Vítání ptačího zpěvu ve východních Čechách

Víkendy na přelomu dubna a května (a někdy i později) patří již tradičně Vítání ptačího zpěvu. Úžasným vycházkám, při nichž může široká veřejnost pod vedením zkušených ornitologů poznat táhnoucí i již hnízdící opeřence. Ve východních Čechách proběhne celkem 13 takovýchto akcí. My vám nyní přinášíme jejich souhrn:

 

 

 

Pardubický kraj

Dolní Čermná

Sraz v neděli 7. 5. ve 4:00 na náměstí v Dolní Čermné. Několikakilometrová procházka okolím Dolní Čermné, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, občerstvení, prezentace výsledků kroužkování a fotografií. Vedou Aleš Hampl (604 208 580), Michal Nastoupil a Jan Růžička.

 

Chrudim

Sraz v neděli 30. 4. v 8:00 u Červené kapličky – park Střelnice. Společně přivítáme ptačí zpěv v přírodní památce Ptačí ostrovy, povíme si o historii chráněného území a následně se projedeme městem za dalšími ptačími obyvateli. S sebou vhodné oblečení a v případě možností dalekohled. Vedou Roman Hellinger a Tibor Schwarz.

 

Linhartice

Sraz v neděli 30. 4. v 9:00 před budovou ekocentra Stolístek (bývalá ZŠ). Vycházka po obci a do okolních luk a lesů. Vedle pozorování dojde též na kroužkování ptáků. Vede Jakub Vrána (739 697 659).

 

Pardubice

Sraz 6. 5. v 7:00 na nádvoří pardubického Zámku. Vycházka pardubickými parky podél Chrudimky k bývalému vojenskému cvičišti Červeňák. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Za vhodného počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Libor Praus, (praus@vcm.cz, 605 522 692).

 

Svitavy, Horní a Dolní rybník

Sraz v sobotu 29. 4 v 9:00 na hrázi Lánského rybníka. Pozorování ptactva s určováním hlasů, ukázka kroužkování ptáků, hry a soutěže pro děti. Dobrá obuv (včetně holínek) vhodná, stejně jako vlastní dalekohledy. Vede Jiří Mach (603 349 088).

 

Královéhradecký kraj

Černčice

Sraz v sobotu 29. 4 v 8:00 v Černčicích před kostelem. Dvoukilometrová, nenáročná vycházka okolí Černčic, návštěva dvou místních ekozahrad a kroužkování ptáků v jedné z nich, vezměte se sebou něco na opékání, ohýnek zajištěn plus program pro děti pracovníky A Rocha. Vedou Pavel Světlík a Jana Ledečová (775 042 228).

 

Hradec Králové I

Sraz v sobotu 29. 4. v 7:00 hod před Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové. Ornitologická a přírodovědná vycházka (cca 4 km) do přírodního parku Orlice (zachovalá říční krajina s nivními loukami a slepými říčními rameny). Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. V případě vhodného počasí bude součástí akce i ukázka odchytu ptáků pro vědecké účely a jejich kroužkování. S sebou dalekohledy a terénní obuv. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec v 11 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové. Vede Libor Praus (libor.praus@gmail.com, 605 522 692).

 

Hradec Králové II

Sraz v sobotu 27. 5. v 7:30 na zastávce MHD č. 16 „U Rybníka“ v těsné blízkosti r. Roudnička. Procházka za ptačím zpěvem-okolí rybníků Roudnička, Datlík, Cikán na Novém Hradci Králové poslech zpěvu ptáků, ukázky, jak některé z nich poznat, zajímavosti o chování, hnízdění a ochraně opeřenců (již tradiční 3. ročník akce pro veřejnost-dalekohled sebou). Vede Ivan Tláskal (ivantlaskal@seznam.cz).

 

Josefovské louky – Starý Ples

Sraz v sobotu 29. 4. v 6:00 ve vstupním areálu Josefovských luk (50.3416N, 15.9512E). Procházka s experty na ptačí hlasy a pozorování ptáků po zbrusu nové obvodové stezce kolem ptačího parku místy, kam desítky let lidská noha nevstoupila! Slavnostní přestřižení liány Josefovské džungle a otevření stezky. Výkonné dalekohledy, ptáčníci a kroužkovatelé i specialista na savce mokřadů, divocí koně a co hlavně: na ptáky nejbohatší akce roku! Kontakt: Břeněk Michálek (tel.: 734 226 037, parky@birdlife.cz).

 

Křinice a rybník Šlégl

Sraz v sobotu 6. 5. v 8:00 na autobusové zastávce Křinice. Půjdeme na vycházku z Křinic k rybníku Šlégr. Během vycházky si ukážeme, jak poznávat ptáky podle zpěvu a vzhledu. Povíme si také něco o jejich chování a ekologii. Součástí bude i odchyt ptáků do sítě, jejich ukázka a kroužkování. Povíme si, proč se ptáci kroužkují. S sebou dalekohled a určovací příručku (máte-li). Pejsky, nechte, prosím, doma. Vedou Alena Klírová (alena_rulfova@post.cz, 731 964 845) a Jiří Kult.

 

Ostruženské rybníky

Sraz v pondělí 8. 5. v 7:30 u kostela v Březině. Při procházce přírodní rezervací Ostruženské rybníky můžeme spatřit dříve běžné druhy polních ptáků, nebo velmi vzácné druhy vodního ptactva.  Exkurzí nás provede dlouholetý a uznávaný odborník na ptáky a ochranu životního prostřední Mgr. Z. Mrkáček. Kontakt: David Vališka (737 203 504).

 

Vrchlabí – zámecký park

Sraz v sobotu 29. 4. u zámku v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky zámeckým parkem v centru města s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním, program pro děti. Pořádá ČSO a spolupráci se Správou KRNAP. Vede Eva Müllerová (737 225 507).

 

Vrchlabí – rybník u letiště

Sraz v sobotu 6. 5. u příjezdu k rybníku u letiště v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky podél rybníka s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním. Program pro děti zaměřený zejména na Ptáka roku 2022. Pořádá ČSO a spolupráci se Správou KRNAP. Vede Lucie Koďousková (732 864 239).

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation