Slavíci urychlili návrat na hnízdiště Mladoboleslavska

a

Slavík obecný. Foto – Přemysl Vaněk.

Sledování příletu slavíka obecného (Luscinia megarhynchos) probíhá v SV části Mladoboleslavska letos po osmadvacáté. Každoročně jsou od začátku dubna namátkově navštěvována tradiční hnízdiště, protože však jejich počet dosahuje téměř padesátky, není možné z časových důvodů pravidelně sledovat všechna. Zjišťování probíhá pomocí provokace „konkurenčním“ zpěvem slavíka obecného z MP3 přehrávače a rovněž i vizuálně, protože křoviny jsou v té době ještě přehledné. Přestože se dosud nejčasnější datum snížilo v roce 2007 na hodnotu 17. dubna, pod polovinu měsíce se nedostalo.

v

V čase soumraku jsou slavíci velmi aktivní a šance pro odchyt se zvyšuje. Foto – Pavel Kverek.

S ohledem na vývoj jarního počasí v posledních letech se otvíral prostor k úvahám, zda slavíci na „časnější jaro“ dokáží v určitém časovém horizontu zareagovat. Kdy zjistí, že hnízdiště v čase jejich dlouhodobě ustáleného příletu vypadají docela jinak, než zažily generace před nimi?

Vše se „zlomilo“ letos, kdy doslova letní dubnové teploty dosáhly rekordních hodnot! Vegetace zareagovala adekvátně a výsledkem byl obraz krajiny, který spíše než polovině dubna odpovídal začátku máje. A tady už opravdu nemohl chybět slavičí zpěv!

Z noci na 4. dubna dokonce pochází údaj od Dolního Bousova, kdy se „prý“ v zahradě (tradiční hnízdiště poblíž nádraží) ozval kolem 23. hodiny „kolísavý“ zpěv, zaznamenaný člověkem, vracejícím se od vlaku. Lokalita byla v několika dalších dnech sledována, než došlo k jejímu plánovanému vymýcení i zbourání domu. Slavík potvrzen nebyl a hlášení tak nebylo akceptováno.

a

Oblast, kde dlouhodobě probíhá sledování příletu slavíků. Foto – Pavel Kverek.

Při kontrole mnichovohradišťských hnízdišť byl však 10. dubna výskyt slavíka přeci jen zaznamenán. Pták velmi spontánně odpověděl na „umělý“ hlas a druhý den i třetí na lokalitě zůstal. Pokus o jeho odchycení však nebyl úspěšný, podle kroužku na noze a zápisu v kartách lokalit se s největší pravděpodobností jedná o velmi zkušeného ptáka. Chycen však byl 12. dubna na protějším svahu údolí Nedbalky do sklopky konkurenční víceletý samec (dosud nekroužkovaný), který se do té doby hlasově neprojevoval. Je velmi pravděpodobné, že ostatní hnízdiště zažijí letos rovněž své rekordy, protože hned 13. dubna navečer byl chycen a okroužkován starý sameček na jednom z dolnobousovských hnízdišť. Webové stránky ČSO již také přílet slavíka obecného podrobně sledují.

Lze tedy uvést, že slavíci, podobně jako řada dalších dálkových migrantů, zřejmě definitivně přepsali časovače svých vnitřních hodin a pobyt na českých hnízdištích se tak stane delším. V případě „Boleslavského kalendáře slavičích návratů“ má letošní „přepisování“ význam hned dvojí – nejen, že se přílet konečně dostal pod půlku dubna, propadl se navíc dokonce do jeho 1. dekády! Čekají nás nepochybně zajímavé „slavičí roky“!
Pavel Kverek

s

Pomocí kroužků se o životě slavíků dozvídáme řadu zajímavostí. Foto – Pavel Kverek.

c

První jarní slavík. Jako první se na lokality vrací staří samci. Foto – Pavel Kverek.

b

Při odchytu slavíků hrají nezastupitelnou roli sklopky. Foto – Pavel Kverek.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation