni hojne vyuziva veskere vhodne stavby s nejruznejsimi variantami hnizdni nabidky. Tradicni sidlistni mestske panelove zastavby, tovarni haly, veze, kostely, nejruznejsi vyskove stavby, rodinne domy apod.

Rorysi vytvari monogamni pary, ktere se vsak setkavaji az na hnizdisti a setrvaji spolu pouze po dobu hnizdeni. Vyznacuji se prisnou zpetnou vazbou na hnizdo, tzv. fidelitou.

Po prvnim uspesnem vyhnizdeni se na toto hnizdo opakovane vraci a tvrde jej brani. Je-li po navratu ze zimoviste hnizdo jiz obsazeno drobnymi pevci, rorys je zpravidla vyzene. V pripade nedostatku hnizdnich prilezitosti svadeji rorysi boje i mezi sebou.

Rorys obecny patri mezi zvlaste chranene druhy podle Vyhlasky c. 395/1992 Sb. v kategorii „ohrozeny“. Podle Zakona c. 114/1992 Sb. v platnem zneni jsou zvlaste chraneni zivocichove „chraneni ve vsech svych vyvojovych stadiich, chranena jsou jimi uzivana prirozena i umela sidla a jejich biotop a je zakazano skodlive zasahovat do jejich prirozeneho vyvoje...“. Tak pravi zakon. Praxe tomu ale naopak v mnoha pripadech ani v nejmensim nenasvedcuje. V poslednich letech dochazi doslova k likvidaci mnoha rorysich hnizdnich kolonii. Deje se to zejmena vlivem zateplovani fasad, kdy pri stavebnich pracich dochazi z nejruznejsich duvodu k zaslepovani a likvidaci prostor, ktere rorysi ke hnizdeni vyuzivaji. Obdobne jsou postizeni i letouni (Chiroptera).

Niceni rorysich hnizd je protizakonne. Ochrana ale casto ztroskotava na nedostatku informaci o hnizdistich. CSO proto zridila specialni stranky www.rorysi.cz, kde je mozne se aktivne zapojit do ochrany stavajicich hnizdist, zejmena do jejich monitoringu, jehoz vysledky tvori podklady databaze slouzici organum statni spravy.

Rorysum lze take pomoci instalaci hnizdnich budek. Zvlaste na lokalitach, kde k likvidaci jejich hnizdnich prilezitosti v nedavne dobe doslo, rorysi hledaji sva puvodni hnizda a patraji po nahradnich moznostech, nez odleti jinam. Nabidnout jim nahradni hnizdni prilezitost vsak lze i jinde. Pro prilakani potencionalnich hnizdicu je v takovych pripadech vhodne pouzit hlasove nahravky. Mladi, jeste nehnizdici ptaci pri svych pruletech kolem budov s hnizdy vydavaji typicke kriceni, na ktere hnizdici ptaci odpovidaji specifickym volanim. Diky dlouhodobym vyzkumum v Holandsku a Nemecku se zjistilo, ze prave prehravanim tohoto hlasu v obdobi od zacatku kvetna do zacatku cervna, resp. do konce cervence (ptaci jiz nezahnizdi, ale budou si umisteni budek pamatovat do pristi sezony) je mozne prilakat nehnizdici roryse k budkam a vyznamne tak urychlit jejich obsazeni. Predpokladem je, aby se v doslechu reprodukovaneho hlasu rorysi vyskytovali.

Hnizdni budky by mely byt umisteny pouze na budovy, do vysky nad 4 m, na mista bez prekazek v priletu. Vyhnout se je treba jiznim expozicim, nechranenym pred celodennim slunecnim svitem. Velikost vletoveho otvoru ma byt 35 x 70 mm, velikost komory – s 300, v 170, d 200 mm. Na vyse zminenych strankach www.rorysi.cz lze nalezt mimo jine kontakt na ruzne vyrobce seriove vyrabenych budek a nebo si je s minimem nakladu a trochou zrucnosti muzeme vyrobit sami. Za originalni a ucelne ve sve jednoduchosti povazuji technicky nenarocne reseni vletovych otvoru na budkach Mily Hromadka, spocivajici v odriznuti prednich dolnich rohu kolmo k ose stredu budky. Bez problemu tak lze dosahnout i pozadovane velikosti vletoveho otvoru.

A prave nadchazejici cas, dlouhych veceru je pro ptaci fandy idealnim obdobim, jak v tomto smeru rorysum pomoci, nebot az se jaro, resp. rorys na jare zepta…

V kazdem pripade si tento nesmirne zajimavy druh nasi prizen a pozornost rozhodne zaslouzi.

Tomas Sladek

Dekuji T. Belkovi za poskytnuti hlasoveho zaznamu s pruvodnim textem a O. Sreibrovi za fotografie budek.

 

Pouzite zdroje:

Karel Hudec a spolupracovnici: Fauna CSSR, Ptaci 3/I. Praha, Academia 1983.

Erich Kaiser, Andreas Schulze: Jak nalakat roryse pomoci odpovidaciho volani .

www.rorysi.cz

www.cso.cz

20111118aa20111118b20111118c20111118d20111118e20111118f20111118g20111118h

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation