Akce Labutě 2009/2 skončila úspěchem

1

Přistání na hladinu Bajkalu. Foto – Boris Medvěžov.

Hradec Králové a Pardubice – Ve dnech 31.1.-2.2. 2009 proběhla akce Labutě 2009/2“.
Odchyt jsme zahájili na Labi v neděli v Hradci Králové s již tradičním asi hodinovým zpožděním. Během čekání na polské kolegy jsme si krátili čas odečítání kroužků. Během odpoledne se nám pak podařilo odchytit 16 zatím neokroužkovaných labutí. Druhého dne ráno jsme se přesunuli na Bajkal v Pardubicích. Labutě se zdržovaly v nezamrzlém oku při břehu, naprostá většina hladiny byla zamrzlá. Zpočátku jsme odchytli několik labutí vylákaných na břeh krmením, později se jim však již nechtělo.

Přešli jsme proto k již osvědčené tzv. provázkové metodě, kdy jsme přepažili volnou hladinu a labutě zatlačili na led. Tuto metodu jsme několikrát opakovali, až se nám podařilo pochytat téměř všechny neokroužkované ptáky. Celkem jsme z 45 přítomných labutí okroužkovali 12, pouze 1 neokroužkovaná vytrvale unikala. V pozdním odpoledni jsme se přesunuli na Labe, kde jsme vylákali na břeh 7 labutí a 6 z nich odchytli naráz. Poslední den jsme se soustředili na Labe v Pardubicích. Lákání na břeh nám soustavně komplikoval jeden velmi agresivní labutí pár, pomohlo až jeho odchycení. Celkem jsme zde po jedné pochytali 7 labutí. Během tohoto dne jsme také chytili oba letošní hmotnostní rekordmany: Již od pohledu malé mládě téměř bez bílých per o váze pouhých 4,9 kg a dospělého samce o zatím nejvyšší zjištěné hmotnosti v rámci tohoto projektu 12,74 kg. Celkový počet okroužkovaných labutí za tuto akci dosáhl 41. Na Labi v Pardubicích jsme kromě labutí, kterým byla pochopitelně věnována největší pozornost, pozorovali racka bouřního (Larus canus), potápku malou (Tachybaptus ruficollis) a dvě samice hvízdáka eurasijského (Anas penelope).

3

Zamrzlý byl i pardubický Bajkal. Foto – Boris Medvěžov.

Velký dík patří všem nadšencům, kteří se účastnili akce a bez jejichž pomoci by se akci takového rozsahu nepodařilo uskutečnit. Můj obdiv patří také několika kolemjdoucím, kteří ochotně pomohli s odchytem na Bajkale. Akce měla velký ohlas také u kolemjdoucích maminek s malými dětmi, které si měly možnost pohladit labuť a podržet a prohlédnout si labutí kroužek.

Doufejme, že tyto zážitky ovlivní jejich vztah k živé přírodě.
Jindra Mourková

=========================================

Já jsem se této akce zúčastnit nemohla, měla jsem jiné povinnosti. Můj velký dík proto patří především Jindře Mourkové a Honzovi Bartoníčkovi, kteří mě plně zastoupili.

Trocha čísel na závěr:

Akce „Labutě 2009/2“:
sobota 31.1.09 v Hradci Králové na Labi okroužkováno 16 labutí
neděle 1.2.09
v Pardubicích na Bajkale okroužkováno 12, na Labi 6 labutí
pondělí 2.2.09 v Pardubicích na Labi okroužkováno 7 labutí
celkem 31.1.-2.2. okroužkováno 41 labutí

Akce „Labutě 2009“:
Celkem v rámci obou odchytů akce „Labutě 2009“ bylo okroužkováno 78 ptáků, z toho 26 v Hradci Králové, 39 v Pardubicích na Bajkale a 13 v Pardubicích na Labi.

Akce „Labutě 2008 + 2009“:
Dohromady v průběhu prvních dvou ročníků akce „Labutě“ bylo v obou městech označeno již 128 jedinců (53 HK, 75 PA). O jedné „naší“ labuti s jistotou víme, že v prosinci 2008 uhynula.

Kroužkováním naše akce samozřejmě nekončí, spíše začíná. Prosíme vás všechny o velmi pozorné prohlížení labutí jak zimujících, tak zejména hnízdících a o pečlivé odečítání zjištěných kroužků. Odečty prosím hlaste S. Vránové. Velkým přínosem pro akci by bylo okroužkování co největšího počtu mláďat labutí na hnízdištích.
Svě

g

Vypouštění okroužkované labutě na Labi v Pardubicích. Foto – Eva Škrabalová.

2

Labe v Hradci Králové bylo stále pod ledem. Foto – Boris Medvěžov.

f

Kroužkování plní i osvětovou funkci vzhledem k veřejnosti.

e

Vypouštění okroužkované labutě na Bajkale. Foto – Eva Škrabalová.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation