Za ptáky do zoologických zahrad 43 – Zoo Olomouc

20121227aZOO OLOMOUC

I letos dodrzim svoje pravidlo a vratim se na Vanoce domu, do Ceske republiky, kde mi jeste porad neco zbyva. V unoru jsem se byl totiz podivat v olomoucke zoo, kam jsem zavital poprve, doprovazen zoolozkami Luckou Kropackovou a Barou Lipanskou a kuratorem ptaku Zoo Dvur Kralove Michalem Podhrazskym. Byl krasny slunny den a venku se valely haldy snehu. Utekli jsme z odpoledniho bloku konference Zoologicke dny, abychom okoukli zdejsi zoologickou zahradu. Diky treskute zime jsme v zoo byli zjevne jedinymi navstevniky.

Hned kousek pod vchodem nas cekala obrovska voliera. Skoro nic v ni ale nebylo, az na dvojici supu hnedych (Aegypius monachus), par husic kurich (Cereopsis novaehollandiae) a osamelou volavku popelavou (Ardea cinerea). Nicmene vzhledem k velikosti prostoru se patrne jednalo o jednu z nejvetsich volier v Ceske republice. Vedle ni v zalesnenem, prostornem vybehu zobal z misky osamely jerab mandzusky (Grus japonensis).

Nad pavilonem opic jsme s dravci pokracovali v patiu pro handicapovane jedince. Bylo zde nekolik kani lesnich (Buteo buteo), obrovska samice jestraba lesniho (Accipiter gentilis), ospaly vyr velky (Buteo buteo), samice sovice snezni (Bubo scandiacus), orel stepni (Aquila nipalensis), raroh velky (Falco cherrug), sokolnicky krizenec raroha velkeho se sokolem stehovavym (Falco peregrinus x cherrug), ale nejvic me prekvapila kane rudochvosta (Buteo jamaicensis), ktera pravdepodobne s handicapy nemela vubec co docineni.

Sklouzli jsme opustenou zahradou dolu z kopce k zamrzlemu rybnicku pro vodni ptaky. Bylo tu celkem prazdno – vetsina chovancu byla asi uklizena. Na lede posedavaly husy tibetske (Anser indicus), samice husice lisci (Tadorna tadorna), husice rezave (Tadorna ferruginea) a nekolik krizencu poslednich dvou zminenych druhu (Tadorna tadorna x ferruginea). U plotu se slunila osamela berneska havajska (Branta sandvicensis) a o kus dal se handrkovala husice egyptska (Alopochen aegyptiacus) s husici andskou (Chloephaga melanoptera).

Pres prazdny vybeh plamenaku, zirafi dum a pres moje oblibene kamziky horske (Rupicapra rupicapra; v republice je uvidite pouze zde) jsme dosli k dalsi obrovske voliere. Nebylo v ni nic, az na dvojici racku velkych (Ichthyaetus ichthyaetus), druhu, kvuli kteremu jsem do Olomouce jel. Z puvodni pocetnejsi skupiny bohuzel behem let zbyli pouze tito posledni dva ptaci. Je to docela skoda, protoze racek velky se mimo Olomouc v Evrope chova pouze v Moskve a Kyjeve. Necekal jsem ovsem, ze v tomto rocnim obdobi je uvidim plne vybarvene ve svatebnim satu.

V rozlehlych prilehlych vybezich kopytniku jsme pozdravili emu hnede (Dromaius novaehollandiae) a nandu pampove (Rhea americana), vzbudili jsme spiciho pava korunkateho (Pavo cristatus) a posleze jsme se sli ohrat do Pavilonu selem. Tam mne docela pobavila spolecna expozice zoborozcu tmavych (Anthracoceros malayanus) a krokodylu celnatych (Osteolaemus tetraspis). Pri blizsim zkoumani vitriny jsem si ale vsiml, ze zoborozce od krokodylu deli sitovina. O krokodylech se totiz vi, ze docela obstojne skacou a macaty operenec velikosti slepice by jako zpestreni jidelnicku urcite prisel vhod… Mimo zoborozcu jsem si ale take skvele uzil jejich excelentni morskou expozici, kde byli hlavnim stredem meho zajmu nejen akcni ostrorepove (Limulus polyphemus), ale take naprosto uzasna paryba siba deskozuba (Aetobatus narinari), kterou zde chovaji od roku 2007. Siba patri systematicky mezi manty a v Evrope ji ma pouze sedm zoologickych zahrad (2 x Francie a po jedne v Nemecku, Spanelsku a Anglii).

Prilis se nam do zimy nechtelo. Cely zbytek cesty jsme jiz videli pouze minimum ptacich expozic – sovy palene (Tyto alba) se u vlku moc fotit nedaly a v nocnim pavilonu bylo na poradne foceni vyrecka maleho (Otus scops) zase malo svetla. Ale i tak byla prochazka docela poucna. Olomoucka zoo ma spoustu skvelych expozic pro kopytniky, v sekci malych selmicek jsem si poprve v zivote konecne mohl v klidu prohlednout charzy zlutohrdle (Martes flavigula) a jejich unikatni sbirka nekolika poddruhu vlku take stoji za zminku. Jejich odvaznou kombinaci vlku s medvedy v jednom vybehu jsem ani nemohl poradne overit, protoze vsichni medvedi byli zalezli. Nicmene vybeh maji naprosto luxusni! “Fantasticke” dobrodruzstvi v podobe pruchoziho vybehu makaku bylo nastesti v zime zavrene, takze jsem ho nemusel absolvovat, coz mi zrovna u opic typu makaka vubec nechybi.

Prochazka po zimni olomoucke zoo byla moc pekna, ac asi 40 druhu ptaku jsme diky tomu, ze byli v teplem zazemi, nevideli. Jednalo se zejmena o bezne chovane druhy. Jako kuriozity, o ktere jsme prisli, bych rad jmenoval predevsim amaranty male (Lagonosticta senegala), kteri jsou sice malo chovani v zoologickych zahradach, ale hojne v soukromych chovech. Dale urcite krivky velke (Loxia pytyopsittacus), chovane jen v peti zoo v Evrope, zoborozce sede (Tockus nasutus), agapornise sedohlave (Agapornis canus), docela obstojnou sbirku tri druhu casteji chovanych kondoru a bukacky male (Ixobrychus minutus). Mam-li hodnotit celkovy dojem z olomoucke zoo, jedna se o konzervativni klidne a pekne misto, idealni pro prochazky s kocarkem v letnim pocasi, diky Bohu bez zbytecne komerce (= vrele doporucuji). Vice fotek z exkurze naleznete zde.

20121227b20121227c20121227d20121227e20121227f20121227g20121227h20121227i20121227j20121227k20121227l20121227m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mame tady konec roku a zaciname ctvrtou sezonu. Co jste dostali pod stromecek? Letos jsem se soustredil spis na ty nehmotne darky, nez na ty hmotne – ony jsou obcas dulezitejsi. A prekvapive jsem se ani nedostal do zadne zahranicni zoo. Snaha o to sice byla, ale me rozcarovani bylo v jedne zahranicni destinaci docela znatelne. O tom vsak az nekdy jindy. Nadchazejici rok je vyznamnym prelomem take z toho duvodu, ze staroveka mayska civilizace zacina psat prvni radky sveho noveho kalendare. Budu rad, kdyz si kazdy ctenar tohoto clanku jako sve predsevzeti vezme predevsim ochranu vseho ziveho, co kolem nas zije a roste, ale take predavani veskereho vlastniho vedeni dalsim generacim, protoze je to asi to zasadni, cim muzeme porad vylepsovat svet. A cim bude prirode vice naklonen, tim vice zivych tvoru v nem budeme moct pozorovat.

Petr Suvorov

Krasny vstup do noveho roku a jen ty dobre zpravy vsem clenum Vychodoceske pobocky!

20121227n20121227o

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation