Tradiční kroužkovací akce na rybníku Zrcadlo 2020

Slavík modráček. Foto V. Šoltys

Zatímco rákosiny rybníku Zrcadlo se zdají být rok co rok svěží a obrozené, pro účastníky akce to úplně neplatí. Vzhledem ke zdravotním potížím některých kmenových kroužkovatelů bylo konání letošního ročníku tradiční kroužkovací akce velmi silně ohroženo a do poslední chvíle nebylo jasné, zda se vůbec uskuteční. A jako by nestačily komplikace s epidemií Covid – 19, přidalo se se svojí „trochou do mlýna“ i počasí. Pokud jsme si v minulých letech naříkali na tropická vedra, letošní rok všechno předčil. Díky neúčasti stálých kroužkovatelů nebyla letos natažena jedna celá linie sítí a kvůli nesnesitelným vedrům musely být sítě od 11,00 do 17,00 pravidelně stahovány, abychom neohrozili životy odchytávaných opeřenců. To vše dohromady velmi ovlivnilo výsledky letošního ročníku.

Částečný leucismus u rákosníka obecného. Foto V. Šoltys

Přesto se ale dá konstatovat, že letošní ročník byl poměrně úspěšný jak do počtu druhů, tak i do celkového počtu odchycených a okroužkovaných ptáků. Celkem bylo kroužkováno 41 druhů v celkovém počtu 954 ex. Asi největším překvapením letošní akce byl kříženec slavíka obecného a tmavého, ale i „čistokrevný“ slavík tmavý, dva exempláře ledňáčka říčního nebo tři krutihlavové. Za zmínku stojí i odchyt dvou rákosníků obecných se znaky částečného leucismu.

Zatím co za předchozích 20 let se na akci nepodařilo kontrolovat ani jediný exemplář se zahraničním kroužkem, letos to byli hned tři zahraniční návštěvníci. Dva mladí rákosníci proužkovaní ze Švédska a Litvy a jedna adultní samice strnada rákosního ze Španělska.

Rákosník proužkovaný se švédským kroužkem. Foto V. Šoltys

V seznamu kroužkovaných druhů se vyjímají dva ex. labutě velké. Tito jedinci samozřejmě nebyli odchyceni do nárazové sítě. Ke svým kroužkům přišli dosti kuriózním způsobem. V sousední vesnici Budčeves nalezli chalupáři uprostřed vsi na zahradě své chalupy dvě mladé labutě ještě v juvenilním šedém šatě. Zřejmě dezorientované nebo vysílené přistály na zahradě a nedokázaly se odtud samy dostat. Labutě byly přeneseny zpět na rybník Zrcadlo a při té příležitosti okroužkovány.

Poděkování patří všem, kteří svojí účastí umožnili zdárný, byť poněkud omezený průběh tradiční kroužkovací akce na Zrcadle.

Záchrana vysílené mladé labutě velké ze zahrady v obci Budčeves.

Vladimír Šoltys

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation