Organizace A Rocha – Christians in Conservation

a   Východní Čechy – Možná už jste slyšeli zvláštně zněníjí název organizace "A Rocha". Co to ale znamená a co je to za lidi?Původně maličký britsko-portugalský ochranářský projekt z počátku osmdesátých let se postupně rozrostl do světové sítě, jakési rodiny 19 dnes existujících skupin po celém světě. Zejména ve třetím světě. Jméno A Rocha dostal podle první stanice v portugalském Algarve. Skála, „arocha“, je místní jméno, a to tak časté jako v Čechách Lhota. Britští ochranáři a kroužkovatelé Petr a Miranda Harrisovi a jejich první spolupracovnící si je vybrali pro to, že je nejen lokálním jménem, ale vyjadřuje i základní element přírodního života. To poznáte hned, když přijdete pěšky od stanice v Gruzinha asi po 1 km k moři. Tady ve skalnatém algarvském pobřeží po tisíciletí odolávají větru a vlnám často i bizardní tvary vysokých skal, čnících nad divoké, dosti ledové moře.

A Rocha se původně ve většině projektů zaměřovala na avifaunu místního okolí. Tak např. v Libanonu v údolí Bekaa na migraci táhnoucích dravců nebo čápů, v jihofrancouzské stanici kousek od Arlee (v Provenci) na pomoc slábnoucí populaci mandelíků hajních, keňský projekt v pralese Arabuko Sokoke se soustředil na ochranu několika ptačích endemitů a pod.

Jak práce s přicházejícími odborníky přibývalo, rozšířilo se i působení skupin AR např. v Indii na ochranu slonů nebo želv, v Kanadě na ochranu lososů nebo třeba v Bulharsku na botanické programy. I současný výkonný ředitel A Rocha, Brit prof. Sir Ghillean Prance byl řadu let ředitelem královské botanické zahrady v Londýně. Prof. Prance je ostatně vášnivý botanik s terénními zkušenostmi v Brazílii nebo v Africe.

Naše česká skupina se orientuje zejména na ekovýchovu mladé generace, dále na spolupráci s ČSO při ornitologických akcích pro veřejnost, jindy na výzkum v Ptačí oblast Orlické Záhoří. Do budoucnosti chceme pomáhat ČSO i v oblasti Josefovských luk. V Dobrém u Dobrušky vzniká postupně ekologické vzdělávací centrum s přilehlou ekozahradou.

Vývoj organizace má jistě svá mnohá úskalí, zápasy i problémy. Potýkáme se s nedostatky personální i finanční povahy. Snad jen křesťanský charakter naší služby nám znovu i v nejtemnějších chvílích dává naději a odvahu jít dál. Nevzdat to a pomáhat při společném úkolu náš všech – chránit svěřené bohatství a dar země s jejím úžasným přírodním dědictvím. Novozákonní Ježíšovo slovo ustrašenému člověku „Neboj se a věř“ nás chrání od propadnutí totální unavené letargii a „ekologické depresi i skepsi“. A povzbuzuje nás, když se setkáváme s bezohledností a sobectvím člověka – pomáhá nám věřit v možnost změny.

I tohle je „A Rocha“. Křehcí, slabí lidičkové, kteří se zuby nehty snaží držet něčeho pevnějšího, co je jako kámen.

Mgr. Pavel Světlík výkonný ředitel české A Rocha
kontakt: psvetlik@arocha.cz

Více se můžete dozcědět na našich webových stránkách zde.

bcdf

{mxc}

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation