Ornitologické zajímavosti Svitavska v roce 2010.

20110113a

Doklad zimního výskytu křivky bělokřídlé (Loxia leucoptera) u Svitav. Foto – Jan Richter.


Svitavsko
– Mezi cleny nasi pobocky, kteri po uplynuti kazdeho roku radi bilancuji nejen sva pozorovani ptaku z jarniho nebo podzimniho tahu, z prubehu zimniho obdobi nebo hnizdni sezony, nejsem vyjimkou. Pri listovani v terennich blocich a probirani nejruznejsich dalsich zaznamu a zdroju informaci se pak vracim nejen do nasich oblibenych lesnich, lucnich, polnich nebo rybnicnich lokalit, ale rad zavzpominam i na ornitologicke zazitky, ktere jsem prozil na dalsich zajimavych mistech nasi republiky nebo i v zahranici. A jaky tedy byl podle meho pohledu „ornitologicky“ rok 2010 na Svitavsku?

Kdo by cekal, ze hned v lednu nas ohromi Honza Richtr predlozenim fotografie krivky, kterou nakonec i Faunisticka komise CSO potvrdila jako samce krivky belokridle (Loxia leucoptera). Tedy ze Svitav pochazi na uvod roku druhy doklad o vyskytu tohoto zimniho hosta na uzemi CR, a zrejme nejvetsi ornitologicka zajimavost uplynuleho roku v nasi oblasti. Registrujeme pak v zimnich mesicich i dalsi hosty ze severu, napriklad konopky zlutozobe (Carduelis flavirostris) i snehule severni (Plectrophenax nivalis), ale jde jen o ojedinele zaznamy z okrajovych mist intravilanu Svitav.

Casne jaro bohuzel na Svitavsku nedoprovazi podoba vetsich hejn cejek nebo kuliku, a tak netrpelive cekame na vypousteni Lanskeho rybnika ve Svitavach. Zde podle vysledku v minulych letech cekame „zne“ ve skupine bahnaku a mene obvyklych druhu pevcu, kteri privitaji rybnicni dno pri svem putovani severnim smerem, jako na misto pro doplneni potravy. Ani letos nejsme zklamani a na prelomu dubna a kvetna zde sledujeme kuliky pisecne (Charadrius hiaticula), vodouse kropenate (Tringa ochropus), az tricitku vodousu bahennich (Tringa glareola), vodouse sede (Tringa nebularia), jespaky bojovne (Philomachus pugnax), jespaky sede (Calidris temminckii) nebo jespaka maleho (Calidris minuta). Z pevcu nas potesili konipas lucni (Motacilla flava, ssp. feldegg) nebo linduska horska (Anthus spinoletta). Vyskyt konipasa citronoveho (Motacilla citreola) v techto mistech uz nas neprekvapuje tak, jako v roce 2007. Na dne rybnika pak nakonec i uspesne vyhnizdil 1 par kulika ricniho (Charadrius dubius).

V obdobi jarniho tahu nas dale zaujalo hned troji breznove sledovani lunaka cerveneho (Milvus milvus) v tesnem okoli mesta Svitavy tremi pozorovateli a jeden dubnovy zaznam z Opatova. Tah dravcu pak doplnil v tradicni dobe nad vodnimi hladinami ve Svitavach i u Opatova orlovec ricni (Pandion haliaetus). K obvyklym migrantum z rad vrubozobych ptaku se v roce 2010 pridala ve Svitavach na jare zrzohlavka rudozoba (Netta rufina) a v Opatove to byl polak maly (Aythya nyroca). K dalsim zajimavym zaznamum z tohoto casu patri dubnove pozorovani potapky rudokrke (Podiceps grisegena) na svitavskem Dolnim rybniku i v Opatove a kvetnove pozorovani potaplice male (Gavia stellata) na Hornim rybniku ve Svitavach. Dve potaplice tohoto druhu se i nekolik tydnu zdrzovaly na opatovskych rybnicich. Navic v pocatku kvetna se zde soubezne objevila i potaplice severni (Gavia arctica). V nehnizdnim lucnim prostredi u Svitav jsme nekolikrat registrovali volajici samce chrastalu polnich (Crex crex).

20110113d

Dudek chocholatý (Upupa epops) v Javorníku u Svitav při cestě na zimoviště. Foto – Jiří Mach.

Z pohledu vysledku hnizdni sezony nas jiste tesi opakovane zjisteny zpev samcu rakosnika velkeho (Acrocephalus arundinaceus) a cvrcilka slavikove (Locustella luscinioides) na svitavskem Dolnim rybniku (ale i u Opatova) nebo zdejsi vyhnizdeni moudivlacka luzniho (Remiz pendulinus). Tento rybnik od zaniku hnizdni kolonie racka chechtaveho (Larus ridibundus) prakticky osirel od drive podstatne hojnejsi pritomnosti rybaku nebo pribuznych racku v dobe jarniho prutahu. Letos zde nad hladinou v dubnu poletoval racek maly (Larus minutus), v kvetnu se zde objevil rybak belokridly (Chlidonias leucopterus), rybak obecny (Sterna hirundo) a casteji pak rybak cerny (Chlidonias niger). U techto druhu nas vice tesi pozorovani na rybnicich Hvezda a Novy u Opatova. Sledovani tu byli v kvetnu ctyri rybaci belokridli a jeden rybak bahenni (Chlidonias hybridus). Racku malych zde bylo spocitano az 83 jedincu a pridali se i tri rackove zlutonozi (Larus fuscus). K dalsim zajimavym a povzbudivym udajum z oblasti opatovskych rybniku pak jiste patri i opakovany zpev hyla rudeho (Carpodacus erythrinus) a slavika modracka (Luscinia svecica) u Noveho rybnika i zpev slavika tmaveho (Luscinia luscinia) z Opatovce. Nejen k nasi radosti jiz nekolik let vcelku uspesne prosperuje hnizdni kolonie racku chechtavych na jednom z ostrovu rybniku Hvezda. V jejim prostoru se i vloni vyskytovali na jare rackove cernohlavi (Larus melanocephalus).

Pomerne chladne a destive pocasi v druhe polovine kvetna se projevilo i na zdejsi hnizdni uspesnosti capu bilych (Ciconia ciconia). Proto nakonec vyhnizdil jen par na podlozce ve Svitavach-Lacnove. Jeho mladata zato byla okrouzkovana. Potesitelna byla prakticky neustala pozorovani capu cernych (Ciconia nigra) na jejich lovistich i nad lesy v oblasti celeho Svitavska v dobe hnizdeni, a dale pritomnost cele rady dalsich ptacich obyvatel, ktere muzeme pocitat mezi stale hnizdni obyvatele Svitavska.

20110113c

Kroužkovaná mláďata čápů bílých (Ciconia ciconia) na hnízdní podložce ve Svitavách-Lačnově. Foto – Jiří Mach.

Ospalou letni sezonu rozcerila snad jen zprava o pohybu sokola stehovaveho (Falco peregrinus) ve svitavskem Lacnove. Pocinajici podzimni tah byl zpestren usednutim 34 capu bilych na polich u svitavskeho Lanskeho rybnika a prulety motaka luzniho (Circus pygargus) a lunaka hnedeho (Milvus migrans) nad poli u Svitav. K peknym zazitkum patrilo listopadove sledovani deviti morcaku prostrednich (Mergus serrator) na Hornim svitavskem rybniku. Raritni byl jiste vyskyt tri ustricniku velkych (Haemantopus ostralegus) na dne vypusteneho rybnika Hvezda u Opatova v polovine mesice rijna a zarijove pozorovani jespaka rezaveho (Calidris canutus), vubec prvni v oblasti rybniku u Opatova. Radost jsme meli i ze zastizeni sykoric vousatych (Panurus biarmicus) po nekolika letech ve Svitavach (na jare jich vsak bylo v Opatove minimalne osmnact!) nebo z podzimniho prutahu kolihy velke (Numenius arquata) a brehouse cernoocaseho (Limosa limosa) na rybnicich u Opatova. K podzimnimu koloritu zde na vodnich plochach patrila i letos pomerne pocetna hejna volavek bilych (Egretta alba) a volavek popelavych (Ardea cinerea).

Bylo by i mozna neobvykle, kdybychom nemeli nekolik ornitologickych pozorovani, na jejichz konecny vysledek v podobe urceneho druhu, mozna nedostaneme uspokojivou odpoved. Jedna se o podezreni na dubnove sledovani strnada rolniho (Emberiza rustica) u Opatova a motaka stepniho (Circus macrourus) ve Svitavach v prosinci. Samozrejme, ze ve vyctu letos pozorovanych druhu na Svitavsku nam chybi i nekolik tradicnich operencu, kteri se doufejme nasi oblasti nevyhnuli, ale jen jsme nemeli na jejich zastizeni proste stesti.

Pochopitelne do ornitologickeho hodnoceni roku 2010 nepatri jen birdwatchering. Hodnotit by se dala i oblast prakticke ochrany nebo vysledky monitoringu a nekterych vyzkumu, ktere probehly na Svitavsku. Zapomenout bychom nemohli na propagacni aktivity (vychazky, exkurze), kterym vevodila ornitologicka vystava v Mestskem muzeu a galerii ve Svitavach. Ale to uz neni poslanim tohoto prispevku.

Na zaver je nutne pripomenout autory vyse uvedenych pozorovani ptaku v oblasti Svitavska: Miroslav Beran, Milan Janousek, Filip Jetmar, Vaclav Klejch, Jiri Mach, Petr Moutelik, Lubos Novak, Jiri Penicka, Marian Polak, Jan Richtr, Jakub Vrana a Petr Zobac

Jiri Mach

20110113e

Květnové pozorování potáplice malé (Gavia stellata) na svitavském Horním rybníku. Foto – Luboš Novák.

20110113f

Ústřičníci velcí (Haemantopus ostralegus) na okraji bahnitého dna rybníka Hvězda u Opatova. Foto – Filip Jetmar.

20110113b

Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) v jarním období v lesích u Opatova. Foto – Marián Polák.

 

0 Thoughts on “Ornitologické zajímavosti Svitavska v roce 2010.

  1. Administrator on 15.1.2011 at 14:07 píše:

    Dobrý den,
    já bych jen doplnil data o výskytu čápů bílých na Svitavsku. V r. 2010 se zde zdržovalo 15 párů a z toho 14 párů zahnízdilo. Deštivé a chladné počasí způsobilo ztráty na snůškách i mláďatech, ale i přesto se podařilo 9 párům odchovat 20 mláďat (Cerekvice – 1, Jevíčko – 3, Kunčina – 1, Litomyšl – 3, M. Třebová – 2, Osík – 2, Plechtinec – 3, Lačnov – 3 a Třebářov – 2). Za redakci J.Vrána

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation