Břehule říční – nová kolonie

Kolonie břehulí - pískovna Turov. Foto - Romana Žaloudková

Kolonie břehulí – pískovna Turov. Foto – Romana Žaloudková


Turov (Uhersko)
– Dne 5.6.2008 jsem se dozvěděl od paní Gutzerové o pravděpodobně nové hnízdní kolonii břehule říční ve Východních Čechách. Nachází se na pískovně nedaleko obce Turov – JZ od železniční stanice Uhersko. Kolonie byla zkontrolována dne 10.6.2008 a na lokalitě byly nalezeny 3 obsazené stěny.

Na první nejrozsáhlejší strmé stěně bylo napočítáno asi 200 hnízdních nor, větší část však nebyla obsazena. Další obsazená stěna se nacházela jižně od první, ale co do počtu vyhrabaných nor byla mnohem menší (asi 20 nor – z toho větší část neobsazená). Další subkolonie se nacházela poblíž staršího z písníků v západní části lomu. Díry byly umístěny v polorozpadlé stěně na jeho břehu. Bylo zde napočítáno asi 50 děr. Tato kolonie je však v dohledné době asi nejvíce ohrožena přirozeným rozpadem stěny. Celkově na pískovně poletovala hejnka v celkovém počtu přibližně 90 – 100 exemplářů. Je však skoro jisté, že část břehulí již seděla na hnízdech.

Kolonie břehilí v pískovně v Turově. Foto - Romana Žaloudková

Kolonie břehilí v pískovně v Turově. Foto – Romana Žaloudková


Ve stejný den byla také provedena kontrola známější a starší hnízdní kolonie ve Slepoticích. Zde byly nalezeny břehule pouze v jediné strmé stěně, a to v počtu asi 170ti nor. Dle zjištění není kolonie na Turovské pískovně starší než 3 roky, ale její osídlení břehulemi je zatím trvalé. Jelikož je to kolonie nová popř. málo známá, byl zde 24.6.2008 proveden kontrolní odchyt břehulí (kroužkoval F. Bárta a M. Pešata). Ve stejný den proběhl odchyt i v kolonii ve Slepoticích. Celkem bylo na obou lokalitách odchyceno asi 80 exemplářů. Mezi odchycenými ptáky převažovali samci. Dále se podařilo odchytit několik letošních vzletných mláďat. Při odchytech jsme si všimli, že na lokalitě Turov byla malá část kolonie v hlavní stěně vyplavena přívalovým deštěm z rána toho dne. Pod norami bylo nalezeno asi 20-30 mrtvých nebo umírajících neopeřených mláďat.
Z dalších zajímavějších druhů se zde podařilo objevit pisíka obecného, kulíka říčního, slavíka obecného, žluvu hajní a několik volavek popelavých lovících v písnících.
Michal Pešata

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation