Dobří čápi se vracejí…

h   Horní Jelení – Na komíně kotelny pily v obci Horní Jelení na Pardubicku zahnízdili čápi bílí (Ciconia ciconia) poprvé v roce 1998. Hnízdo na komíně ale vadilo provozu kotelny. Aby měli čápi klid a kotelna nebyla omezena v provozu, bylo rozhodnuto o jeho přemístění. V roce 1999 byl na louce nedaleko původního hnízda vztyčen kmen stromu a na něj byla umístěna nová hnízdní podložka. Čápům ale toto řešení nevyhovovalo a k dalšímu hnízdění v obci již nedošlo.

Při současném trendu ubývání hnízdících párů čápů bílých je více než potěšitelné, když občas vznikne nové hnízdo v místech, kde hnízdění čápů nemá žádnou tradici (v roce 2008 např. vzniklo zcela nové hnízdo v Sezemicích u Pardubic). Zajímavé ale je, že na některých místech čápi znovu obsazují dávno zaniklá hnízdiště, přičemž většinou musí stavět zcela nová hnízda.

Právě k tomu došlo v loňském roce také v Horním Jelení. Po desetileté přestávce se nečekaně objevil čapí pár a znovu si postavil hnízdo na komíně kotelny, kde před lety hnízdili jejich předchůdci. Ale stejně jako před 10 lety, i tentokrát působilo hnízdo na komíně problémy. V kotelně se topí a komín je v provozu. Majitel pily se nakonec slitoval a po dobu hnízdění komín z provozu odstavil. Zároveň se snažil situaci řešit – obracel se na různé ochranářské organizace, ale nikde se pomoci nedovolal. Dočkal se pouze toho, že jej kdosi udal na ČIŽP, že prý vykuřuje mladé čápy… Naštěstí to nebyla pravda, což mohou dosvědčit naši kolegové Radek Hampl a Vašek Beran, kteří zde v červnu okroužkovali 3 zdravá mláďata. Díky šetření ČIŽP se ale alespoň o problému dozvěděly AOPK ČR v Pardubicích a KÚ Pardubického kraje. Spojenými silami se pak podařilo situaci vyřešit.

Bylo rozhodnuto o vyzdvižení hnízda na plošinu na konstrukci nad komín. Práce prováděla firma Domovservis, neboli zkušený „čápolog“ Milan Hošek, dotaci na provedení prací poskytl KÚ.

K instalaci podložky došlo 12.3.2009, kromě Milana Hoška, který prováděl práce na 15 m vysokém komíně se na akci podílel také Michal Pešata z KÚ Pardubického kraje, který dole plnil funkci podavače a přivazovače a Světlana Vránová z AOPK ČR, stř. Pardubice, která vše dokumentovala. Zaměstnanci pily vyrobili kovovou konstrukci a poskytli dubové fošny (vše bylo velmi precizně provedeno) a pan majitel na vše dohlížel.

Vytahat kovové rámy a dubové fošny na vršek komína byla pořádná dřina. Pro Milana bylo velmi nepříjemné, že vrch komína byl plný sazí (proto putovalo nahoru i koště) a navíc komín celou dobu kouřil. Pohody rozhodně nepřidala ani lávka na vrchu komína, která byla shnilá, děravá a hrozila propadnutím. Když Milan vytáhl nahoru konstrukci, zjistil, že konzole byly špatně změřeny a o několik cm se nevejdou do vymezeného prostoru. Takže železo putovalo zpět na zem, přesunuli jsme se do dílny a tam se řezalo, svářelo a vrtalo, až to bylo. Pak znovu na komín – nejdřív Milan, potom konstrukce. Na závěr přišel na řadu velký proutěný koš, který speciálně pro čápy upletl jeden občan z Jelení. Pod koš ještě přišlo drátěné pletivo, aby zachycovalo větve před pádem do komína a vše bylo pevně přišroubováno a přidrátováno.

Čas letěl jak voda. Milan strávil na komíně celkem skoro 5 hodin! I když bylo krásně a svítilo slunce, nahoře fučel vítr a teplota byla jen lehce nad nulou. Výsledek ale vypadal dobře.

A pak nastaly dny napjatého čekání. Přiletí? Nepřiletí? Přijmou nové hnízdo? Nepřijmou? Na apríla čekání skončilo. V 1.4. přiletěl první čáp, v 5.4. jej následoval druhý. Pak se objevil dokonce třetí a strhla se bitka. Vítězové uhájili svůj komín, vetřelec se musel klidit. Ke všeobecné radosti čápi podložku se základem nového hnízda přijali a zůstali. Při kontrole 16.4. to vypadalo na hnízdo tak, jak je vidět nahoře. Všechno tedy dobře dopadlo a můžeme doufat, že se čápům v Horním Jelení bude líbit a usadí se zde trvale.
Světlana Vránová

a
b
c
d

 

e
20090416f.jpg
g
i

 

j
k
l
m

 

n

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation