Kavka obecná v Hradci Králové

20100307h

Dospělá kavka. Foto – Miloš Truhlář.


Hradec Králové
– Mezi stálé ptačí obyvatele větších měst můžeme zařadit i nápadného černého ptáka s šedou hlavou o velikosti hrdličky. Většina z nás jistě ví, že se jedná o kavku obecnou (Corvus monedula), která je již po staletí nedílnou součástí koloritu lidských sídel. Bohužel dnes už hnízdící kavky zastihneme téměř pouze v jejich nové domovině, kterou se stala především větší města, jako jsou například Hradec Králové, Jaroměř, Pardubice, Náchod, Nový Bydžov apod. Namísto starých doupných stromů na okraji lesních porostů hnízdí dnes tito ptáci v komínech starých budov, ve výklencích střech, na půdách a v prostorách větracích šachet domů. Poskytneme-li ale kavce adekvátní hnízdiště v podobě budek a umístíme je do dobře předem vytipovaných alejí a porostů vzrostlých dřevin, s velkou pravděpodobností se nemineme s úspěchem a ptáci budky obsadí. Podmínkou však musí být trvalý výskyt kavek v lokalitě.

Otázkou však zůstává především aktivní ochrana současných kavčích hnízdišť, protože budky se prostě všude pověsit nedají. Kavka obecná je dle Vyhlášky č. 395/92 Sb. řazena mezi silně ohrožené druhy. Její ochraně můžeme všichni pomoci i pouhou informací o jejím případném hnízdišti v konkretním objektu. Pokud máme trochu pátrající mysl, můžeme si potenciálních hnízdících párů všimnout už v tomto období. V průběhu dne, nejlépe kolem poledne, posedávají spárovaní jedinci v blízkosti svých hnízdišť. Takto se dá orientačně odhadnou i velikost kolonie.
20100307a

Kavky se dostávají do hnízdních prostor na půdách např. různými vydrolenými děrami. Foto – Bedřich Landsfeld.

A komu vlastně žalovat, když se kavkám děje něco nepatřičného??? V roce 2003 vznikla při ČSO pracovní skupina pro výzkum kavky obecné, s cílem monitorovat a chránit stávající hnízdiště kavek, vyvěšovat vhodné hnízdní budky a v neposlední řadě vést cílenou osvětu o významu ochrany tohoto ptačího druhu. Koordinátorkou skupiny je paní Světlana Vránová. Výzkum kavky obecné. Jednotliví členové skupiny jsou v případě potřeby schopni ověřit, zda v určeném místě ptáci hnízdí. V případě ohrožení hnízdících jedinců v rámci stavebních úprav budovy kontaktují vlastníka nemovitosti a státní orgány ochrany přírody. Provede se místní šetření a následná dohoda o zajištění a ochraně hnízdiště je tzv. na stole.

20100307e

Příprava dřevěné budky na pověšení.

 

20100307d

Kanystrová budka na nábřeží v Hradci Králové. Foto – Jiří Zajíc.

Hradec Králové kavky zatím zcela určitě neopustí. V polovině 80. let minulého století zde začal probíhat záchranný program, zaměřený především na vyvěšování plastových budek do aleje v městské části Lipky. Proč se pánové Dusík a Lommer pro tento krok rozhodli a proč vlastně vyvěšovali upravené plastové kanystry? V oněch dobách by možná málokoho napadlo, že se odbornost technických služeb podepíše na stavu městské zeleně, zejména pak na úbytku doupných stromů v aleji. Také ve společnosti se začal projevovat názor, že „to všechno musíme opravit a zvelebit“. Na tom nebylo nic špatného, vždyť přeci staré a tlející stromy ohrožovaly bezpečnost, omítky a střechy starých budov byly v žalostném stavu. Tak tomu bylo ve většině měst, ale na kavku se bohužel zapomínalo. Proto tito pánové neotáleli a jelikož neměli mnoho financí a času, vyrobili okolo třiceti kavčích budek z 25 litrových kanystrů, natřeli je nahnědo a vyvěsili. V aleji Lipky jich pak okolo pěti zůstalo dodnes. V rámci královéhradecké populace kavek se stal tento projekt pilotní a v pozdějších letech jsem se do záchranného programu zapojil s kamarády Janem Šolcem, Jirkou Zajícem, Martinem Hnikem, Tomášem Felbrem a dalšími. Protože se počet hnízdících ptáků v kolonii Lipky po letech začal snižovat a budky se rozpadaly, rozhodli jsme se vyvěsit další. Místo pro vznik nové kolonie jsme vybrali v úseku pravého a levého břehu Labe od gymnázia J. K. Tyla směrem k fakultní nemocnici. Minimálně polovina z třiceti nově vyvěšených budek byla každým rokem obsazena. Obecně lze říci, že hradecká populace je i díky čtyřiceti vyvěšeným budkám stabilní a má potenciál se dále početně zvyšovat.

20100307f

Plná kavčí snůška čítá většinou šest vajec. Foto – Světlana Vránová.

Nelze však opomíjet ani aktivní ochranu hnízdišť v budovách. V loňském roce se nám podařilo zajistit hnízdiště ve větracích šachtách budovy okresního soudu. Do budoucích let zde bude minimálně deset otvorů sloužit jako hnízdiště a při opravách omítek budou tyto šachty upraveny, aby do nich byl znemožněn vstup holubům. Na druhou stranu naší pozornosti unikla oprava hotelu Alessandria na Slezském Předměstí. Kavky zde hnízdily v písmenech nápisu ALESSANDRIA. Z této městské části tak asi hnízdní kolonie zmizí a pravděpodobně ji ani nebudeme moci nahradit budkami. Nalézá se zde pouze malé množství vzrostlých stromů, vhodných k jejich umístění. Opravené činžovní domy si také majitelé asi nebudou chtít populací kavek zvelebit.

20100307g

Z pěti – šesti vajec kavky často vyvedou jen jedno – dvě máďata. Foto – Vojtěch Vrána.

Nečekaným překvapením pro mne zůstává objevení osmi hnízdních budek na levém břehu Orlice naproti Biskupskému gymnáziu i pravděpodobné hnízdní kolonie v komínech této budovy. Objevil jsem je minulý týden. Ačkoliv jsem okolo procházel mnohokrát, unikaly dosud mé pozornosti. Protože jsou tyto budky v žalostném technickém stavu, rozhodli jsme se je do jara vyměnit a nabídnout tak kavkám nový a bezpečnější domov.

David Stojan, člen Skupiny pro výzkum kavky obecné při ČSO

Kontakt na autora: brouk.dava@seznam.cz

20100307b20100307c

 

3 Thoughts on “Kavka obecná v Hradci Králové

  1. Anonym on 12.3.2010 at 21:21 píše:

    Ahoj Davide,
    budky na levém břehu Orlice jsme instalovali někdy počátkem devadesátých let. Bývaly obsazované kavkami stejně jako budky v Lipkách, u nemocnice a také ve stromořadí mezi silnicemi směrem od nemocnice do HK na Střelecké tř. (tam už asi nejsou). V současnosti je děláme z vodovzdorných desek – jsou jako dřevěnné, ale daleko trvanlivější než dřevo nebo plast. U nemocnice jsem už letos (1.3.) zastihl kavku nosit větvičky do jedné z plastových budek.
    Mirek Dusík

  2. marci on 21.6.2018 at 20:57 píše:

    Dnes jsem vencila kocoura na voditku a vsimla jsem si ptaka,co jen skace a ma pocuchane jedno kridlo.Kocour mi malem utekl z voditka,protoze se bal lidi a vetru.Ptak zatim odbehl ven ze dvorka sidliste.Kdyz jsem prisla s kocourem,nedalo mi to spat,ze tam bude nekde umirat hlady a chladnem,protoze se ma velmi ochladit.Sla jsem za nim a videla jsem zblizka,ze ma neco s kridlem.Mel sedou hlavu a svetle oci a bal se.Sla jsem zas domu a nevedela,co delat.Nasla jsem cislo na zachrannou stanici a sla znovu za nim.Uz byl nekde v praku a nedal se prehlednout.Mela jsem sebou krabici a uterku,kterou jsem zrovna pouzivala na vareni.Pobihala jsem za nim po parku,byl rychlej..V jednu chvili jsem ho chytla u plotu,vydaval zoufale zvuky,ja na nej hodila uterku.Kdyz jsem ho davala do krabice,utekl mi a sprintoval zas pryc.Zase jsem ho dohnala a hodila na nej uterku a pomalicku do krabice.Z toho cisla to porad nikdo nebral.Tak s krabici domu a zavrit do loznice pred kocourama.Konecne zavolali zpet.Nahlasila jsem „havrana“,rekli at ho dovezu na veterinu,kde maji jeste jine zivocichy,pry muzu zavolat i mestskou policii.Nahlasuji „havrana“,pry jestli je to fakt havran.No tak je to asi vrana…….to je jedno,ma zlomene kridlo a trpi.A ona je to nakonec kavka.Seda hlava a modre krasne oci :-)) Ted uz snad v teple na veterine.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation