Letní odchytová akce v NPP Zehuňský rybník 2017

Další kříženec jiřičky a vlaštovky. Foto Lubor Urbánek

Dvacátá osmá letní odchytová akce na Žehuňském rybníku proběhla opět poněkud později ve dnech 5. až 12. srpna 2017 v tradičním kroužkovatelském obsazení a znovu hojného počtu  návštěvníků. Nepřízeň počasí nás pronásledovala jen minimálně, kvůli vysokým teplotám byl odchyt zpravidla v odpoledních hodinách přerušen mimo zastíněná stanoviště v aleji a večer byly chytány vlaštovky na stanovištích A a C, v pátek před odjezdem jsme se dočkali dešťů a bouřek.  Celkem bylo trvale nataženo jen 210 metrů sítí s oky  6 mm (stanoviště H bylo zrušeno pro odstřel divokých prasat a bohužel, poprvé za 28 let, jsme se setkali i s krádeží sítě). Dále byla krátce natažena jedna síť pro odchyt dravců, 3 sítě pro nepravidelný odchyt slavíků a sítě na křepelky . Na stanovišti A byla instalována vrš pro odchyt chřástalů. Noční odchyty slavíků byly konány ve spolupráci s Pavlem Kverkem.

Bukáček je vždy vítaný úlovek. Foto Lubor Urbánekj

Podařilo se odchytit  2 151 ptáků v 53 druzích. Z cizích kroužkovanců nebyl letos zastižen žádný. Podobně jako na jaře, byla opět odchycena protahující cvrčilka říční. Již po druhé byl odchycen kříženec vlaštovky a jiřičky.

Po vypuštění se bukáček schoval do mladé hrušně. Foto Lubor Urbánek

Z pozorování stojí za zmínku neustále přibývající počet nocujících vlaštovek (až 30 000), dále se objevovalo také stoupající množství nocujících konipasů lučních. Špačci tentokrát nocovali ve východní části rybníka, přetahující hejna se pohybovala v počtech 40 až 50 000. Na rybníku se pravidelně objevovali 3 rybáci obecní, přetahovaly běžné druhy bahňáků (koliha velká, vodouš kropenatý, šedý, pisík, bekasina otavní). Pozorovány byly mladé čírky obecné, které asi letos na lokalitě hnízdily. Mimo pochopy rákosní se objevil i moták lužní, zaletoval i jestřáb, krahujci, včelojed a pravidelně lovil pár ostřížů s 2 mladými.

Během akce byl také konzultován management rybníka se zástupcem CHKO Blaník panem Ing. Mgr. Martinem Klaudysem. a další podrobnosti v rámci ptačí oblasti projednány zástupci CHKO Kokořínsko.

Celkové výsledky přináší tabulka ZDE

Lubor Urbánek

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation