Jarní odchytová akce v NPP Žehuňský rybník

Modráčci a bramborníčci hnědí patřili k nejhezčím úlovkům.Foto L. Urbánek

Modráčci a bramborníčci hnědí patřili k nejhezčím úlovkům.Foto L. Urbánek

Letošní, již osmnáctá, jarní odchytová akce na Žehuňském rybníku, proběhla ve dnech 1. až 8. května 2015 v poněkud obtížnějších podmínkách, než v předchozích letech. Nebylo to jen počasí, které tradičně nejvíce ovlivňuje odchyt, ale tentokrát nás zastihla celková rekonstrukce železniční trati v úseku Velký Osek – Chlumec nad Cidlinou.

 

Úlovek samce sýkořice vousaté vždy potěší. Foto L. Urbánek

Úlovek samce sýkořice vousaté vždy potěší. Foto L. Urbánek

Drážní technika nám přímo zrušila stanoviště P, stanoviště H a E bylo nepřístupné pro nemožnost pohybu na staveništi. Také personální obsazení nebylo standardní, celý pobyt absolvovali pouze dva kroužkovatelé, další dva se zúčastnili podle svých časových možností. Kvůli nepříznivému počasí, dešti či silnému větru, byl odchyt několikrát přerušen, zejména v odpoledních hodinách. Celkem bylo trvale nataženo205 metrů sítí s oky  6 mm a síť pro odchyt dravců za pomoci vycpaného výra s oky 70 mm.

Předvádění chycených ptáků hostům z CHKO Blaník. Foto L. Urbánek

Předvádění chycených ptáků hostům z CHKO Blaník. Foto L. Urbánek

I přes výše zmíněné problémy se podařilo odchytit 415 ptáků ve 34 druzích. V porovnání s minulými léty je to výrazně méně, ale s ohledem na podmínky, za jakých byl letošní odchyt prováděn, je to celkem úspěch. Z počátku akce byli kroužkováni ptáci převážně místní, teprve po přechodu fronty 6.5. nastal alespoň u některých druhů výraznější tah. To se týkalo především rákosníků velkých, přibývalo rákosníků obecných a v závěru akce byl chycen i první rákosník zpěvný. Z cizích kroužkovanců nám udělal radost rákosník velký se slovinským kroužkem LJUBLJANA a břehule s italským kroužkem OZZANO.

Strnadů lučních v PO Žehuňský rybník-obora Kněžičky utěšeně přibývá. Foto L. Urbánek

Strnadů lučních v PO Žehuňský rybník-obora Kněžičky utěšeně přibývá. Foto L. Urbánek

Také pozorování na rybníku výrazně ovlivnilo především počasí, méně pak stavební ruch. Tak k nejvzácnějším hostům patřili rybáci dlouhoocasí a bekasina větší. Pravidelně jsme mohli pozorovat až 16 racků bělohlavých, kteří měli hojnost potravy v množství uhynulých ryb. Racek malý se objevil pouze jeden. Na nových „manegementových“ rybníčcích se usadil pár bekasin otavních, objevili se zde vodouši kropenatí a bahenní. Po rybníku protahovalo až 5 pisíků. Dvakrát jsme mohli pozorovat přelety nehnízdících jeřábů popelavých a pravidelně se objevovali mladí orli mořští. Na Dlouhopolském rybníku byla zastižena volavka bílá, v oboře 2.5. první pěnice slavíková a lejsci šedí. Pěnice vlašská byla slyšena 7.5. na nedalém vrchu Báň nad Hradčany.

Zkoumání stáří odchyceného samce motáka pochopa. Foto L. Urbánek

Zkoumání stáří odchyceného samce motáka pochopa. Foto L. Urbánek

Přestože akce nebyla záměrně propagována, dostavila se řada přátel a spřízněných duší. Důležitým momentem letošního jarního pobytu u Žehuňského rybníka bylo také navázání kontaktu s novým „správcem“ NPP ze strany státní ochrany přírody, zástupcem CHKO Blaník, panem Ing. Mgr. Martinem Klaudysem.

S ohledem na plánované odbahnění obou největších rybníků v Ptačí oblasti a na pokračování předchozích zásahů (sečení luk v Severní zátoce rybníka a částečné omezování terestrických rákosin) je tato spolupráce nevyhnutelnou.

Lubor Urbánek

Celkové výsledky přináší tabulka ZDE

Leklé a rozkládající se ryby zahnané větrem na průseky se vyznačovaly i "charakteristickou vůní". Foto L. Urbánek

Leklé a rozkládající se ryby zahnané větrem na průseky se vyznačovaly i „charakteristickou vůní“. Foto L. Urbánek

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation