Z jarní odchytové akce na Žehuňském rybníku

a   Žehuň – Ve dnech 2. až 9. května 2009 proběhl 13. ročník jarní odchytové akce v národní přírodní rezervaci Žehuňský rybník. První den se uskutečnila na třech stanovištích první kontrola programu CES, odchyt na všech stanovištích proběhl ve dnech 3. až 9. 5.. Součástí jarního odchytu je tradičně i akce Vítání ptačího zpěvu, letos za účasti 15 ornitologů (včetně návštěvy z Belgie).

   Ačkoliv musela být akce pro déšť a silný vítr na jeden den přerušena, přesto ji můžeme považovat za úspěšnou. Celkem bylo chyceno 40 druhů ptáků v počtu 447 ex. (367 ex. nově okroužkováno a 80 ex. chyceno již s kroužky).

   Výrazně dominantním druhem se stal rákosník proužkovaný (Acrocephalus schoenobaenus) – bylo chyceno 105 ex. Ze zajímavějších druhů, mimo tradiční cvrčilky slavíkové (Lucustella luscinioides), sýkořice vousaté (Panurus biarmicus), bramborníčky hnědé (Saxicola rubetra) či slavíky modráčky (Luscinia svecica), byla chycena linduška luční (Anthus pratensis) a bramborníček černohlavý (Saxicola torquata). Za pomoci vycpaného výra se pak chytily dvě samice motáka pochopa (Circus aeruginosus) a samec poštolky obecné (Falco tinnunculus).

   V kontrolních odchytech již okroužkovaných ptáků převažují pochopitelně jedinci kroužkovaní na lokalitě v minulých letech. Podařilo se však chytit i rákosníka proužkovaného s kroužkem německé centrály RADOLFZELL a rákosníka obecného (Acrocephalus scirpaceus) s francouzským kroužkem STRASBOURG. Celkový přehled počtů všech odchycených druhů ptáků je uveden zde.

   Trvalý pobyt na lokalitě po více dnů přináší pochopitelně i řadu zajímavých pozorování. Ani letošní jaro nebylo výjimkou. Mezi zajímavější pozorování patří např. 3 ex. husice liščí (Tadorna tadorna), samice poštolky rudonohé (Falco vespertinus) lovící po dva večery hmyz nad rybníkem, pravidelně a velmi úspěšně lovící orlovec říční (Pandion haliaetus), několik pozorování racků malých (Lurus minutus), rybáků bělokřídlých (Chlidonias leucopterus) a rybáků bahenních (Chlidonias hybridus), 2 ex. lindušky rudokrké (Anthus cervinus) či první pozorování konipasa citronového (Motacilla citreola). Všechna zajímavější pozorování jsou uvedena na našich webových stránkách zde.

   Doufáme, že po úspěšném jarním odchytu se všichni opět sejdeme u Žehuňského rybníka v první polovině srpna na jubilejním 20. ročníku letní odchytové akce.
Miroslav Jelínek

cdb

{mxc}

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation