Ornitologické sbírky v muzeích – sbírka Karla Plachetky v Rychnově n. Kněžnou

                                                                                                                                               20101612a
Rychnov nad Kneznou
– Jednou z moznosti, kterak si muze nejen ornitolog zpestrit probihajici zimni obdobi, je navsteva nektere prirodovedne expozice z nabidky nasich muzei. Zazitkem z prohlidky ci studia takto tematicky zamerenych vystav lze alespon castecne kompenzovat docasnou absenci mnoha nasich taznych druhu, na ktere vzdy s probouzejicim se jarem s velkou touhou cekame, a nebo absenci trvalou, druhu z nasi prirody vymizelych, s jejichz historickymi doklady vyskytu na nasem uzemi se lze setkat uz jen prave v muzeich.

Asi jen tezko bychom hledali ve vychodoceskem regionu stejne velkolepou a sofistikovanou stalou expozici, jakou je vystava nazvana „Priroda vychodniho Polabi“, kterou se muze pysnit Vychodoceske muzeum v Pardubicich. Take ve vetsine mensich regionalnich muzei se lze setkat s vice ci mene obsahlymi ornitologickymi sbirkami. K tem rozsahlejsim a vedecky hodnotnejsim patri bezesporu i Pamatnik Karla Plachetky, jedna z expozic Muzea a galerie Orlickych hor v Rychnove nad Kneznou.

Ornitolog Karel Plachetka (* 2 .2. 1877 Bedrichovka v Orlickych horach, + 24. 9. 1961 Rychnov nad Kneznou) patril mezi prvni generaci ceskoslovenskych ornitologu, byl spolupracovnikem Vaclava Capka, prof. Jiriho Jandy, MUDr. Alfreda Horice, Josefa Musilka aj. Byl jednim ze zakladajicich clenu Ceskoslovenske ornitologicke spolecnosti, zde pusobil deset let jako pokladnik, pozdeji byl jejim mistopredsedou. Dale byl clenem nemeckych ornitologickych spolku, nemecke prirodovedecke spolecnosti Lotos a dlouha leta predsedou Ornitologicke sekce Prirodovedeckeho klubu v Brne, krouzkovatelem, organizatorem Mezinarodniho scitani capa bileho (Ciconia ciconia) v CSR, sberatelem a preparatorem.

A prave pocetne obsahla sbirka lokalizovanych a datovanych ptacich preparatu, ktere behem sveho zivota nashromazdil, patri k vrcholum jeho ornitologicke cinnosti. Preparoval uz od detstvi. Vzorem mu byly nejprve vycpaniny farare Hulaty a postupne se ze samouka, studiem jemu dostupnych navodu a prirucek, vypracoval a z metody „na mekko“ nasledne presel na moderni dermoplastickou metodu preparaci. Jiste k tomu velkou merou prispelo i pratelstvi s vrchnim preparatorem Zemskeho muzea v Brne, Jindrichem Mrazkem. Inspiraci take cerpal pri studijnich navstevach velkych muzei ve Vidni, Budapesti a Berline.

Vetsina exemplaru Plachetkovy sbirky pochazi z Cech a Moravy a sam Plachetka je take preparoval. Pouze u druhu, kterymi chtel sbirku pro jeji kompletnost doplnit a ktere pro nej byly jinak nedostupne, obstaraval exemplare koupi u obchodniku s prirodninami. Timto zpusobem tak obohatil sbirku o preparaty z Holandska, Italie, Nemecka, Svedska a Islandu. Diky pobytum v Polskem Sanoku a v Albanii behem prvni svetove valky, kde pusobil jako dustojnik, ziskal dalsi pocetnou cast sbirky z techto uzemi. Plachetkove sbirce je venovano v poradi prvni vydani sborniku Acta musei Richnoviensis z roku 1971.

V soucasnosti je sbirka zpristupnena verejnosti v budove Muzea a galerie Orlickych hor, ul. Jiraskova v arealu byvalych kasaren v Rychnove nad Kneznou. Je zde instalovano zhruba 690 ptacich preparatu v 255 druzich, zrestaurovanych novomestskym preparatorem Jirim Trojanem. Expozice prezentuje jednotlive exemplare sbirky podle soucasneho zoologickeho systemu a obsahuje ptaky celkem osmnacti radu. Krome nasich beznych a typickych zastupcu avifauny je zde mozne zhlednout, s patricnou davkou nostalgie i druhy z nasi prirody jiz vymizele: drop velky (Otis tarda), dytik uhorni (Burhinus oedicnemus), mandelik hajni (Coracias garrulus), vzacne zimni hosty: dremlik tundrovy (Falco columbarius), zednicek skalni (Tichodroma muraria), zatoulance: sovice snezni (Nyctea scandiaca) nebo populace na uzemi CR velmi vzacne, citajici pouze nekolik malo jedincu: pustik belavy (Strix uralensis) a dalsi.

Tomas Sladek

Informacni skladacku o Plachetkove sbirce ptaku, vydanou Muzeem a galerii orlickych hor v Rychnove nad Kneznoiu si muzete stahnout zde.

Literatura:
Acta musei Richnoviensis. Rychnov nad Kneznou: Museum Orlickych hor 1971
K. Stastny, V. Bejcek, K. Hudec: Atlas hnizdniho rozsireni ptaku v CR. Praha:
Aventinum 2006
M. Hromadko, K. Cihak, V. Hromadkova, J. Porkert: Ptaci Orlickych hor. Dobre: LIBRI,
SEN 2005
K. Hudec: Ornitologove Ceske republiky. Prerov: Muzeum Komenskeho v Prerove 1999

20101612aa20101612c20101612d20101612f20101612g

20101612e20101612b

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation