Další dětský tábor A Rocha za námi

20120825b

ukázka kroužkování ledňáčka říčního (archiv A Rocha)

Každý rok pořádá organizace A Rocha letní dětský tábor pro děti s přírodovědným zaměřením. Letos byl termín přesunut na Srpen a tábor se konal kousek od vznikajícího ekocentra Krupárna. Tábora se zúčastnilo 27 dětí. Přírodovědné programy se konaly každý den a byly provázeny zábavnými hrami a celotáborovou hrou. Děti se seznámili se stopami a pobytovými znaky zvířat i ptáků, jak je správně pozorovat a čeho si všímat při identifikaci, jak probíhá migrace ptáků a čím se na svých dlouhých cestách řídí, dále o životě ve vodě, invazních druzích a také o fosíliích a zkamenělinách.

20120825h

odchycená mladá káně lesní (archiv A Rocha)

V průběhu celého tábora probíhal také odchyt a kroužkování ptáků. Děti měli možnost se s ptáky seznámit zblízka, prohlédnout si různé detaily a jednotlivá přizpůsobení ptačího těla k letu, lovu a specifickému životu. Nejlákavějších druhem byl jako každý rok ledňáček říční (Alcedo atthis), kterých se podařilo odchytit celkem 5. Dalšími druhy byl skorec vodní (Cinclus cinclus), lejsek černohlavý (Ficedula hypoleuca), drozd zpěvný (Turdus philomelos), strakapoud velký (Dendrocpus major) a další. Příjemným překvapením byl odchyt poměrně světlé formy mladé káně lesní (Buteo buteo).

Každý den nám nad hlavami kroužili káně lesní, jestřáb, hejna špačků, sojky což poskytovalo možnost si vyzkoušet identifikaci ptačích druhů v praxi. Při programu o vodním životě si po teoretickém výkladu děti sami zkusili nalovit a podle klíče určit o jaké druhy či skupiny živočichů se jedná. Dále se dozvěděli, jak tito živočichové ve vodě dýchají, čím se živí a jak jsou přizpůsobeni životu v proudu nebo mimo proud řeky.

Děti se na tábor z velké většiny vrací znovu a tak se jejich přírodovědné znalosti každým rokem prohlubují jako i jejich vztah k přírodě.

Luděk Petrilák

20120825g

deti si určovali nalezené živočichy podle klíče (archiv A Rocha)

20120825f

praktická ukázka vodních živočichů (A Rocha)::

20120825e

program o životě ve vodě – chrostíci (archiv A Rocha)

20120825d

ještěrka živorodá u tábořiště (archiv A Rocha)

20120825a

mladý skorec vodní (archiv A Rocha)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation