Zkušenosti s odchyty sýkor u krmítek

20100108b
Dobruška
– Volně navazuji na článek kolegy Pavla Světlíka (Krmit ptáky – ale jak?). Každoročně krmím na své zahradě v Dobrušce (RK) ptáky v klasickém krmítku od podzimu do jara. Totéž jsem provozoval i v Městském parku, kam jsem před několika roky krmítko také instaloval a za pomoci spoluobčanů jsem jej zásoboval různými druhy zrnin (dokud mi ho vandalové nezničili – 28. 11. 2009). S letním krmením zatím nemám zkušenosti, ale jeho kladný vliv nezpochybňuji.

Vždy, když mi to meteorologické podmínky dovolily, zabýval jsem se na své zahradě v blízkosti krmítka též odchytem a kroužkováním sýkorovitých (Parus, Cyanistes, Periparus, Poecile). Popudem k tomu mi byla zkušenost, kterou jsem učinil během svých přednášek o ptácích. Ať šlo o jakékoli téma, na konci přednášky jsem vždy vyčlenil čtvrthodinku na dotazy účastníků přednášky. Jde o záležitost oboustranně užitečnou.

Opakovaně jsem však musel čelit názoru, že krmit ptáky je zbytečné a že se tím ptáci jen rozmazlují a stávají se línými, že je dříve také nikdo nekrmil atd., atd. Jeden takový chytrý pán mne dokonce přesvědčoval, že na podzim na jeho zahradu přiletí několik sýkor a zdržují se zde až do jara a vychytrale číhají, až donese do krmítka novou dávku slunečnice. Nazobou se a pak prý nečinně posedávají celý den ve stromech a čekají, až zasype do krmítka znovu. Ten pán však hlavně neobratně zakrýval svoji lakotu, jak jsem byl po přednášce jeho sousedem poučen.

Jakou jsem tedy učinil při kroužkování zkušenost? Zaměřil jsem se hlavně na sýkory. První den jsem okroužkoval všechny ptáky, které se mi podařilo chytit. Pokud jsem mohl chytat i další den, tak jsem tak učinil a chytil jsem jich většinou přibližně stejný počet, ale okroužkovaných v předchozím dnu jen 1 – 2 ex. Ostatní ptáky jsem znovu všechny okroužkoval. Když mi počasí přálo, chytal jsem i třetí den. Opět jsem chytil z předchozího dne 1 – 2 ex., ale z toho prvního dne nanejvýše jednoho kroužkovance a většinou ani to ne. Tento scénář se opakoval každý rok, ve kterém jsem odchyty takto prováděl.

Co to znamená? Že se zmiňované sýkory nezdržují na mé zahradě trvale po celý podzim a zimu, ale mou zahradou volně protahují odněkud někam! Je pravda, že jsem se v předjaří s některými takto okroužkovanými sýkorami na své zahradě znovu setkal. Zřejmě se vracely stejnou cestou zpátky do svých rodných lesů. Pečlivý pozorovatel krmítka si také nutně musí povšimnout toho, že není každý den o krmítko stejný zájem. Někdy je zájem o předloženou potravu veliký, jindy mírný a jsou dlouhé dny, kdy na krmítko nepřiletí nic, krom obou druhů vrabců, hrdliček zahradních a zvonků (jejich přítomnost má také nějaké zákonitosti), případně čížků. Co to znamená? Že se po krajině zvolna pohybují zřejmě volně rozptýlená hejna sýkor a když odletí, je jistá přestávka, než se objeví další formace.

Není pravda, jak se tradovalo dříve ve starší literatuře odborné či naučné, že sýkory jsou ptáci stálí, jen v zimě se po nejbližším okolí potulující. V Kroužkovací stanici jsou každoročně registrovány retrapy z Polska, Ruska, Běloruska či jiných severních či východních zemí. Ptáci kroužkovaní u nás jsou zase chytání v jižní a západní Evropě. Já sám jsem chytil například na své zahradě modřinku, která byla kroužkována v Litvě. To znamená, že přinejmenším v některých letech se dávají tito ptáci v různé intenzitě na potulky po celé Evropě. Pokud jde o mnou kroužkované ptáky, tak například 13. 6. 2007 jsem na své zahradě kroužkoval mládě sýkory koňadry (Parus major) (N 550199) a chytil jsem ji 10. 2. 2008 na asi 2 km vzdáleném kopci Chlum. Ve stejný den jsem chytil na Chlumu ještě sýkoru modřinku (Parus caeruleus) (TE 79627), kterou jsem kroužkoval na své zahradě 1. 12. 2007 jako M, 2K. Pokud jde o delší vzdálenost v rámci ČR, tak jsem dne 2. 9. 2007 kroužkoval tohoroční sýkoru modřinku (TC 56885) v České Skalici (NA) a dne 22. 2. 2008 byla kontrolována ve Vlachově Březí (PT) ve vzdálenosti 209 km.

Problematika potulek sýkor je záležitost zajímavá a ještě ne zcela prozkoumaná. Ve znalostech života našich sýkor je nepochybně ještě mnoho „bílých“ míst. Sýkory jsou mnohými kroužkovateli bohužel považovány za ptáky obyčejné, na které je škoda plýtvat kroužky. Přitom jejich masivní kroužkování je jediná dostupná šance a záruka, jak si opatřit dostatek užitečných informací, a tím vytvořit předpoklad k posunutí znalosti o těchto užitečných opeřencích vpřed.

Vojtěch Volf

Použitá literatura
CEPÁK J., KLVAŇA P., ŠKOPEK J., SCHRÖPFER L., JELÍNEK M., HOŘÁK D., FORMÁNEK J. & ZÁRYBNICKÝ J. (eds.) 2008: Atlas migrace ptáků České republiky a Slovenska. Aventinum, Praha.

ŠŤASTNÝ K., BEJČEK V. & HUDEC K. 2006: Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice. Aventinum, Praha.

20100108c

 

 

7 Thoughts on “Zkušenosti s odchyty sýkor u krmítek

  1. Michal Pešata on 14.1.2010 at 11:40 píše:

    nedávno jsem několikrát chytal na krmítku, a zkušenosti uplně stejné 2-3 dny po sobě zpětných odchytů minimum stále nové excempláře. Občas nějakou chytnu i v létě na zahradě, ale těch je minimum

  2. Václav Jelínek on 14.1.2010 at 14:38 píše:

    S výše uvedeným naprosto souhlasím. Ale je potřeba také brát v potaz to, že už jednou chycení ptáci jsou mnohem opatrnější a o síti většinou moc dobře ví a vyhýbají se jí. Takže první den se pochytají všichni, druhý den ti ptáci, co se zapomněli chytit první den a pak už se nově okroužkují tak jeden dva ptáci denně. Letos chytám teď jak napadl sníh dva ze tří dnů. Sýkory na krmítko létají pořád v hojném počtu (u krmítka běžně 5-8 najednou, ale chytí se za celý den jen tři, čtyři a z toho nově okroužkuji tak jednu.

  3. Jan Bartoníček on 15.1.2010 at 1:59 píše:

    S odchytem sýkor mám zkušenost úplně opačnou. Netýká se sice odchytu na krmítku, nýbrž pravidelného celoročního odchytu v rákosinách na stejné lokalitě. Například v loňském roce bylo už od listopadu velkou vzácností chytit sýkoru modřinku bez kroužku, přestože se během dne chytilo sýkor pravidelně kolem deseti i více, všechny tedy již označené a v mnoha případech i titíž jedinci. Můj dojem tedy je, že sýkory modřinky jsou z větší části stálé. Jiné druhy sýkor nechytám tak často, ale situace je velmi podobná.

  4. Anonym on 17.1.2010 at 21:11 píše:

    Ja som si tento rok nainstaloval jednoduche krmidlo na balkone v panelaku (6. poschodie, Bratislava) Prekvalivo mi tam stale chodia tak 3-4 Parus Major a 1-2 parus cearuelus. Jedna „modra“ ma ale taky specialne chory zobak. spodna cast jej vyrasta asi tak 2.5x viac ako by mala. A tento ex. teda viem aj bez kruzkovania identifikovat (vela takych deformit na jednom mieste nebude). Ten kus je tu stale od instalacie krmidla (2 mesiace dozadu). Ostatne samozrejme urcit neviem, ci su stale, alebo sa menia.

  5. Michal Pešata on 28.1.2010 at 8:56 píše:

    Tak jsme byl opět chytat u stejného krmítka (po 20 dnech) chyceno znova cca 75 sýkor(koňadra modřinka) z toho jediná z kroužkem z minula) další nové (jedna s kroužkem z léta 2008. Takže bych řekl, že se hejnka vyměnují (i při focení nebyl pozorován zvýšený počet kroužků)

  6. Anonym on 31.1.2010 at 19:40 píše:

    Souhlasím s článkem. Chytám u krmítka zejména sýkory koňadry. Pokud chytám více dní za sebou (3-4), mám v síti jen minimum okroužkovaných ptáků.

  7. Jk on 4.12.2017 at 15:23 píše:

    Kdyz zacnete chytat ptaky u krmitka, tak si to mezi sebou reknou a krmitku se vyhnou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation