Poslední letošní odchyt na „Třesičáku“

pb   Třesický rybník (Chlumec nad Cidlinou) – Minulý víkend 3. – 5. října byl uskutečněn letos již poslední odchyt na Třesickém rybníku nedaleko Chlumce nad Cidlinou. Jenom pro připomenutí – letos to byla už třetí zdejší odchytová akce. Ta první proběhla v červenci, trvala čtyři dny a bylo během ní odchyceno 500 ptáků, druhá, pouze dvoudenní, se konala na začátku září se 125 chycenými ptáky. Středem našeho zájmu jsou hlavně rákosiny a navazující ostřicové louky.

Vraťme se ale zpět k minulému víkendu. Kroužkování probíhalo dosti krátce, pouze od pátku do neděle. Na nedostatek zajímavostí a pokladů naší avifauny jsem si ale nemohl stěžovat. Mezi největší úspěchy se bezesporu zařadil, stejně jako v červenci, počet odchycených sýkořic vousatých (Panurus biarmicus), který se během sobotního rána vyšplhal na 20 ptáků, „ulovených“ během jediné kontroly. Většinou šlo o ptáky již okroužkované, převážně to byli naši ptáci z červencového odchytu. Šest sýkořic ale bylo bez kroužků a 1 měla český kroužek, ale nepocházela z naší lokality. Celkový počet sýkořic, okroužkovaných na Třesickém rybníku, se tak vyšplhal na 53 jedinců. Která východočeská lokalita se takovým počtem může v současnosti chlubit?

Jako další zajímavost bych ještě rád zmínil moudivláčka lužního (Remiz pendulinus) s italským kroužkem. Zajímavá byla také velmi vysoká stadia tučnosti u rákosníků obecných (Acrocephalus scirpaceus), proužkovaných (A. schoenobaenus) a velkých (A. arundinaceus), která u některých jedinců dosahovala 6., ale dokonce i 7. stupně.

Myslím si, že Třesický rybník je jakožto lokalita bez jakéhokoli ochranného statutu velmi atraktivní místo jak z hlediska táhnoucích, tak i hnízdících ptáků. Navíc zde dochází k velmi častému plašení ze strany rybářů a myslivců, a přesto jde o lokalitu číslo 1 v širokém okolí. Doufejme tedy, že i příští rok budou probíhat odchyty bez problémů a bez konfrontací s výše zmíněnými skupinami lidí. I mezi nimi je mnoho seriozních a osvícených milovníků přírody.
Jan Bartoníček

pbF

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation