Koňadry infikované virem ptačích neštovic

b

Sýkora koňadra – samice, postižení křídla. Foto – Pavel Kverek.

    Kněžmost, rybník Stržák – Při výzkumu hnízdících slavíků u rybníka Stržák poblíž Kněžmostu (Mladoboleslavsko) byl dne 1. května letošního roku odchycen do nárazové sítě i pár sýkor koňader (Parus major), který měl na první pohled nápadné defekty kůže. Ptáci byli po vyjmutí ze sítě pouze vyfoceni a bez okroužkování znovu vypuštěni.

   Podobný úkaz, avšak v daleko menším rozsahu (zduření očního víčka), byl zaznamenán o několik dní dříve u samice pěnice černohlavé (Sylvia atricapilla)
2 kilometry západním směrem u rybníka Pátek na Budách. Jednalo se tehdy
o první zjištění tohoto postižení během čtvrtstoletí mého výzkumu.

    Problém pojmenoval podle předložené fotodokumentace až profesor Ivan Literák z veterinární fakulty v Brně, s kterým dlouhodobě spolupracuji. Za původce určil virus ptačích neštovic a v jeho materiálech se vůbec nejedná o první případ výskytu. Jak uvedl, problém je nejčastější právě u sýkor koňader. Přestože se infekce může šířit mezi ptáky přinejmenším vnitrodruhově, člověku prý nebezpečná není.

Ačkoliv je pro daného jedince onemocnění nepochybně přítěží, chycení ptáci zjevně nestrádali, u samice byla zjištěna dokonce hnízdní nažina. Otázkou zůstává, zda je schopen jedinec infekci většího rozsahu přežít, případně s jakými následky (možné oslepnutí atp.). Problém ptačích neštovic zasluhuje nepochybně další pozornost i ze strany ornitologů a kroužkovatelů.
Pavel Kverek

f

One Thought on “Koňadry infikované virem ptačích neštovic

  1. Dana Chocholoušová on 25.1.2019 at 15:18 píše:

    Dobry den,včera jsem si bohužel všimla sýkory koňadry napadené neštovicemi .Na zahradu mě litá asi padesát kusů ptáků semena jim sypu do krmítka i pod strom mám je uplně přestat krmit nebo stačí odstranit krmítko a semena můžu sypat pod strom. Pokud je mám přestat krmit tak jak dlouho. Děkuji za odpovědˇ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation